HET KASTEEL VAN ST. ALDEGONDE TE WEST-SOUBURG. 4 ONS ZEELAND J. H. Blum f; het verwaarloosde stad huis van Veere; nogmaals het Kanaal AxelHulst. Zondagmorgen te half zes is in het St. Joseph Ziekenhuis te Vlissingen overleden de heer J. H. Blum, gewoond heb bende op „Duinvliet" onder Aagtekerke vlak bij Domburg De overledene, die den leeftijd van 77 jaar mocht bereiken heeft veel gedaan in het algemeen belang en dat van Zeeland in het bijzonder. De heer Blum begon zijn loopbaan bij het lager onderwijs en was o. a. hoofd eener school te Scheveningen. Later werd hij leeraar in het Duitsch aan het gymnasium te 's Graven- hage, welke betrekking hij op 26 Maart 1896 verwisselde voor die van arrondissementsschoolopziener te Alkmaar. Hier bleef de heer Blum nog geen 5 jaar, want met ingang van 21 Februari 1901 werd hij schoolopziener in het districi Middelburg en koos hij Vlissingen als woonplaats. Ook na zijn aftreden als zoodanig in 1906 bleef hij in Zeeland wonen. De heer Blum heeft zich veel in het openbare leven bewo gen en werd spoedig na zijn vestiging te Vlissingen voor de anti-rev. partij gekozen tot lid van den gemeenteraad, terwijl diezelfde partij hem cp 10 Januari 1905 koos tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Op 3 Juli 1907 kozen de Staten hem tot lid van Ged. Staten. In die functie heeft hij zich naar zijn overtuiging en met volle kracht gegeven aan de belangen van ons gewest, ot hij bij schrijven van 6 Juni 1922 aan de Staten bericht zond zich om gezondheidsredenen genoopt te zien, zoowel voor lid der Provinciale Staten als van Ged. Staten te bedanken. Intusschen had zijn werklust hem gelegenheid geschon ken ook lid der Tweede Kamer te zijn. Daartoe werd hij in 1909 door het toenmalige district Middelburg afgevaardigd, doch in 1913 werd zijn mandaat niet meer hernieuwd, omdat het district omging. In de Ned. Herv. Kerk heeft de heer Blum zoowel te 's-Gravenhage, te Alkmaar als te Vlissingen in verschillende functies zijn krachten gegeven. Van zijn werk op onderwijsgebied zij nog vermeld, dat hij jaren lang vice-voorzitter is geweest van de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs en dat hij destijds regee- ringsafgevaardigde was naar onderwijscongressen in Zweden en in Duitschland. De Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg heeft voor een groot deel aan zijn stuwkracht haar ontstaan en dat van haar scholen te danken. De overledene was een begaafd spreker en talrijk zijn de lezingen geweest, die hij op litterair en politiek terrein heeft gehouden. Ook op maatschappelijk gebied heeft de heer Blum zich gegeven en dan dient er aan herinnerd te worden, dat hij was mede-oprichter en jarenlang voorzitter van de Prov. Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der t.b.c,; bestuurslid van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzin nigen in Zeeland „Vrederust", benevens bestuurslid en steunpilaar van de afdeeling Domburg en omstreken van de Zeeuwsche Hervormde Diaconessen Inrichting. Behalve al de hier bovengenoemde zijn er nog verschil lende vereenigingen en instellingen, aan welke de heer Blum daadwerkelijken of moreelen steun verleende en vele par ticulieren zullen zich den overledene blijven herinneren, als iemand met een groote hulpvaardigheid. Na het overlijden van den heer Blum is bekend geworden, dat hij de schenker is geweest van de vorstelijke gift voor de stichting van het protestantsch ziekenhuis Bethesda te Vlis singen. X We hebben al meermalen gewezen op den slechten toe stand, waarin zich het mooie oude stadhuis van Veere bevindt. Ook hebben we onlangs vermeld dat de raad van Veere besloten heeft het stadhuis aan het rijk ten geschenke aan te bieden, daar de gemeente dit gebouw toch niet naar bahooren onderhouden kan. Hoe de regeering op dit aanbod gereageerd heeft is niet bekend. Ook is niet bekend of men al plannen heeft gemaakt tot voorziening van het stadhuis. De tijd knaagt intusschen verder. Gelukkig dat thans een Kamerlid, n.l. de heer Polak, zich over Veere ontfermd heeft. Hij stelde den Minister van O., K. en W. de volgende vragen: I. Is het den Minister bekend, dat het stadhuis te Veere in een toestand van ernstig verval verkeert? II. Is het hem bekend, dat de minder dan 1000 inwoners tellende gemeente Veere niet bij machte is het stadhuis naar behoorer te doen herstellen? III. Zoo ja, is de Minister dan bereid, te bevorderen, dat de gemeente Veere in staat wordt gesteld de noodige herstel lingen te doen verrichten, respectievelijk het antieke stadhuis, een historisch en bouwkundig monument van hooge waarde, van de gemeente over te nemen en het deze, na herstel, in bruikleen af te staan? Het is te hopen, dat deze vragen het Ministerie wakker zullen schudden en dat spoedig maatregelen genomen zullen worden om het mooie Veersche gebouw van den algeheelen ondergang te redden. X In de vergadering van de leden der vereeniging tot ver krijging van een Kanaal HulstAxel is o. a. besproken het antwoord van den Minister van Waterstaat op het afdeelings- verslag betreffende het kanaal. In de vergadering werd te kennen gegeven, dat zooals de Minister laat doorschemeren bij niet uitvoering van het kanaalplan, uitbreiding van de lijnen der Zeeuwsch-Vlaamsche tram nimmer een compen satie zou kunnen zijn voor hetgeen de vereeniging met den aanleg van een kanaal beoogt, namelijk om het binnenland van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen niet alleen een goedkoop verkeersmiddel te verschaffen maar bovendien een verkeers middel, waardoor het via het kanaal TerneuzenGent in rechtstreeksch verband komt met de Nederlandsche stroo men. Men meent, dat de tram, dienende voor interlocaal verkeer daarvoor nimmer een equivalent kan zijn. Het kanaal, zoo werd in de vergadering gesproken, moet niet alleen als een streekbelang maar ook als eenig nationaal belang worden beschouwd. door JAN VERMEER. Het kasteel van St. Aldegonde heette oorspronkelijk „het slot te Souburch", en was het stamhuis van het adellijk geslacht van dien naam, dat men reeds in het midden der twaalfde eeuw vermeld vindt. In de volgende eeuw was het een der voornaamste familie's van Walcheren. Door huwelijk kwamen de heerlijkheden van Oost- en West-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 2