Iedere lepel Kelph Acteer Abdij -si roo p ONS ZEELAND 7 te willen ondernemen om de stad zelf aan te tasten uit Brouwershaven zendt hij tal van groote sloepen tot voor het hoofd van Zierikzee. De belegeraars van hun kant zenden er de platgeboomde vaartuigen op af, zoodat zij op de vlucht slaan, doch achterhaald worden eenige hunner bo dems overzeild. In dezen tijd bedrijft Jan van den Ende z n heldenfeit, waar veel geschiedschrijvers gewag van maken. Op wacht liggend, ontmoet hij den Spaanschen vlootvoogd, die van de schans bij Zierikzee naar Brouwershaven terugkeert, bij het dorp Kerkwerve. Vluks bemant hij eenige schuitjes en zit hem achterna tot bij Brouwershaven, waar 't Spaansche schip aan den grond raakt. De Spaanschen springen over boord van den Ende en c. s. hen na. De meeste vijanden komen door enterhaken en knoei sen. om het leven en de Zeeuwen keeren zegepralend met 't veroverde schip terug. Ondertusschen zijn uit Holland een tiental schepen aan gekomen, en hebben bij B. op Zoom postgevat om de bele geraars den toevoer af te snijden. 'n Groote vloot vanuit Walcheren wordt door Mondragon met ernstig verlies teruggeslagen eenige dagen later doet zij nogmaals een vergeefschen aanval. Oranje heeft goede hoop op ontzet hijzelf komt naar Vlissingen, waar men ijverig in de weer is een nieuwe onderneming uit te rusten. Twee groote en sterk bemande schepen worden aangewezen om de Spaansche schanseA bij Bordamme een dorp nabij Zierikzee, doch thans verdwenen aan te tasten, terwijl de lichtere vaartuigen moeten trachten, levensmiddelen bin nen de stad te brengen en hierin door een uitvial der be- legerden zullen worden ondersteund. De prins zelf is bij deze actie tegenwoordig, welke schijnt te gelukken. Zóó dicht naderen beide schepen den dijk, dat zij drie Spanjaarden weten te verrassen en gevangen ne men. Maar de verwachte hulp van de stad blijft uit, diaair men de meening koestert, dat de aanval eerst den volgenden dag zal plaats hebben. En nu neemt de kans 'n keer. Mondragon, door een Sint- Maartendijker onderricht, heeft den dijk doen doorgraven en met soldaten bezet, die voor het geuzengevaar gedekt zijn. Op de Zeeuwsche schepen wordt een levendig vuur geopend vanuit twee stukken geschut, waardoor het schip van Lodewijk van Boisot, dat aan den grond is vastgeraakt, geheel wordt vernield. Met zwemmen tracht de beman ning zich te redden meer dan driehonderd der hunnen ver drinken, waaronder de dappere Boisot. Langen tijd houdt deze zich nog vast aan een plank, zonder dat men in de ge legenheid is hem te redden. ,,Ik betreur boven alles zijn verlies", zoo schrijft Willem van Oranje, „hij was boven alles een moedig man en onze zaak ten zeerste toegedaan." De Prins als een ghetrouwe Heer Heeft dickwils begheert te ontsetten, Ziericzee die daer benouwet seer Maer die Spangiaerts hebbent altijt belettet Sy schoten de schepen al inden gront Van de Geuzen, die so menighe listen vondt. Daer was gheen diepte verstaet wel my Om met groote schepen daer by te comen. Dus hebben sy de stadt ghemaeckt vry, De Geuzen met veel daden vroome. Maer God en heeftet niet gheconsenteert Hy moet nochtans altijdt zijn ghe-eert Op ons zelfs laat ons niet steunen. (2) Zierikzee's mislukt ontzet brengt een verschrikkelijk ge brek aan levensmiddelen teweeg: Daer was soo groote diere tijdt, Binnen Zierickzee onder de ghemeente. Menich vroom herte veel hongher lijdt Ghelijck gheschiet is binnen Haerlem mede. Hoe mackt een vleesch dus quellenden zijn Het ander, en aendoet soo grooter pijn Daer wy zijn van een hooft eene leden (3). om LLv«/ fcscr>ou.N«/cll-ieicl te Keilmeeren, Lis*/ bioe-sl: te toed.cire.ry U.w' adem. Hcdiog&orgcaneci te vfar-öterKénneem (Adv. in Blokschrift) Toch wankelt de burgerij niet en besluit alles op het spel te zetten: bevelhebbers, soldaten, matrozen, zij allen zwe- ren tot het uiterste stand te houden. Oranje weet de Staten tot krachtigen onderstand aan te wakkeren*, in Schotland worden soldaten aangeworven. In 't vooruitzicht op naderend ontzet houdt de stad het nog een maand uit, terwijl de nood steeds hooger stijgt. En wellicht zou de weerstand nog langer geduurd hebben, in dien Mondragon niet een duif in handen gevallen was, welke een boodschap van Oranje overbracht, dat een nieuwe krachtige poging tot ontzet wordt ondernomen. Tweedui zend Schotten zijn onderweg, terwijl de Staten van Holland en Zeeland f 100.000 bijeen hebben gebracht. (4). Doch de burgerij, hiervan onkundig, aan alle redding wan hopend en het ergste vreezend van den wraak der Spanjaar den, indien zij het tot 't uiterste laat komen, besluit zoowel als de bezetting, zich bij verdrag over te geven. (5). Mondragon ontvangt van den Brusselschen Raad van State volmacht tot onderhandelen; een overeenkomst wordt opgesteld, waarvan het resultaat is, dat de stad met alle krijgsmateriaal, schepen en koopwaren in handen der Span jaarden overgaat. Echter behoudt zij al haar previleges en blijft voor plundering gevrijwaard. Een boete van f 200.000 wordt opgelegd, waarvan men echter verwacht, dat de Ko ning de helft kwijtscheldt. Enkele niet-katholieken en de predikanten moeten de stad verlaten en de bezetting zonder wapenen en bagage, zonder krijgseer, vertrekken. Van Dorp moet beloven de vrijlating van Haemstede zien te verkrijgen, of zich anders weer in Mondragon's handen stellen. Nu trekt Van Dorp met de bezetting af, die door geen eed van niet meer tegen 's Konings troepen te zullen vechten, bezwaard is. Met twee punten in dit verdrag het niet afvergen van den eed en het vrijlaten der predikanten neemt de Brus- selsche Raad van State geen genoegen. Zij zegt Mondragon daarover onbewimpeld haar meening. Deze, van zijn kant ADVERTENTIES IN BLOKSCHRIFT. Onder een advertentie in dit nummer komt voor de ver melding „Advertentie in Blokschrift". Voor diegenen onzer lezers, die niet mochten wieten wat Blokschrift eigenlijk is, vermelden wij even dat Blokschrift de naam voor een nieuwe wijze van schrijven is, welke sin^s 1924 met een buitengewoon groot succes op een groot aantal scholen wordt toegepast, o.a. ook op de Philips School te Eindhoven. Dit nieuwe Blokschrift wordt even vlug geschreven, zoo niet vlugger dan het vroegere Schuinschrift, maar is véél duidelijker, véél netter, véél overzichtelijker Er zijn dan ook veel kantoren die voor het invullen van kaartsystemen b.v. tegenwoordig Blokschrift eischen. De Blokschrift-methode werd door Mejuffrouw Schaly en den Heer Bakkum, onderwijzers aan de nieuwe Schoolver- eeniging te Amsterdam, ontworpen. Wie er meer van weten wil, wende zich dus tot de schrij vers, die gaarne nadene inlichtingen zullen verschaffen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 5