ikl PUROL Vrouwenhanden 4 ONS ZEELAND Centrale gasvoorziening voor Zuid-Beveland; In het nummer van 8 Juni jj. gaven we een overzicht van de wordingsgeschiedenis der centrale gasvoorziening voor Oostelijk Zuid-Beveland. We constateerden, dat de gemeen ten in 0. Z.-Beveland hadden gedaan, wat in dit stadium te bereiken was. Immers, meerdere onderhandelingen om te komen tot één algeheele gasvoorziening voor Zuid-Beve land vanuit Goes hadden niet tot eenig resultaat geleid. „Goes" rekende teveel naar zich toe, scheen niet te willen begrijpen, dat een veel grootere gasafname de productiekos ten in haar bedrijf zoo zeer zou doen dalen, dat daardoor reeds groote winst in eigen bedrijf zou worden gemaakt, zoodat het werkelijk niet noodig moest worden geacht, daar enboven nog een zekere winst uit de buitengemeenten te kloppen. Voor de laatste was dan ook de Goesche offerte te onvoordeelig om daarop in te gaan, en zocht men concentra tie binnen engeren kring. Zoo werd de „gascentra'e voor Oos telijk Zuid-Beveland" geboren. De werken, welke ten dien einde moesten worden uitgevoerd, zijn thans zoover gevor derd, dat binnen een paar weken die zaak metterdaad tot stand zal zijn gekomen. Vanuit de gasfabriek te Krabbendijke zal dan aan 5 gemeenten gas worden geleverd. In hetzelfde artikel wezen we er echter op, dat dit resul taat stellig niet als eindoplossing kon worden beschouwd, maar dat men steeds zou moeten blijven zoeken naar een oplossing-om te komen tot een concentreering van alle gas fabrieken op Zuid-Beveland. De gasfabriek te Goes zou daarbij het gemeenschappelijk productie-bedrijf worden, ter wijl daarnaast kon worden gedacht aan uitbreiding naar de overige gemeenten van Zuid-Beveland. Wij gingen zelfs ver der en spraken als onze meening uit, dat dan ook nog niet zou zijn bereikt, wat onder de huidige omstandigheden te bereiken is en we sloegen het oog op Walcheren. Een com binatie van Walcheren (Vlissingen en Middelburg inbegre pen) met Zuid-Beveland zou cns een gemeenschappelijk productie-bedrijf kunnen geven, waarin de productiekosten zoodanig laag zouden kunnen zijn, dat in de geheele streek het gas aan een voordeeligen prijs zou kunnen worden gedis tribueerd. Terloops zij hier opgemerkt, dat de uitgevoerde werken voor de gascentrale in Oostelijk Zuid-Beveland dit plan niet in den weg staan, integendeel, zij passen in dit kader. Alleen de kleine som, welke direct aan de uitbreiding der fabriek zelve moest worden besteed, zou 'n onnoodige uitgave beteekenen, doch bij een dergelijk groot plan legt dit geen gewicht in de schaal. Op het eind van genoemd artikel konden we nog melding maken van een vergadering te Middelburg van vertegenwoor digers van gemeentebesturen van gasgemeenten op Zuid- Beveland onder presidium van den Commissaris der Konin gin, waarin besloten werd, dat aan het technisch bureau der vereeniging van Nederlandsche gemeenten een onderzoek zou worden opgedragen naar de meest economische gasvoor ziening voor Zuid-Beveland en Walcheren. Hierover zijn nu weer reeds eenige maanden heengegaan. Ons is gebleken, dat genoemd bureau niet stil heeft ge zeten. Met waardeering kan worden medegedeeld, dat de kosten aan dit omvangrijk onderzoek verbonden, buiten de kassen der betrokken gemeenten omgaan. Ons is verder ge bleken, dat dit bureau er in is geslaagd, het gemeentebestuur van Goes met zijn gascommissie een ander, een meer loyaal standpunt te doen innemen. ,,Goes" zou bereid zijn, aan de buitengemeenten gas te leveren aan den prijs, waarvoor het Goesche bedrijf zelf het gas in eigen gashouder heeft. Alleen de perskosten zouden daar bovenop komen. Dat