ONS ZEELAND Voortdurend loeno-uwd? 6 AKX®r''a i roop lo&I de -slwj rr-t op en geeft 1—1 een ruéVige nacKt. (Adv. in Blokschrift) hem verzoekt invloed uit te oefenen opdat Vlaanderen en Brabant het Spaansche geweld kunnen keeren. De Vlaam- sche stadhouder, de graaf van Roeulx, stelt zich met den prins in verbinding. De laatste stelt zes vendels Zeeuwen en twaalf stukken geschut ter zijner beschikking, terwijl hem Sluis tot onderpand wordt toegezegd. Van zijn kant moet Willem beloven tegen geen andere stad in Vlaanderen te ageeren, terwijl hij nog twintig vendels aanbiedt onder ver zekering, dat zij nóch de burgers eenigen overlast mogen aandoen, nóch iets ten nadeele van den R. K. godsdienst mogen ondernemen. Te Vlissingen worden de troepen inge scheept, om te Sluis en te Sas van Gent als bevrijders te worden ingehaald. Maar eerlang verzoeken de Vlaamsche staten hem daar versterking voor Gent in den vorm van troepen onder aanvoering van Aerschot is aangekomen zijn Zeeuwen te doen terugkeeren, daar zij te zeer zijn invloed vreezen. Voorts wenschen zij, dat Oranje zoo spoe dig mogelijk afgevaardigden zendt om vredesonderhande lingen aan te knoopen op voorwaarde, dat niets tegen 's Ko- nings gezag of den R. K. godsdienst wordt ondernomen. De prins neemt hier genoegen mee op voorwaarde, dat de onderhandelingen te Gent en niet te Brussel zullen plaats hebben Tevens gelast hij de ontruiming van Gent, doch het is op verzoek van de stad zelf dat zijn troepen er blijven, daar zij telkens door het Spaansche garnizoen op de citadel verontrust, zich niet veilig acht. De Algemeene Staten komen dan te Brussel samen zij vormen een algemeen congres der Nederlanden en haasten zich een leger op de been te brengen, dat tegen dat des Ko- nings bestand is. Het program is middelen te beramen om tot bevrediging te geraken, Zeeland en Holland terug te brengen tot het Katholiek geloof, gehoorzaamheid aan den Koning en het vertrek der Spaansche troepen te bewerk stelligen. Ondertusschen is ingevolge een schrijven van Oranje onmidellijk besloten afgevaardigden naar Gent te zenden om met HollandZeeland te onderhandelen, altijd op voorwaarde, dat op den R. K. godsdienst geen inbreuk mag gemaakt worden. Achttien October 1576 komen de Heeren te Gent aan. Zeeland is vertegenwoordigd door Pie- ter de Rijck, Baljuw van Vlissingen. Anthonie van Zickele, Raadsheer van Zeeland en Andries de Jonge, Burgemeester van Middelburg. De Algemeene Staten hebben zonder schroom den revolu tionairen weg ingeslagen dat begint al op 4 September als zij de aanhouding van den Raad van State gedogen. Die aanhouding staat gelijk met die des Konings hier wordt dus majesteitsschennis gepleegd. Geen twijfel, of Oranje heeft er de hand in,10) Voortaan zijn alle banden tuschen vorst en onderdanen verbroken plots staat het land op tegen zijn erfvorst. Twee uitkomsten zijn er slechts: oorlog of bevrediging. De belee- diging hier den Koning aangedaan, maakt al de gewesten medeplichtig aan den Holl.-Zeeuwschen opstand. Tot wien anders kan men zich nu wenden als tot den man, die reeds jaren lang het verzet in de Noordergewesten leidt Allen, die den door Oranje verwekten staatsgreep bijvallen, zijn nu wel verplicht diens hulp in te roepen. Zoo wordt hij rechter in het geschil, dat hij bewerkt heeft en met een bewonderenswaardige schranderheid heeft hij al de uitsla gen zijner onderneming voorzien en de uitslagen loopen naar zijn wensch. Wordt vervolgd). Dr. E. B. Swalue daden der Zeeuwen, bl. 99 Bor Hist. Ned. Oorl. D I. B. IX blz. 667, 691. 2) Van Vloten Nederl. opstand tegen Spanje Il-bl. 58. 3) ibid 11-59. 1) Corr. Guill. Ie Taciturne, T III, p. 106-1I3. 5) Archives T V, p. 305-400. "j ibid T. V, p. 405-406. 7) Bor Hist. Ned. Oorl. D. II, B. XIX, bl. 477. 8) Strada de Bello Belg. Lib. VIII, p. 497. 9) Archives T. V, p. 421-463. 10) M. Ritter Wilhelm von Oraniën und die Genter Pa cification, Deutsche Zeitschrift fur Geschichtswissenschaft. T. III, bl. 28 e. v. Pirenne Gesch. v. België Dl. IV, bl. 74. Metsius Mémoire, p. 750. Hallo, hallo Hier is het draadloos uitzendstation de Schelde-Zender Vindt u het interessant, te hooren dat de bazar ten behoeve van de gerestaureerde Groote Kerk te Goes netto 1100.heeft opgebracht. dat in Baarland de vorige week wederom een lijk is aangespoeld. Vermoedelijk een van de opvarenden van het onlangs gezonken schip „Estella". dat de kabel voor de electrische verlichting van Oud- Vossemeer, St. Annaland, Stavenisse en Poortvliet thans door de Eendracht gelegd is. De dorpen zullen vermoedelijk 1 Dec. a.s. licht hebben. De P.Z.E.M. levert den stroom, die betrokken wordt van de P. N. E. M. uit Geertruidenberg. dat in Tholen twee gevallen van typhus geconstateerd zijn. - dat de nieuwe verkeersweg bij Rilland Bath de vorige week niet, zooals verwacht werd, geopend kon worden we gens het slechte weer. Als deze omroep gehoord wordt is de opening intusschen wellicht geschiedt. De gevaarlijke onbewaakte overweg zal daarmede hebben afgedaan. dat de Midelburgsche ijsclub nog geen geld genoeg heeft om in het komend seizoen een eigen terrein te exploi- teeren. IJs en weder dienende zal er dus weer op de Noord- vest gereden worden. dat de Midelburgsche ijzergieterij eenige dagen werd stilgelegd wegens gebrek aan werk. dat Ged. Staten thans de opheffing van het burger arm- en weeshuis te Aardenburg goedgekeurd hebben. De bezittingen der instellingen, ten bedrage van 800.000. zullen overgaan aan verschillende plaatselijke armbesturen. Is het Aardenburgsche voorbeeld niets iets voor de vele andere gemeenten met rijke weeshuizen e. d. dat in September 2.462.351 oesters uit Zeeland ver zonden zijn. In Sept. 1928 verhuisden er 2.100.813. Blijk baar neemt het aantal oester-smullers dus toe, hoewel de oesterprijzen nog allesbehalve aan den lagen kant zijn.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 4