CLICHES Adverteert f in dit blad 1VEBHALENIVQOET, W-1'.DE "JEUGDj ONS ZEELAND Het was een zeldzaam mooie vrouw, die tot den oorlog werkzaam was geweest in de Galeries Lafayette, als winkel meisje Vijf jaar lang had zij onberispelijk haar werk gedaan, zonder een enkele opmerking van de chefs, die er aan dachten haar tot hoofd van haar rayon te maken, toen de oorlog uitbrak VOOR DU TIJDSCHRIFT VERVAARDIGD 30 Goed, jullie lachen, mag ik jullie nu eens een voor beeld, een tragisch voorbeeld geven, misschien zouden jullie dan niet meer opponeeren tegen wat ik durf te beweren Luisteren jullie maar eens Niet ver van le Chemin des Dames, het was nog in het begin van den oorlog en de Duitschers waren nog niet zoo ver doorgedrongen, was een vrouwelijke spionne gevangen genomen Twee maanden na den slag aan de Marne was Désirée Comert, zooals haar naam was, verdwenen. Wat zij hierna heeft uitgevoerd, wist men niet, tot zij op een avond werd gearresteerd, op een boerderij, waar zij als dienstbode dienst deed. Het was merkwaardig, dat wij officieren van den staf vermoedden, dat van deze boerderij, op een of andere manier teekens aan den vijand werden gegeven. We konden niet ontdekken, wie het deed en de boer, een Fransehmati natuurlijk, zwoer dure eeden, dat hij er niets van wist en dat hij zijn meiden de knechten waren in den oorlog niet kon verdenken. Op zekeren dag zag een soldaat een der bedienden uit de magazijnen aan de Boulevard Hausmann, Désirée Comert als dienstbode werk zaam op de boerderij Dat vond hij verdacht, waarom wist hij eigenlijk niet, doch het feit, dat hij een vroegere winkeljuffrouw als dienstmeid verkleed op de boerderij zag, op dezelfde boerderij, waar, naar onze opvatting, een spion moest schuilen, was voor hem aan'eiding er met den officier van zijn compagnie over te spreken Hierop werd Désirée Comert gearresteerd, ofschoon geen van ons aan haar schuld geloofde. Wij moesten het doen, omdat wij geen enkel vermoeden ongeacht mochten laten, en ook om de anderen van het personeel te toonen, dat wij op onze hoede waren. Zeer nauwkeurig werd Désirée ondervraagd door een soort krijgsraad, welke door den bevelhebber was aangewezen Deze vrouw, die jarenlang voor een Fran- paise doorging, die met valsche papieren in Frankrijk woon de, en in de groote magazijnen een betrekking had gevon den, was een Duitsche, die voor den Duitschen Generalen staf werkte, en die inderdaad seinen had gegeven, waar schijnlijk aan andere spionnen, die, in den oorlog overal worden gevonden Het meisje, een pracht vrouw, ik acht het noodig dit er bij te voegen, werd ter dood veroordeeld en luitenant Jean Coutier met haar bewaking en de uitvoering van het vonnis den volgenden morgen, belast Ik weet niet of jullie Coutier hebben gekend een dappere kerel, blakende van geestdrift en liefde voor zijn vaderland, een van de eersten, die voor zijn gedrag het Croix de Guerre had gekregen, een onderscheiding, waarop hij trotsch was, evenals op zijn eervolle vermeldingen. Laat ik kort zijn, zoo ging majoor Gaston Welly voort, den volgenden morgen was de spionne verdwenen en Jean Coutier, die den ganschen avond en nacht bij haar had door gebracht, aldus verklaarden de soldaten, had haar laten ontsnappen. Onbegrijpelijk, mijne heeren, voor wie slechts oppervlak kig oordeelen en niet dieper op de feiten ingaan. De gevoe lige Franschman gevoelig zijn wij Franschen alleen, als wij in de omgeving van vrouwen zijn die misschien in geen maanden de armen van een schoone vrouw om zijn hals had gevoeld, die misschien de liefkoozingen van die vrouw had ontvangen, hem met opzet gegeven door die vrouw om hem in haar strikken te vangen, hem onder haar invloed te krijgen, had zijn plicht verzuimd, had zich schuldig gemaakt aan het ergste' wat een soldaat in oorlogstijd kon doen, had een vrouw de vrijheid gegeven, niet alleen den vijandin van zijn land, doch ook een gevaarlijke spionne, die wellicht menigmaal onze bewegingen had verraden, ten koste van vele slachtoffers onder onze soldaten. Hij moest nu, op zijn beurt voor den krijgsraad verschijnen en hij werd veroor deeld om gefusileerd te worden, wat we allen, zijn kame raden, verwachtten. Wij, officieren, moesten het voorbeeld geven aan den eenvoudigen soldaat. Ik had mij belast met zijn verdediging en ik poogde zielkundig zijn misdrijf te verklaren. Zooals nu wees ik op den invloed van de vrouw, ik sprak over de liefde, de genegenheid voor de vrouw, ter wijl ik op zijn dapperheid, zijn vaderlandsliefde wees. Het was tevergeefsch, ik wist het, ik vermoedde het. In den oorlog, waar haat en wraakzucht de plaats hebben ingeno men van de gevoelens, die ons waarlijk tot menschen maken, in den strijd, waar de dierlijke hartstochten tot uiting komen laten wij dat als soldaten toch niet ontkennen is er geen plaats voor zachtere gevoelens, is het woord liefde eigenlijk een anachronisme. Jean Coutier kreeg den kogel, op zijn verzoek woonde ik de terechtstelling bij. Hij onder ging zijn straf met de kalmte van een held. Misschien vond hij het beter, dat hij stierf, dan dat hij het peleton soldaten moest commandeeren, dat belast was met het doodschieten van de vrouw. Wellicht vond hij het beter, dat hij den dood inging dan de sabel op te heffen, als een teeken, dat de vrouw moest worden neergeschoten. Het kan ook zijn, dat hij minder op zag tegen het oogenblik, dat hij werd gefu sileerd, dan tegen het moment, waarop hij de vrouw met zijn revolver het genadeschot had moeten geven Désirée Comert, we zullen haar zoo blijven noemen, zagen wij nooit weer We zwegen, nadat majoor Welly zijn verhaal had ge ëindigd. Is dit voorbeeld niet voldoende, vroeg hij, ik ben be reid er nog meer te geven Het is waar, zeide hij, terwijl zijn ironische glimlach weer op zijn gelaat verscheen, zonder vrouw geen paradijs, en als ze er is, wordt het vaak een hel! GOED GEANTWOORD. In vroegeren tijd hielden de Italianen veel van kraan vogels; als er een gastmaal werd gegeven, prijkte ook altijd een gebraden kraanvogel op den disch. Eens gebeurde het, dat een Italiaansch edelman eenige vrienden aan zijn tafel noodigde, en de kok kreeg natuurlijk opdracht ook een kraanvogel voor te zetten. Juist had hij het dier gebraden, toen een dienstmeisje in de keuken kwam. Ze snoof den geur van het gebraad op, en vroeg den kok, of zij er een stukje van mocht proeven. Dat durfde de kok natuurlijk niet toestaan. Het meisje drong er op aan en plaagde hem. En in een onbewaakt oogen blikje rukte zij den vogel den poot af. 't Was gebeurd en de kok was dus genoodzaakt den kraanvogel met één poot op te dienen. De edelman be merkte het spoedig en op barschen toon voegde hij den kok toe: „Waarom heeft deze vogel maar één poot?"

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 18