8 ONS ZEELAND gewoon gunstigen invloed uitoefent bij zieke en zwakke kinderen en dat de tuberculose van gewrichten en been deren en huid er heel snel en goed op reageert. En als de zon zelf er niet is, kan deze vervangen worden door de Hoogtezon, d.i. een kwartslamp, die deze ultra-violette stralen uitzendt en waarmee ongeveer dezelfde uitwerking verkregen wordt als met het Zonlicht. Maar alles moet met overleg worden toegepast. Niet alle kinderen verdragen een verblijf aan zee; niet alle kinderen verdragen de bestraling met de Hoogtezon, Vooral bij Tuberculose van verschillen de organen moet men voor zichtig zijn. Een teveel kan zelfs heel schadelijk werken. De aanwijzing van de kin deren, die naar Zonneveld gaan, moet dus deskundig ge schieden. Er zijn vele kinde ren, die slap, scrofuleus of klierachtig zijn, die nooit eet lust hebben, lastig zijn, spoe dig vermoeid zijn na eenige inspanning, kinderen uit tu berculeuze families, bedreig de kinderen, met telkens op tredende temp. verhooging, voor die allen is een verblijf in Zonneveld uitstekend. Het regelmatige leven, de doelma tige voeding, het bijna den ge- heelen dag in de buitenlucht zijn, aan zee, in bosch of in den zandbak, het onder toe zicht en leiding zijn van ervaren verpleegsters dit alles laat spoedig zijn invloed gelden. De kinderen krijgen eetlust, komen meestal spoedig in gewicht aan, worden opgewekter, spcien meer, zien er spoedig beter uit. De medische verzorging van de kinderen is toevertrouwd aan dr. Vaandrager te Domburg, die meer dere malen in de week de Inrich ting bezoekt. Deze heeft reeds 20 jaar de kinderen van Zonneveld onder toezicht en behandeling ge had en is dus geheel met dit werk vertrouwd. Aan het hoofd van de Inrichting staat een Directrice, gediplomeerd verpleegster, die vele jaren in een soortgelijke Inrichting gewerkt heeft. Zij wordt geassisteerd door 1 gediplomeerde zuster en twee helpsters. Het aantal kinderen, dat in den loop der jaren verpleeg geweest is, bedraagt ongeveer 700. Er is een tijd geweest (slechts enkele jaren) dat er ook kinderen kwamen, die door het Centr. Genootschap voor vacantiekolonies gezonden werden, omdat er geen voldoend aantal patiëntjes kwam. Sedert de laatste jaren zijn het in hoofdzaak kinderen geweest, die langer verpleging noodig hadden. De zorg voor de kinderen heeft lange jaren gerust op de schouders van Mej. v. d. Broecke zelf. Wel werd zij bijge staan door de zuster en de helpsters, maar de verantwoor delijkheid kwam toch op haar neer. Dat dit geen sinecure was, begrijpt ieder, die weet, wat het is een inrichting te besturen. Zij heeft dat die jaren met veel toewijding gedaan. Het vorig jaar vatte zij het plan op, de leiding over te geven aan anderen. Het was niet gemakkelijk daarvoor een geschikte vorm te vinden. Na lang overwegen en na vele besprekingen heeft zij nu van haar inrichting een Stichting gemaakt, die onder protecto raat van het Bestuur van de Provinciale Zeeuwsche Ver- eeniging tot bestrijding van de tuberculose met een eigen Bestuur verder zal trachten Zonneveld te exploiteeren, zooveel mogelijk op dezelfde wijze als dit tot nu toe ge schiedde. Dit besluit heeft haar natuurlijk veel gekost. En ook was het voor de Pro vinciale Vereeniging niet ge makkelijk te beslissen of het daartoe over zou gaan. Maar in Juli j.l. is de overdracht geschied en van dien tijd af is Zonneveld een afzonder lijke stichting geworden, die in nauw contact met de ge organiseerde tuberculose-be- strijding in Zeeland staat. Een belangrijke verbetering is aangebracht door het bij bouwen van een ruime bad- en waschgelegenheid. Ook zal er een hoogtezon komen. De Inrichting zal voortaan winter en zomer open zijn. Dat was tot nu toe slechts enkele jaren geprobeerd, echter zonder succes. Het Bestuur vertrouwt, dat er ook gedurende den winter een voldoend aantal kinderen zullen komen. Er zijn er genoeg in Zee land, maar meestal ontbreekt het geld voor de uitzending. Aan Zee land staat het nu te toonen, dat het de daad van Mej. v. d. Broecke weet te waardeeren. Zij verdient den dank van ieder, die het wel meent met het zwakke kind. Even voorbij Westhove aan den zelfden kant, loopt 'n mooi bosch paadje, het Zonneveld-wegje. Links daarvan ligt de Inrichting, ver scholen achter hoog opgaand den nenhout en allerlei soorten hees ters. Altijd is het er mooi. In het voorjaar de bloeiende kanten, al gauw de margrieten in de wei, vóór het huis; een bloemenweelde! Later de dahlia's en rozen. Altijd zijn er bloemen in overvloed! Mogen er ook veel kinderen komen om van dit alles te genieten! HOORWEG. Spelletjes samen en alleen. Aan het werk. Alle vrouwen zijn dol op koopjes, maar niets ergert hen Er zijn menschen, met wie men graag converseert, als er meer, dan de veronderstelling, dat ze ze zouden dragen! een derde bij is. Onder vier oogen zijn ze vervelend.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 6