D van deze bezitting voor altijd van allen last van heirvaart (d. i. het leveren van manschappen, indien de landsheeren ten strijde trokken). Toen Willem II, Roomsch koning, in Maart 1248 te Zierikzee vertoefde, bevestigde hij deze gift van zijn vader, en verleende bovendien aan de gansche hoeve vrijdom van heirvaart, bede en alle geschot en belas ting, Op 10 December 1261 beval zijn zuster Aleida, voog des over den jeugdigen zoon van den overleden vorst, dat de eigenaars van landerijen in die buurt aan het klooster schot zouden betalen, terwijl ze het vroeger verleende privilegie bevestigde Hetzelfde deed de jonge graaf Floris V, toen hij, zelf aan het bewind gekomen, in 1270 te Haam stede verbleef. Het is de vraag, in hoeverre de vrijgevigheid der graven het gevolg was van de overweging, dat een vriendschappelijke verstandhouding met de machtige abdij Ter Doest hun in hun voortdurende verwikkelingen met Vlaanderen licht van nut kon zijn. In weerwil van deze gunstbewijzen geraakte het klooster toch al spoedig in verval. In 1288. Op Sinte Aechten dach, hoort dese nieu maer, Was Zeelandt deur 't waeter verdreven by naer, en vooral de Noordzijde van Schouwen werd zwaar door het water geteisterd. In 1301 trok graaf Jan II naar Schou wen, om Heer Jan van Renesse te beoorlogen, die 's graven onderzaten groot overlast aandeed met branden en blaken. Heer Jan werd uit Zeeland verjaagd, en zijn huis Moermont met den grond gelijk gemaakt, maar het platteland van Schouwen had inmiddels veel te lijden gehad van de krijgsbenden, die het bezochten. Uit eejj charter van Wil lem III van 20 April 1327 vernemen we, dat het klooster Bethlehem langen tijd zware kosten en schade had gehad en zeer was achteruitgegaan, waarom de graaf bepaalde, dat er voortaan niet meer dan dertig personen in opge nomen zouden mogen worden, aan nonnen, schoolkinderen en leekebroeders. Alvorens er nieuwelingen mochten wor den aangenomen, moest het aantal kloosterbewoners eerst tot beneden de dertig zijn uitgestorven. De abt van Ter Doest werd verzocht, deze beslissing te willen bekrachtigen, en voor haar handhaving zorg te dragen. We zien hieruit, dat het klooster Bethlehem, als zoovele andere, tevens een opvoedingsgesticht was, bovendien werd het in dezen tijd niet meer uitsluitend door nonnen bewoond, maar strekte het ook leekebroeders tot verblijfplaats. Wellicht tengevolge van deze maatregelen van Willem III wist het klooster zich gedurende de veertenide eeuw nog te handhaven. 9 Maart 1389/90 bevestigde hertog Albrecht al de voorrechten en handvesten, die tevoren aan het klooster waren verleend, en voegde daar eenige nieuwe vergunningen bij voor de abdis en het convent, omdat si voir onse ouders, ende voir ons bidden sullen". In de vijftiende eeuw werd Schouwen door vele rampen getroffen, die zich ook in het klooster Bethlehem deden gevoelen. Op St. Pontiaansavond, in Januari 1426, werd bij Brouwershaven een hevige strijd gevoerd tusschen de Zeeuw- sche troepen van Jacoba van Beieren, versterkt met de Engelsche benden van Glocester, en de troepen van Philips van Bourgondië. ,,Die Engelschen op 't Landt ghetreden sijnde, worde alle het gheschut los ghelaten, dattet soo dichte vlooch, als haddent hagelsteenen gheweest, ende t was eenen bitteren strijdt, datter wel drie duysent Enghel- schen verslaghen waren, ende veel ghevangen. (Reygers- berg). Philips van Bourgondië won den slag, waarin vele Zeeuwsche edelen en manschappen sneuvelden. De strenge winters van 1460 en 1465, de pestziekte van 