ONS ZEELAND KON. DRUKKERIJ G. W. DEN BOER Levert alle soorten DRUKWERK 9 'n Allround Sportman. Onder de foto's in het jongste nummer van ,,0ns Zeeland" troffen we er een aan, die onze bijzondere belangstelling trok. We bedoelen de vereeuwiging van het afscheid van den heer C. Sinke, den technischen leider der onlangs opgerichte Vlis- singsche Athletiek-vereeniging „Marathon". En omdat dit afscheid betreft een sportfiguur, zooals we er maar weinigen aantreffen, achten we het nuttig en wenschelijk, hierbij nog even stil te staan, temeer, waar het Zeeuwsche sportleven in het algemeen, en de vereeniging „Marathon" in het bijzonder, een gevoelig verlies lijdt in het heengaan van den heer Sinke. Ware het niet, dat de groote mate van bescheidenheid, die den persoon Sinke eigen is, ons borg staat, dat nóch vleiende, noch afbrekende critiek hem deert, we zouden onze biogra fische beschouwingen zeker in de pen hebben gehouden. We doen dit thans niet, waar we hopen en vertrouwen tevens, dat de woorden, die we aan den heer Sinke gaan wijden, eene aansporing mogen zijn voor sportleiders en sportleiders-in-spé, eenzelfde niveau op sport-technisch gebied te bereiken als hij, die onze Zeeuwsche sport zooveel diensten bewees. De heer Sinke is geboortig van Serooskerke (Walcheren), waar hij op 15 Mei 1901 het levenslicht aanschouwde. Op twin tigjarigen leeftijd nam hij, als vrijwilliger, dienst bij het 4e Eskadron Huzaren in Den Haag en ging een jaar daarna over naar het Wapen der Kon, Marechaussee, standplaats Apel doorn. Gedurende die jaren heeft hij zich speciaal toegelegd op paardrijden, met gevolg, dat hij als prima-ruiter geboekt staat. In 1925 volgde zijne verplaatsing naar Vlissingen. Hij voelde zich ten zeerste aangetrokken tot de athletiek en stelde zich, op 24-jarigen leeftijd, onder de bekwame leiding van den heer D. Lap, toenmalig leider der sport bij de Marine. De heer Sinke bleek uit het goede hout gesneden zijn lenige figuur, en de eigenschap, om goed-gedoceerde lessen in zich op te nemen en zich te nutte te maken, hielpen hem bij zijn streven om met hart en ziel zich toe te leggen op de athletiek. Zoo haalde hij reeds in het eerste jaar zijner sport-opleiding, het kranige stukje uit, het vaardigheidsdiploma van het Nederlandsch Olym pisch Comité te verwerven, Aan dit diploma was verbonden eene bronzen medaille, alsmede eene gratificatie ad 100 gul den. Nadien voldeed de heer Sinke nog driemaal aan de gestel de eischen, zoodat het volgend jaar waarin hij voor de vijfde maal de vaardigheidsproeven met succes hoopt af te leggen hem de gouden medaille hiervoor zal worden uitgereikt. In 1926 nam de heer Sinke voor het eerst deel aan een athletiekwedstrijd, n.l. een, georganiseerd door de Middelburg- sche Athletiekvereeniging „E. M. M.", in zijne kwaliteit van lid der Athletiekvereeniging „Zeemacht" te Vlissingen. In hetzelfde jaar boekte hij nog successen in athletiekwedstrij- den in Goes, Amersfoort, Vlissingen en 't Zand. In 1927 volgde eene detacheering te Apeldoorn, tot het vol gen van een sportcursus. Onze Zeeuwsche sportman werd hier lid der Sportvereeniging der Kon. Marechaussee en ontpopte zich als een prominent athletieker. In Den Haag won hij het kampioenschap op de 400 M. voor politiesportvereenigingen. In Utrecht en Amersfoort kwam hij voorts met succes in ver schillende nummers uit. Zelfs legde hij in laatstgenoemde plaats beslag op het politie- kampioenschap van Nederland in den 3Vs K.M.