is een groote stap in de goede richting. Een eventueel voorstel op deze basis zal door de „gascentrale Oosteinde" in ernstige overweging moeten worden genomen en ook andere thans nog gaslooze gemeenten, zullen zich daarover ernstig hebben te beraden. Door genoemden stap te doen, opent „Goes" naar onze meening 'n nieuw perspectief voor de gas voorziening van de Zuid-Bevelandsche gemeenten, die elk voor zich, liever echter streeksgewijze, nu hebben te over wegen, wat haar te doen staat. Naar onze meening moeten deze daarbij de in het zicht zijnde electrificatie niet als af zwaaier gebruiken. Ook op het platteland kunnen gas en electriciteit naast elkander leven en ook op het platteland bestaat aan beide behoefte. Naar we hoorden verluiden is aan de gemeente Kapelle een meer speciaal voorstel gedaan, zoodat we in dit bestek hierover kunnen zwijgen. Uit vorengaande kan worden geconcludeerd, dat we een voorstander zijn van een Zuid-Bevelandsche gascentrale. We zijn overtuigd, dat daarmede een nieuwe welvaartsbron voor Zuid-Beveland zou zijn aangeboord. En toch heeft ook deze medaille haar keerzijde, toch liggen ook hier nog bezwaren voor de hand. Wanneer een Zuid-Bevelandsche gascentrale tot stand zou zijn gekomen, met zooals gezegd „Goes" als gemeenschappe lijk productiebedrijf, wanneer dus alle bestaande Zuid-Beve landsche gasfabrieken zich in Goes zouden hebben vereenigd, dan nog zouden we niet hebben verkregen een wat men noemt groot-gasbedrijf. We zouden dan nog evengoed vast zitten aan het huidige systeem van fabricage, dat in alle kleine gasfabrieken wordt toegepast en dus geenszins kun nen beschikken over de nieuwste techniek, welke in een groot bedrijf in practijk kan worden gebracht en derhalve ook niet hebben bereikt de mogelijke minimale productiekosten, ook al wordt de productie in „Goes" tweemaal zoo groot als ze nu is. Om den uitersten kostprijs te bereiken, moeten we naar onze meening Walcheren erbij betrekken. Het groote plan moet ons dus voor oogen blijven staan. Nu zal „Goes" om aan de eischen van een gemeenschappelijk productiebe drijf voor Zuid-Beveland te kunnen voldoen, nieuw kapitaal in haar bedrijf moeten vastleggen en vooral ook haar fa briek zelf zal moeten worden uitgebreid, zelfs wanneer we aannemen, dat de electrificatie haar klanten zal kosten. Het nieuwe «kapitaal, dat vastgelegd zou worden in uitbreiding van het buizennet, is bij een eventueel grooter plan niet verloren, maar wat in de fabriek zelf wordt aangewend, zou, bij stopzetting dezer, wel als verloren moeten worden beschouwd. De vraag blijft gewettigd, of „Goes" in dat geval nog wel hard zou medewerken aan de totstandkoming van één groote centrale voor Walcheren en Zuid-Beveland, ook al zouden alleszins betrouwbare rapporten voor alle gemeen ten voordeel in uitzicht stellen. „Goes" is zeer op haar gas fabriek gesteld en het mag worden erkend, dat deze er ook allerkeurigst uitziet en bovendien den inwoners aan redelij ken prijs van gas voorziet. Als nu de fabriek belangrijk ver groot zou zijn, meer werk en meer bedrijvigheid gevend, nog eens, zou dan con amore aan 'n nog grooter belangengemeen schap worden medegewerkt, in het weten, dat dit groote productiebedrijf elders zou komen te liggen? Want dat staat voor ons als een paal boven water, Goes kan in dit geval nooit de centrumplaats zün. Daarvoor is de ligging der fabriek ten opzichte van spoor en groot-water te ongunstig. Er zal dus moeten worden uitgezien naar een plaats, welke die voorrechten wel heeft. blijven ondanks alle huishoude- lijke arbeid gaaf, zacht en blank

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2