1468 en de droge zomers van 1471 en 1473 teisterden ook Bethlehem, dat bovendien in 1495 een mededingster had gekregen in het nonnenklooster Leliëndaal, tusschen Burgh en Haamstede door de orde der Predikheeren gesticht, dat dus al de bekoring van het nieuwe bezat. Toch wist Bethlehem z:ch nog een eeuw lang te handhaven. Uit de jaarrekeningen van 1565, die bewaard ONS ZEELAND werden, blijkt dat het convent destijds, behalve de abdis, twaalf religieuzen telde, waaronder vier leekezusters; ook bezat het toen nog een pachthoeve met een welvoorzienen veestapel. Maar het einde stond voor de deur. In 1572 staken de Watergeuzen van Goeree naar Brouwershaven over. Toen de abdis de vijf honderd gulden brandschatting, die van haar geëischt werd, niet ken of wilde betalen, werd het klooster „verbrant ende verdestrueeit". Van al haar be zittingen beroofd namen dc zusters de wijk naar Zierikzee. De bisschop van Brugge dien zij vervolgens om zijn tus- schenkomst verzochten, wees haar liet klooster der Augus- tineressen te Dammc, dat toe nog maar door twee zusters bewoond werd, tot woonplaats aan. Op 4 Maart 1573 werd de wederzijdsche bijeenkomst geteekend, waarbij Me vrouw van Bethlehem het klooster van St. Agnes te Damme met al de eigendommen en met al de lasten, er aan ver bonden, overnam. Reeds de volgende maand namen de non nen van Bethlehem, thans nog slechts ten getale van negen, haar intrek in haar nieuwe woning. De bezittingen van het ontredderde en verlaten klooster in Schouwen werden door de Staten geconfiskeerd; vandaar waarschijnlijk, dat tot in het jaar 1798 het kantoor der geestelijke goederen in Zeeland voor het onderhoud der kerk te Eikerzee zorgde, die in 1742 zelfs, bijna geheel uit deze middelen, vernieuwd werd. In het midden der acht tiende eeuw was er nog een groot stuk van een ouden muur en een vijver te zien, beide zijn echter sinds lang verdwenen. Het klooster maakte plaats voor een boerenhofstede; alleen de naam van deze hoeve en die van den Kloosterweg houden nog steeds de herinnering levend aan het oude klooster van Bethlehem-bij-de-duinen-in-Schouwen. Hallo, hallo Hier is het draadloos omroep-station de Schelde-Zender Vindt u het interessant, te hooren: dat Borssele, het eenige dorp in Zuid-Beveland, dat tot nu toe van leidingwater verstoken was, besloten heeft water te betrekken van de Zuid-Bevelandsche waterleiding mij. dat de afdeelingen Vlissingen, Middelburg, Goes en Oostburg van den Algemeenen Militairen Pensioenbond een motie hebben aangenomen, waarin ernstig erop wordt aange drongen, den oud-gepensioneerden van land- en zeemacht en koloniën en hun weduwen en weezen alsnog recht te doen, en dus de vóór 1918 gepensionneerden te doen deelen in de huidige pensioenwetten. dat de gezamenlijke organisaties van handels, en kan toorbedienden te Vlissingen een actie op touw hebben gezet, om, in overleg met de betrokken winkeliers, te komen tot vervroegde winkelsluiting. Het zou in het voornemen liggen de winkels des middags om 7 uur te sluiten en des Zaterdags om 9 uur. Bovendien zouden de zaken ook des Woensdagsmiddags gesloten worden, ten einde het personeel den vereischten vrijen middag te kun nen geven. dat een jongetje te 's-Heerenhoek met een bietenriek boven het oog gestoken werd. Het knaapje moest in het zie kenhuis worden opgenomen. dat in October 4.011.116 Ierseksche oesters in magen van allerlei nationaliteit terecht kwamen. Een jaar vroeger bedroeg de uitvoer 3.343.109 stuks.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 4