Abonnementsgeld 4e kwartaal. UIT ZEELANDS VERLEDEN, door D. A. de Stoppelaar, 4 ONS ZEELAND Beleefd verzoeken wij onzen abonné's het abonnementsgeld voor het 4e kwartaal 1929 vóór 15 October a.s. op onze post rekening No. 74988 te doen storten of overschrijven. Na dien datum wordt per kwitantie over het bedrag, verhoogd met 0.15 dispositiekosten, beschikt. Middelburgsche activiteit in verband met den 50sten jaardag der Koningin de arbeidsconflicten in Z. Vlaanderen Onze hoofdstad heeft een wel zeer verheugende activiteit ontplooid in verband met den Koninginnedag in 1930. Nadat in enkele bladen de wensch te kennen was gegeven den vijftigsten verjaardag der Koningin op een eenigszins bij zondere wijze te herdenken, trokken in Middelburg al dra enkele personen en vereenigingen aan het werk, en het voorloopige resultaat was een bijeenkomst, uitgeschreven door de vereeniging ,,Uit het VolkVoor het Volk". In deze bijeenkomst is door verschillende personen uitvoerig van gedachten gewisseld. Tenslotte besloot men de stad in 46 buurten te verdeelen en te trachten, voor zoover dit nog niet het geval is, daar buurtcommissies op te richten, die voor versiering van hun wijk zullen zorg dragen en tevens gelden voor de algemeene kas bijeen zullen brengen. Verder stelde de vergadering reeds een voorloopig programma vast, dat natuurlijk nog voor wijzigingen vatbaar zal zijn. Het luidt als volgt Klokluiden muziek van den Abdij toren reveille con certen op verschillende punten der stad, dit alles in den morgen van 1 September des middags carillonbespeling wedstrijd en optocht met versierde auto's, rijwielen en rij tuigen. Als iets nieuws een „feest van den arbeid", een sa menkomen op de Markt van groepen, die arbeid in het vis- schersbedrijf, het landbouwbedrijf enz. vertolken en des avonds muziek op de Markt, met marmergroepen fakkel optocht, vuurwerk op het Molenwater en afmarsch naar de Markt. Voor Zaterdag 30 Augustus wordt een kinderfeest be dacht, als de financiën het toelaten, waarom ook een beroep op de gemeentekas zal worden gedaan. Zooals gezegd, bezit dit programma nog slechts een voor loopig karakter, want verschillende sprekers hadden nog wenken en adviezen, en deze zullen door het bestuur onder oogen worden gezien. Vast staat evenwel, dat Middelburg den Koninginnedag in 1930 op waardige wijze zal vieren en dat 31 Augs. van het volgend jaar in onze hoofdstad een buitengewone dag zal zijn. Moge het Middelburgsche voorbeeld navolging in de andere plaatsen van ons gewest vinden. We verwachten, dat Zierikzee, Goes, Vlissingen, Terneuzen en Breskens (om ons tot enkele punten in Zeeland te bepalen) dien dag niet zullen stil zitten, en dat de gehechtheid van Zeeland aan Oranje tot uiting zal komen op een wijze die respect af dwingt. Niet iedere stad bezit als Middelburg een vereeniging als „Uit het VolkVoor het Volk", die zoo bij uitstek geschikt is om voor algemeene feesten als centraal orgaan op te treden, en daarom zal de regeling hier en daar nog wel met moeilijkheden gepaard gaan. Doch. laten we den moed niet dadelijk verliezen. Waar een wil is, is ook een weg. Zou het niet op den weg der V. V. V.'s liggen om het arran- geeren van den Koninginnedag 1930 bij den kop te pakken De V. V. V.'s zijn weliswaar geen oranjevereenigingen, doch in een goed opgezet, algemeen feest, dat toch vreemdelingen zal trekken, kunnen ze o. i. gerust ten deele haar taak vinden, X Loonconflicten genieten in dezen tijd een vrij uitvoerige aandacht van de nieuwsbladen. Zoo ook de beide looncon flicten te Sas van Gent en te Sluiskil, die nu al weer vrij geruimen tijd geleden werden ingeluid, en die door de werkgevers en de werknemers met volharding worden door gezet. Het is moeilijk op een afstand, en afgaande op cou rantenartikelen, een zuiver beeld van den stand van zaken te krijgen. Het lijkt er in Zeeuwsch-VIaanderen echter op, dat in de stakingen een nieuw element is geslopen, n.l. dat der teleurstelling. Zij, die het werk hebben neergelegd op aanstichten van de voormannen der diverse werknemers organisaties, hebben waarschijnlijk vermoed dat hun eischen vrij snel zouden worden ingewilligd en dat de staking slechts van korten duur zou zijn. Toen zij zagen dat de directies naar nieuwe wegen zochten om haar bedrijven in gang te houden, toen zij werklieden uit België de weleer door hen ingenomen posten zagen waarnemen, bleek hun, dat hun berekening toch niet volkomen klopte. Deze teleurstelling heeft volgens de bladen reeds geleid tot enkele tooneelen, die bij sommige stakingen voorkomen, doch die toch nooit de sympathie van de weidenkenden kunnen hebben. In Sas van Gent mishan delden enkele stakers enkele werkwilligen zoodanig, dat de politie tusschen beiden moest komen. Het is te hopen, dat herhaling van dergelijke tooneelen onmogelijk zal worden gemaakt, en dat de stakers practisch het recht op werk evengoed zullen erkennen als het recht op staken. Dat de geschillen spoedig uit den weg geruimd zullen worden, is vooralsnog niet aan te nemen. De directies der betrokken bedrijven schijnen zich vrij sterk te weten en zij schijnen eerder geneigd te zijn hun bedrijven te reorganiseeren dan aan de eischen der stakers toe te geven. Tegenover zulke krachtige partijen is het wel zeer zwaar strijden. Bemid delingen van overheidswege hebben tot nu toe geen uitkomst gebracht, hetgeen ook wel met de kracht van de werkgevers verband zal houden. Een uitkomst zien we, hoe we ook turen, vooralsnog niet. Dit is zeer jammer, want de economische toestand van Z. Vlaanderen is niet dermate gunstig, dat men er zich lang durige werkloosheid met allerlei nare gevolgen kan permit- teeren. NAAR BEVREDIGING. XIV. Onder deze zoo vele zorgen wordt de goede verstandhou ding met Engeland bedreigd. Uit winzucht hebben de Engel- schen den Spanjaarden hun vlag geleend, om daaronder koophandel te drijven. Vandaar, dat de Zeeuwen van hun kant alle schepen onder Engelsche vlag aanhouden, aange zien zij deze niet voor neutraal houden en naar hun pro vincie opbrengen. De lading en de papieren worden dan

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2