ZEEHOSPITIUM ZONNEVELD OOSTKAPELLE. TE 6 ONS ZEELAND Domburg of Oostkapelle was, moest gezorgd worden voor eigen gas-installatie (Benzoid luchtgas) en eigen water voorziening. Er moesten putten worden geboord, die gevonden werden en heel gelukkig bij onderzoek goed water opleverden, welk water door een windmolen in een watertoren werd gevoerd. Deze kon 6000 liter water bevatten. Er was verder een septic tankstelsel gemaakt, dat faecalieën enz. onschadelijk maakte. Het is wel duidelijk, dat alles zorgvuldig overdacht was en werd uitgevoerd. L>e Stichtster zelf had verschillende inrichtingen in bin nen- en buitenland bezocht en overal vandaan goede ideën meegebracht. Zij zelf hield de leiding en werd geholpen door een gediplomeerde verpleegster en een paar helpsters. 5 Februari 1909 werd de Inrichting geopend. Ondanks het heel slechte weer waren toch vrij velen opgeko men om deze plechtigheid bij te wo nen. Dr. Vaandrager opende de bijeenkomst en goede wenschen voor het werk werden door dok toren van Middelburg en omstreken en door anderen uitgesproken. De eerste kinderen deden al heel spoedig hun intrede.' Met 20 kin deren werd begonnen, waaronder 13 uit Zeeland^ De volgende jaren brachten nu eens meer dan minder kinderen. Uit Zeeland zelf kwamen er veel te weinig. Zeeland was nog in het geheel niet op uitzending van kinderen naar een dergelijke in richting ingesteld. Slechts in Vlis- singen werd dadelijk het groot be lang ervan begrepen. Dr. Duijvis, die daar reeds in dien tijd een cons, bureau hield voor tuberculose en een krachtige vereeniging had ge sticht, zond van den beginne af kin deren naar Zonneveld, wist vele gegoeden in zijn woonplaats ervoor warm te maken; aan den gemeente raad werd in de volgende jaren subsidie gevraagd, welke werd ver kregen en ieder jaar werden vele kinderen naar Zonneveld gezonden en vonden daar dikwijls hun ge zondheid terug. In het overige Zeeland begreep men dat nog niet. Dit werd eerst beter toen de Groene-Kruis-beweging veld won, toen lang zamerhand vrijwel alle kleine en groote gemeenten een Groene Kruis of Wit-Gele Kruis met wijkverpleegster en huisbezoekster kregen, toen overal de tuberculose-bestrij- ding werd georganiseerd. Geneeshecren, zusters, bestuur ders van die vereenigingen kwamen meer op de hoogte van hetgeen gedaan kon worden en gedaan moest worden. En het publiek begon ook beter te begrijpen van hoeveel nut een verblijf in Zonneveld voor vele zieke en zwakke kin deren kon zijn. En de oprichting van het Districts Consultatie bureau in Zeeland, waardoor contact gebracht werd tuschen alle or ganen en personen, die met de tuberculose-bestrijding iets te maken hebben en waardoor vele t.b.-patiënten werden ontdekt, die zwakke of zieke kinderen hadden, voor wie verpleging in Zonneveld noodig bleek te zijn, heeft de op name van Zeeuwsche kinderen sterk doen toenemen. Het is lighalletjes enz. Daar er geen waterleiding en geen gas op heel goed te begrijpen, dat uitzending van dergelijke kinde- Omstreeks 1907 had Mejuffrouw E. D. van den Broecke, toen wonende te Middelburg, het plan opgevat een gedeelte van haar fortuin voor een liefdadig doel te besteden en wel voor den bouw van een Inrichting voor kinderen. In overleg met dr. J. J, Berdenis van Berlekom, toentertijd te Middel burg, werd besloten een Inrichting te bouwen voor tubercu- leuse en zwakke kinderen en dan het liefst aan zee; een kinderzeehospitium. Juist in dien tijd werden de prachtige resultaten bekend van de behandeling aan zee van Ge- wrichts-tuberculose, Klier t.b. en andere vormen. Calot in Berq sur Mer schreef enthousiaste artikels over deze behan deling. Kort voor dien was Bern- hard in Samaden begonnen met de zonbehandeling van gewrichts t.b. en eenige jaren later in Leysin Rollier, die toen zijn eerste chalet bouwde, een begin van een heel stadje van sanatoria. In ons land was reeds in 1880 de Sophia Stichting gebouwd, die ook in dien geest werkte. En in den tijd, dat Mej. v. d. B. haar plan maakte, was Rotterdam bezig aan het Kinder-sanatorium in Katwijk. Zoo werd onder den indruk van dit alles besloten in Domburg een Zeehospitium voor kinderen te bou wen. Maar, vóór dit plan tot uit voering kwam, moest nog heel wat strijd gestreden worden. Domburg's Burgemeester zag er gevaren voor zijn badplaats uit voortkomen. Dr. Meizger, de beroemde knijp- en wrijfarts, wiens naam en faam jaar lijks keizerinnen, koningen en an dere vorsten met hun heele hofhou dingen naar Domburg trokken, en wiens villa gelegen was, vlak naast het terrein, waar de Inrichting zou werden gebouwd, zag lucht, bodem en water reeds vergiftigd door tu berkelbacillen van de kinderen, die daar verpleegd zouden worden, dreigde met verkoop van zijn villa en met vertrek. Adressen werden opgesteld-en aan Mej. v. d. B. ge zonden om haar te vragen haar plan niet uit te voeren. In de plaatselijke couranten verschenen artikelen van voor- en tegenstanders, die dikwijls een fel karakter aan namen. De inspecteur van de Volksgezondheid werd er zelfs in gemengd. Deze, dr. den Houter, adviseerde gunstig, zag absoluut geen bezwaren. Maar het slot was, dat Mej. v. d. B. op een andere plaats, in Oostkapelle, een Inrichting bouwde, waar open tuberculose niet werd opgenomen. De strijd bedaarde spoedig en Domburg, bevrijd van zijn angst, verheugde er zich nu over, dat in zijn nabijheid een dergelijke inrichting kwam. In het Dcmburgsch Badnieuws van Juli 1909 komt een stukje voor, waarin gewezen wordt op de prachtige inrichting, die aan den straatweg, bij West- hove, verrees. De Inrichting werd gebouwd volgens plannen van den Architect Koch in overleg met dr, v. Berlekom. Het was een vriendelijk complex gebouwen met frissche slaapzaal, wa randes, speelkamer, badkamer, onderzoek-kamer, met groo- ten, mooi aangelegden tuin. Verder een terras, een paar Mej. E. D. v. d. Broecke.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 4