ONS ZEELAND 7 ren naar een inrichting als Zonneveld een uitnemend hulp middel in den strijd tegen de tuberculose moet zijn. Het Cons. Bureau tracht dan ook zooveel mogelijk deze opname te bevorderen. Een verblijf daar is toch nog heel iets anders dan in een vacantiekolonie. Het verblijf in Zonneveld moet langer zijn; er komen patientjes, die in het geheel niet in een vacantiekolonie thuis behooren. De kinderen met chirur gische tuberculose, met klier- en huidaandoeningen met genezende of chronische tuberculeuse buikvliesaandoenin- gen, pleuritus met halsklierzwellingen enz., alle deze kon den in Zonneveld krijgen de openlucht-behandeling, het onzichtbare stralen van de allergrootste beteekenis zijn. Koch Strauss en Finsen volgden. Vooral de laatste, die met zijn kwartslamp de behandeling van lupus ('n tuberculeuse huid aandoening) begon en tal van ernstige gevallen zag genezen. 1902 bracht Bernhard, 1903 Rollier en van dien tijd af gaan enkele vooraanstaande personen uit den medischen wereld mee. Maar nog steeds waren er, die er niets van wil den gelooven. Het heeft nog vele jaren geduurd vóór de officieele wetenschap toegaf, dat de zon- en licht-behande- ling, de behandeling bij uitnemendheid van chirurgische tuberculose was, dat deze behandeling van zwakke, slappe, Zeehospitium Zonneveld. Links de molen voor het oppompen van water. voortdurend zijn in open lucht of in frissche kamers, goede doelmatige voeding en verpleging en verzorging. Is dan werkelijk die open-lucht-behandeling, die zonbe- straling zoo goed; werkt die inderdaad genezend? Stellig. Reeds de oude en alleroudste volken meenden, dat de Zon een genezende kracht had, dat de warmte en het licht, die scrofuleuze, rachitische kinderen, met mate toegepast, uit stekende resultaten geven kon. Rollier en anderen hebben lang moeten vechten voor hun meening. Maar sedert eenige jaren heeft hij den strijd ge wonnen. Verleden jaar is het 25-jarig jubileum van Rolliers werk herdacht. En toen kwamen van alle streken Profes- Rondedansje. er vanuit gingen, bij sommige ziekten genezend werkten. De Solaria van de Romeinen bewijzen dit. De Inca's brachten kinderen met bepaalde huidziekten in de zon. Tal van oude spreekwoorden en gezegden bewijzen dit. „Waar de zon niet komt, komt de arts," luidde een Napolitaansch spreek woord al was dit niet in overeenstemming met de nauwe vuile Napolitaansche straten. Maar dit waren alle slechts meeningen, opvattingen, die nog niet wetenschappelijk ge grondvest waren. In 1709 schreef een Franschman, Bertrand, een proefschrift over: „den invloed van het licht op levende wezens". In 1815 schreef een ander over „de weldaden van het ZonlichtIn 1859 toonde Charcot aan, dat 't niet alleen en in het bizonder de warmtestralen van de zon waren, die 'n gunstigen invloed op sommige ziekteprocessen uitoefenen, maar dat er ook chemische stralen waren en dat vooral deze In den zandbak. soren en Doktoren, officieele en niet-officieele personen om den man van de Zon en het Licht te huldigen. Maar zullen sommigen zeggen; dat is de zon in het Hoog gebergte. Dat is Zwitserland met zijn andere en betere lucht, met zijn droge kou, met de vele zonnedagen! Zeker. Maar Zwitserland heeft niet de zee en de duinen en het strand, En het is bewezen, dat het licht aan zee, aan het strand nog iets anders is. De weerkaatsing in de steeds in beweging zijnde zee; de weerkaatsing tegen het helle strand en de blinkende duinen geeft toch zeker een andere inwerking dan waar deze ontbreken. Sommigen meenen, dat aan zee de ultraviolette stralen, d. z. de stralen, die in het bijzonder op ziek weefsel en zieke organen inwerken, vooral daar voor zouden komen. Hoe dat ook is, het feit staat vast, dat een verblijf aan zee en strand en in de duinen een buiten-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 5