tum m SOPIaA ONS ZEELAND 10 afscheidsavond is een avond geworden van uitwisseling van vele dank-woorden en van erkentelijkheid voor hetgeen Sinke voor „Marathon" deed en was. Wij zijn trotsch op hetgeen deze ronde Zeeuw voor den op bouw en de bevordering der Zeeuwsche sport deed en wij meenen in die erkentelijkheid te moeten deelen door vastleg ging van deze biografie in de analen van „Ons Zeeland", Zeeuwsch Voetbal. Het gaat met ons Zeeuwsche Voetbal nog niet naar wensch. Slechts „Zeelandia' doet wat we zouden willen noemen haar plicht, maar de verrichtingen van „Middelburg" en „Vlis singen" stellen danig teleur. Wij hopen, dat spoedig eene kentering ten goede zal intreden, want het Zeeuwsche voetbal heeft een te goeden naam dan dat deze moeizaam-verworven reputatie in één seizoen tijds mag worden geschaad. Zondag a.s. staat onzen Zeeuwschen N. V. B.-clubs weer een belang rijk programma te wachten. Het luidt als volgt 2e klasse A. Te Middelburg MiddelburgVlissingen. Te Breda BredaZeelandia. 3e klasse A. Te Vlissingen Vlissingen II-Hulst. Te Middelburg Zeelandia IIZierikzee. Te Zierikzee S.I.N.O.T.O.Terneuzen (om 12 u). Te Middelburg WalcherenMiddelburg II. De vereeniging „Goes", die in klasse 3 B uitkomt, geniet ditmaal competitierust. LUCTOR ET EMERGO. BLOEMBOLLEN IN HUIS. III. Plaats Narcissen tegenover Hyacinthen, tulpen of crocus en ge verkrijgt twee groepen, waarvan bij de eerste voor alles de vorm der bloemen en bij de laatste alleen hun kleurenpracht naar voren komt. De Narcissen missen de schittering en de felheid, waardoor onze aandacht hen 'n oogenblik ontgaat. Maar als onze oogen zich moe hebben gekeken in den kleurenbrand der Hyacinthen, dan komen ze tot rust bij het zachte kleurenspel der Narcissen, wier schoonheid niet minder is. Wanneer de bollenvelden als 'n zeer moderne kleuren mengeling hun bloemenpracht aaneenrijgen, dan is dat ver schil eerst goed te zien en dan zijn mij de Hyacinthen wat al te lawaaiig van kleur, dan schijnt het of onder de koele, voorjaarsstrakke Hollandsche luchten een kleine weelde van Oostersche warmte is uitgestrooid die zich onmogelijk kan vereenigen met de huiverige kaalheid der hen omringende boomen, Hoe geheel anders is het met de Narcissen hun beschei den kleur vervloeit in de droomerige pracht van het voor jaar slandschap en als we hen naderen treft ons de fraaie vorm der elegante bloem. Ook in de kamer komt die ten volle tot haar recht en van de trosnarcis kunnen we genieten van de fraaie trompet narcis Golden Spun. Voor liefhebbers van gevuldbloemige verdient Oranje Phoenix aanbeveling terwijl de bekende Dichtersnarcis (Narcissus poeticus ornatus) mede voor ka mercultuur geschikt is. Minder bekend zijn de Jouquille, die maar weinig in huis tot bloei worden gebracht, terwijl ze daartoe zeer goed geschikt zijn. We behandelen ze als de andere narcissen en zij schenken ons voor de weinige zor gen hun niet zoo groote, maar zeer welriekende bloemen, die fraai geel gekleurd zijn. Elke bol geeft eenige bloem stengels, die elk voor zich 'n paar bloemen dragen. Andere bolgewassen mogen hen in kleur overtreffen, de Jouquille laat ons echter langen tijd van haar bloemen genieten, daar er dikwijls 'n week of vijf verloopt tusschen het sluiten van de eerste en het openen der laatste bloem. De Irissen die wij in de kamer vervroegen kunnen, wor den nog maar zeer weinig gekweekt. Toch is er alle reden het eens te probeeren en wie eenmaal van hun mooie en sierlijke bloemen genoten heeft zal ze een volgend jaar zeker niet meer willen missen. We planten 6 of 10 bolletjes in een pot en graven die in den tuin onder den grond, of wel zetten hen in den kelder. Na eenige weken gaan we eens kijken of er nog geen leven in komt en wanneer dit zoo is, kunnen we de potten in de serre of 'n lichte, niet te warme kamer plaat sen. Daar zullen ze spoedig flink doorgroeien en weldra bloeien. En dan is het niet enkel de vorm der bloemen die wij bewonderen, ook de kleur der fraai geteekende bloemen vraagt onze belangstelling. Heel vroeg bloeien Iris alata en Iris Vartani. Later kunnen we genieten van Iris reticulata, wier bloemen purperblauw met gouden middenstreep, met de driekantige bladen gelijktijdig verschijnen. Van de verschil lende variëteiten noemen we slechts Krelagci met purper- roode, en histrioides met lichtblauwe bloemen. Bij het forceeren van Irissen in huis moet men steeds op passen ze niet te warm te plaatsen. Het is dus ook al weer 'n kwestie van geduld, hoe kalmer we hen in bloei brengen, des te grooter is het succes. Ten slotte kunnen we ook de bekende en geurige Lelietjes van Dalen in de kamer vervroegen. Het kost ons alleen een beetje meer moeite, maar dat zijn die lieve bloempjes ten volle waard. Het mislukken van de Lelietjes in huis komt veelal door de te droge lucht, waardoor ze zich onmogelijk kunnen ontwikkelen. Met behulp van een glazen stolp kun nen we echter de lelietjes voldoende vochtigheid geven. Wan neer de „neuzen" in den pot zijn geplant (we zetten er on geveer 12 in een geraniumpot) komen die buiten te staan op de manier zooals we de bollen hebben behandeld. Zoodra het eenige graden gevroren heeft, kunnen we met het ver vroegen beginnen. Op nieuwe beworteling hoeven we niet te wachten, want dat gebeurd niet. Hoofdzaak is dan ook vocht en warmte. Wanneer we in de huiskamer regelmatig stoken, zetten we een paar potten achter de kachel, die regelmatig flink nat worden gehouden. Vooraf plaatsen we er nog 'n bloempot in omgekeerde houding bovenop. Ze blij ven in het donker tot de bloemstengels zichtbaar zijn. Dan krijgen ze een plaatsje in het licht en worden de potten door glazen stolpen vervangen. Opgepast dat ze niet droog komen te staan, want dan is alles verloren. Zoodra de eer ste bloempjes zich openen, geven we alleen maar op de aarde water. Voor dien tijd is een regelmatige bespuiting gewenscht, waarvoor we natuurlijk water gebruiken, dat vooraf op temperatuur is gebracht. Het vervroegen van bloembollen in huis is een werkje voor iedereen. Alleen de haastigen zullen er niets van te recht brengen. Laat ons wenschen dat het er weinigen zijn en dat heel velen zich mogen verheugen in de pracht van hun vervroegde bolletjes, de blijde pracht, die tot ons komt als 'n frissche en verkwikkende groet van de komende Lente. G. BUDDE. Voor Uwe gezondheid zonder papier 100 pCt. tabak

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 8