ONS ZEELAND dat V.V.V. voor Zuid- en Noord-Beveland Dr. Ecke- ner (u weet wel, dien van de Graf Zeppelin) per brief ver zocht hebben het luchtschip bij zijn tocht over Nederland ook naar de Bevelanden te dirigeeren. ƒ200 en een spaarbankboekje gestolen werden. 8 ten volle overtuigd van zijn geheele plichtsbetrachting en 't onrechtvaardige der grieven van de Brusselsche heeren en geenszins ingenomen met het g-zag, waarmee zij zich verstouten hem aanmerkingen hunner hooge wijsheid bloot te leggen, ontziet in een schriftelijk antwoord niet er den draak mee te steken. Hij schrijft n.l., dat, wat de predikan ten betreft, hij zeker heel onverstandig heeft gehandeld, want dat gewis heel Holland terstond weer tot de kerk ware teruggekeerd, indien hij hen slechts had achtergehouden. Wat de eed aangaat, daarin is hij naar zijn beste inzicht te werk gegaan. Mocht Koning Filips, na openbaring der rede nen, die hem daartoe hebben gedreven, daar niet mee tevre den zijn, dan zou Z.M. grootelijks reden hebben, zaken van dergelijk gewicht niet weer aan iemand van zoo'n geringe kennis toe te vertrouwen, als hij naar 't oordeel der heeren schijnt te hebben (6) De Spaansche bevelhebber heeft Zierikzee de overgang niet al te moeilijk gemaakt, om redenen, al eerder vermeld. Inden Mey den thienden dach, Worde Zierickzee de stadt opghegheven Met eene also goeden verdrach Behouden goet, Lijf en Leven. Monseur Dragon heeftse in ghenaede ontfaen Hy heeft beter als Duckdalf ghedaen, Doen Haerlem worde opghegheven (7). Strada verklaart, dat „de verovering van Z.zee den Span jaarden meer roem dan voordeel heeft gedaan." Inderdaad, veel geld en volk hebben zij daarbij verloren. Dappere man nen als Vitelli, Pacheco en de Peralta vonden hier hun einde. Negen maanden lang werd de stad belegerd; groote ont beringen zijn er 't gevolg van. De prinsgezinden herstellen zich spoedig van den smarte- lijken indruk, die 't verlies op hen maakt. Voor de overige Zeeuwsche steden, wél versterkt als deze zijn, behoeft men zich niet beangst te maken. En Oranje's vertrouwen is te dien opzichte ongeschokt. „Wanneer de hééle wereld ons zal verlaten," zoo schrijft hij in deze ernstige oogenblikken, „zal God zijn rechterhand over ons uitstrekken." (8). In plaats van den gesneuvelden Lodewijk van Boisot, de bevrijder van Leiden, wordt thans Jonkheer Willem Blois van Treslong tot admiraal van Zeeland aangesteld, die dit ambt ook in Holland vervult. (Wordt vervolgd 1) Archives: T V, p. 337,- 360. 2) Dr. E. T. Kuiper. Geuzenliedboek, I, bl. 258. 3) Als voren. 4) Blok: Gesch. Ned. Volk, Dl. III, blz. 161. 5) Strada: de Bello Belg, Lib. VIII, p. 483. 6) Van Vloten: Nederl. opstand tegen Spanje II, bl. 51. 7) Kuiper: Geuzenliedboek, Dl. I, bl. 258. 8) Archives: T V, p, 373, 379—380. Bentiviglio Ned. Hist.: bl. 234235. Dr. E. B. Swalue: de daden der Zeeuwen, bl. 92-95. Hallo, hallo Hier is het draadloos uitzend-station de Schelde-Zender Vindt u het interessant, te hooren dat die afgeloopen Septembermaand voor hare ge dragingen een pluim verdient. dat een onbekende een Goesch meisje, dat des avonds huiswaarts keerde, in een donkere straat aanrandde met minder eerbare bedoelingen. Het meisje, ook niet mis, gaf het brutale heerschap enkele souvenirs, in den vorm van nagel-exercities op handen en gelaat. dat het vervoer van bieten weer een aanvang geno men heeft. Onzie wegen zullen dit bericht spoedig beves tigen. dat in 's-Heerenhoek, tengevolge van het spelen met lucifers door kinderen, een landbouwschuur in de vlammen opging. De geheele oogst en een stier gingen verloren. Kin derspelen blijken soms erg kostbaar dat in Tholen die mosselhandel weer veel drukte op levert. Honderden balen worden voor binnen- en buitenland afgezonden. Zoowel de prijzen alsook de kwaliteit zijn best. dat de twee inwoners van Waarde, die per luxe auto personen naar Goes vervoerden, en die door den Kanton rechter in Goes waren veroordeeld wegens het onderhouden van een autobusdienst, door de rechtbank in Middelburg zijn vrijgesproken. dat een schipper uit Veere, 63 jaar oud, over boord sloeg, en in de golven omkwam. dat de vierde estafetteloop, uitgaande van de Middel- burgsche Athletiekvereeniging E. M. M., weer tot het ver leden behoort. dat een Middelburgsche winkelier de dupe is gewor den van twee Engelsch sprekende mannen, die voorgaven een das te willen koopen. Zonder das verlieten ze den winkel. Een bankbiljet van den winkelier vergezelde hen evenwel. dat de laatste weken nog tal van touristen uit Bel gië de Middelburgsche Markt bezoeken. Het goede weer deed vele Engelschen langer aan de cote d'Ostende vertoe ven dan in andere jaren. dat in Vlissingen een krankzinng geworden Zweedsche machinist over boord van zijn schip sprong. De man kon niet gered worden. dat het oude schilderij, hangend in het raadhuis te Veere, gerestaureerd werd. Na de restauratie bleek het werk van grootere waarde dan aanvankelijk vermoed werd. Laten de Amerikanen het niet hooren. dat een commissie van de afdeeling Zeeland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren de herziening van de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in onze provincie in studie heeft genomen. Vol verwachting klopt reeds menig hart. dat tusschen Kortgene en Wolphaartsdijk de (goede) motorveerboot weer in de vaart is gebracht. dat bij Kon, besluit ongegrond verklaard is het beroep van de gemeenten Aardenburg en St. Kruis tegen het besluit van Ged. Staten van Zeealand, waarbij vastgesteld was, dat voor rekening van deze gemeenten de weg Aardenburg St. Kruis moest worden hersteld. dat van een inwoner van St. Maartensdijk 160. aan bankpapier, 2 schuldbekentenissen van 650en dat bij een 4-jarig, niet ingeënt kind in Kamperland, alastrim geconstateerd is. dat volgens den Minister van Waterstaat het vraag stuk betreffende verruiming van den havenmond te Bres- kens, in onderzoek is. dat Wemeldinge een Christelijk fanfarekorps het levenslicht aanschouwde. dat Zaterdag j.l. te Middelburg het tweede Wan delconcert werd gegeven door het Middelburgsch muziek korps en de Padvindersband, gevolgd door de adspiranten van Medioburgum, Padvinders en Welpen. Het comité voor wandelconcerten heeft dezen zomer reeds goed werk gedaan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 6