HISTORISCHE CRIMINEELE GEVALLEN EN AVONTUREN. ONS ZEELAND 15 2 Oct. Met bakken giet de regen uit de lucht. Heb minstens één uur meewarig uit mijn vensterraam naar de verwoesting gekeken, die Pluvius in mijn tuintje aanrichtte. Met ons rozenperk is 't heelemaal treurig gesteld. Wanneer er niet reeds zooveel water viel, zou ik in schreien uitbar sten. Rozen hebben we den geheelen zomer niet gehad en nu spoelt ons perk ook nog weg. Tusschen twee buitjes nog een kleine wandeling kunnen doen; had beter thuis kunnen blijven! Liep griffier Dorias tegen 't lijf, die den geheelen weg langs me liep te vervelen met een opgewonden vertelling over de nieuwe bankbiljet ten van duizend, die Minister de Geer gaat uitgeven. Zoo'n man moest toch immers weten, dat onbekend onbemind maakt. Ik heb de oude nog nooit gezien, hoe moet ik dan interesse voor de nieuwe hebben 3 Oct. We zijn een dag verder, maar de regen is n|og even dichtbij. Verveelde me danig het is zoo eentonig om met een melkkoker een wandelende lekkage na te loopen. Na het middagmaal met ontzetting gelezen van het drama te Kansas City. Mevrouw Bennett speelde bridge met haar man en noemde hem een snertspeler. Mijnheer Bennett sloeg daarom, hoewel schoppen troef was, haar op 't ge zicht, waarop mevrouw Bennett een revolver haalde en haar echtgenoot pardoes doodschoot. Mijn meelij gaat uit naar den armen kerel, hoewel hij niet van alle schuld is vrij te pleiten. Ook ik speel wel eens kaart met Liesbeth ook ik krijg wel eens den titel van snertspeler maar tot doodschie ten komt het niet, omdat ik Liesbeth nooit zoo ruw bejegen en wij geen revolver in huis hebben. 4 Oct. 't Regent hooivorken. Wybo zegt „ouwe wij ven". Hoe komt zoo'n jongen aan al die leelijke uitdruk kingen. Dit is nu reeds de derde dag dat het giet. Eergister had Breeduitstra gezegd dat het nooit twee dagen achter elkaar regent. U begrijpt dat ik hem vandaag daarover in terpelleerde. Maar wat zei de flauwe vent ,,Er komt toch altijd een nacht tusschen En om zulke dingen wordt nu in de soos gelachen. Men begrijpt dat ik niet mee deed. Van avond was er vergadering van de Oranjevereeniging ter voorbereiding der feestviering ter eere van den vijftigsten verjaardag onzer Koningin. Énkele menschen vonden het veel te vroeg om er nu al mee aan te vangen. Die menschen weten niet wat wij, bestuursleden, weten. Gewoonlijk ont staat er in 't begin zooveel ruzie, dat er minstens negen maanden overheen gaan voor men elkaar weer verstaat. Daar moet rekening mee gehouden worden. 0, zoo 5 Oct. Amerika is een gek land, zei de postdirecteur vanmiddag tegen me. Daar is alles van waar. Ze hebben er 'n gruwelijken hekel aan sterken drank en de douane-beambten doen niet liever dan schepen met Schie dammer aanhouden, Hier bij ons zetten ze de menschen in de gevangenis, omdat men de maatschappij een tijdje van hun lastige aanwezigheid wil ontslaan, maar 'n losloopende boef in Amerika is tienmaal ongevaarlijker dan een in het bagno. Niet zoodra heeft men daar een stel toffe jongens onder de paraplu gezet of een complete legermacht met tanks, gasbommen, grof geschut en vliegmachines is drin gend noodig om de gasten in bedwang te houden. 6 Oct. Dat noem ik wanboffen Anders ga ik op Zondag nooit voor vieren naar de soos en nu ik heden om drie uur ben gegaan, zegt Liesbeth, dat er om half vier een neef met een luxe auto kwam opdagen, die mij op een ritje door Beveland en Walcheren wilde onthalen, omdat hij den weg niet goed kende. Ik ben net zoo'n ongeluksvogel Tien jaar geleden ook. Ik had toen wegens 'n zware verkoudheid 'n paar saaie weken achter den rug en juist dat ik weer eens hartelijk lachen moest omdat mijn schoonmoeder van de trap viel, juist toen had ik een gespleten lip. 7 Oct. Vanmiddag naar Grijpskerke geweest om de rijks- en gemeente-ontvangersmeeting voor te bereiden. Was getuige van 'n noodlanding door 'n militair vliegtuig. De bestuurder bezwoor mij niet de pers er van in kennis te stellen. Die maakt maar grapjes op de vallende ziekte, die epidemisch te Soesterberg onder de aviateurs woedt. In ruil daarvoor vele anecdotes. Koolhoven stapte destijds nooit in zijn machine voordat hij 'n ouderwetsche zuurbal in z'n mond gestoken had en Fokker, de groote Fokker steeg gewoonweg nimmer op wanneer de motor in zijn vliegtuig ontbrak. Toe stemming gevraagd en gekregen om dit in mijn journaal te vermelden. 8 Oct. Dag van huiselijke genoegens. Was vannacht door een mug gestoken net bij mijn oog. Flinke opzwelling. Vertoon me dan niet gaarne onder mijn vrienden. Ik breng Liesbeth niet graag in een verkeerd daglicht. Ze zeggen toch al zoo graag iets van haar. Een zwakke vrouw moet het altijd ontgelden. Dan ben ik anders VII. POOLSCHE GEVANGENEN, DIE UIT SIBERIE ONTVLUCHTTEN. Onder Iwan den Verschrikkelijke, een der grootste heer- schers, dien het destijds vrij kleine Moscovitische, later zoo groote Russische Rijk heeft gekend, werd het voornaamste deel van Siberië aan Rusland toegevoegd. Het Aziatische karakter van dezen grootsten Staat van Europa werd erdoor verscherpt en is sedert dien, ondanks alle uiterlijke tegen strijdigheid, daaraan verbonden gebleven. Geen wonder dan ook, dat reeds degenen, die zich terzake van de Poolsche vrijheid verzetten tegen de wenschen, die achtereenvolgende Russische keizerinnen en keizers dienaangaande koesterden, met de onmetelijke afstanden van Siberië moesten kennis maken. De gevangenschap in Siberië kon minder of meer hard zijn. Dat hing geheel af van den arbeid, waartoe men werd gedwongen. Graaf Beniowski, die behoord had tot de voormannen van de zg. Confederatie van Bar, het tractaat, dat vooraanstaande Poolsche edellieden in de 18e eeuw sloten om zich tegen de Russische overheersching te ver zetten, heeft het in dat opzicht niet slecht getroffen. Hij was geweest onder degenen, die onder leiding van den dap peren, onstuimigen Kosciusko den vrijheidsstrijd van 1793 streden; de edellieden met degen en pistool; de in allerijl samengeroepen boeren met mestvorken en dorschvlegels. Zij hadden tegen de geoefende Russische legers ten leste het onderspit moeten delven; gegrepen en veroordeeld, had men Beniowski naar Kamschatka gedeporteerd. Hij kwam daar in het kleine stadje Boleka, waar hij een aantal mede uitgewekenen ontmoette, met wie hij geheel een complot tot ontvluchting samenstelde. Beniowski en zijn metgezellen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 13