-veldloop. In de te Nijmegen gehouden voorwedstrijden om het kampioen schap vèrspringen met polstok werd hij als no. vier geklas seerd en vervolgens nam hij te 's-Gravenhage deel aan den welbekenden estafette-loop dwars door den Haag. Reeds in October 1927 werd hij benoemd tot gymnastiek- onderwijzer in het Depot Apeldoorn, vanwaar hij in Maart 1928 te Vlissingen terugkeerde. Aanstonds gaf hij zich op als lid der Athletiekvereeniging E. M. M„ voor welke vereeniging hij in diverse wedstrijden uitkwam. Echter werd hij in Mei 1928 opnieuw gedetacheerd te Apeldoorn voor het volgen van een cursus in Japansch worstelen. Na vijf maanden afwezigheid zette hij opnieuw voet op Zeeuwschen bodem en werd hij, wegens tijdelijke afwezigheid van den heer Van de Plasse, benoemd tot technisch leider van E. M. M„ welke functie hij, in Maart van dit jaar, weer overdroeg aan genoemden heer, omdat eene detacheering aan de Militaire Gymnastiekschool te Breda een einde maakte aan zijn lidmaatschap van E. M. M. Tijdens de detacheering te Breda nam de heer Sinke nog aan verschillende wedstrijden deel, o. a. aan den modernen vijf kamp voor onderofficieren te Amersfoort. Hij kwam toen uit voor de Sportvereeniging der Kon. Marechaussee. Dezen zomer keerde de heer Sinke voor den derden keer terug in Zeeland. Er broeiden toen reeds plannen voor oprich ting der Vlissingsche Athletiekvereeniging „Marathon" en de verwezenlijking dezer plannen is voor een zeer groot deel te danken aan de bereidwilligheid, waarmede de heer Sinke de hem aangeboden functie van technisch leider aanvaardde. Het pleit wel sterk voor het goede hart, dat de heer Sinke de sport toedraagt, dat hij deze moeilijke functie in eene vereeni ging, die haar levensvatbaarheid nog had te bewijzen, op zich wilde en durfde nemen, Hoe het „Marathon" onder de eminente leiding van den heer Sinke vergaan is, heeft de practijk reeds ondubbelzinnig aan getoond. De Vlissingsche Boulevardloop is een volslagen or ganisatorisch en technisch succes geworden voor „Marathon", die hiermede haar naam naar buiten voor goed wist te ves tigen. En voorts ligt het Marathon-succes in den recenten Middelburgschen estafetteloop nog te versch in elks geheugen dan dat we hierover nog zouden uitwijden. „Marathon' geniet thans de zegeningen van het goede lei derschap, want het ledental is de vijftig reeds overschreden en pogingen worden in het werk gesteld om ook eene adspi- ranten, alsmede eene dames-afdeeling op te richten. Reeds gaf zich een viertal sportief-aangelegde dames op. We hebben zeker niet te veel gezegd, den heer Sinke een all-round sportman .te noemen. Als leider, actief sporter en bestuurslid van verschillende corporaties, o. a. van den Zeeuw schen Athletiekbond als kampioen van dezen Bond op de nummers „400 meter hardloopen en „polsstok-vèrspringen" als kracht van beteekenis op den langen zoowel als op den korten afstand als ruiter en zwemmer en als paedagoog mo gen we den heer Sinke de verpersoonlijking vinden van alle technische en moreele eigenschappen, die iemand tot een all round sportman stempelen. En thans is, voorloopig voor een jaar, deze leider-in-woord- en-daad weer uit onze provincie vertrokken. De rijschool te Amersfoort, waar hij zich op sportief terrein verder gaat be kwamen, vordert hem op. Voor „Marathon" is dit heengaan een gevoelig verlies, maar de wetenschap, dat de heer Sinke goede en gezonde grondslagen achterlaat zal voor deze ener gieke vereeniging, die in den heer Van Eek een bekwaam en tactvol opvolger als technisch leider heeft gevonden, eene aan sporing zijn, het achtergelaten terrein verder te cultiveeren. Eenvoudig en bescheiden troont Sinke op de foto, te midden zijner discipelen, die wellicht door het gebruik der „Ovomal- tine", die als symbool van levenskracht op de gevoelige plaat werd vastgelegd, blaken van gezondheid en sportlust. De in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PU ROL in Je wrijven en door zich 's morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep. 't Voldoet iederren. Lange St Pleterstr. F 33 MIDDELBURG

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 7