D KON. DRUKKERIJ 6. W. DEN BOER Levert alle soorten DRUKWERK WËÊÊm 6 ONS ZEELAND Gesprongen Handen Winter handen Winter voeten Ruwe Huid| jpoos 30-60. Tube 80 ct. Bi] Apoth en Drogiste Lange St Pieterstr. F 33 MIDDELBURG Wat toen nog restte van het oude kasteel, werd in 1810 ge sloopt, en daarmede verdwenen de laatste herinneringen aan een gebouw, dat eenmaal tot de beroemdste van Zeeland werd gerekend, dat meermalen vorsten binnen zijn muren herbergde, en dat den grooten en edelen Marnix van St. Aldegonde tot woonplaats heeft verstrekt. Raad van State. Of hij den Souburg, dien hij gedeeltelijk had laten herstellen, terstond heeft betrokken, is twijfel achtig, maar zeker vertoefde hij er de laatste helft van 1582 en de eerst van 1583, nadat hij bij de Staten in ongenade was vervallen, als ambteloos edelman, tot hij in het midden van 1583 door den Prins tot burgemeester van Antwerpen werd aangesteld. Na de overgave dezer stad aan Parma in 1585, betrok hij wederom zijn slot te Souburg, waar hij ditmaal tot 1590 verbleef, en waar hij een aantal van zijn werken schreef; o. a. begon hij hier zijn Bijbelvertaling, en en herzag hij er zijn Psalmberijming. In onvermoeiden arbeid Marnix's zinspreuk was repos ailleurs" vond hij ver troosting over het sterven van zijn tweede vrouw, Catharina van Eeckeren, die hem hier in 1586 ontviel. In 1590 werd hij gezant aan het hof van Frankrijk, en in 1594 vestigde hij zich metterwoon in Leiden, waar hij in opdracht van de Staten aan een nieuwe Bijbelvertaling werkte. Na 1590 ver toefde hij dientengevolge slechts van tijd tot tijd te Sou burg. In 1598 stierf hij, en werd aanvankelijk te Leiden begraven, maar kort daarop in de kerk van West-Souburg bijgezet, waar een wapenbord, terzijden van den preekstoel gehangen, zijn laatste rustplaats aanwees. In 1833 werd de kerk wegens bouwvalligheid afgebroken, en sindsdien her innerde geen enkel gedenkteeken te West-Souburg meer aan den grooten vaderlander, die hier eenmaal gewoond en ge werkt had, totdat in 1872, tijdens het Taal- en Letterkundig congres te Middelburg, dankbare Antwerpenaren een ge denknaald op het kerkhof deden plaatsen. Na Marnix' dood kwam de heerlijkheid aan zijn eenigen zoon Jacob, die zijn vader slechts zes weken overleefde; ook zijn stoffelijk overschot werd in 't dorpskerkje van West- Scuburg bijgezet. Jacob's dochter Walburg van Marnix, vrouwe van St. Aldegonde, werd nu eigenares van den Sou burg. In 1616 huwde zij met Willem v. Oldenbarnevelt heer v. Stoutenburg, een der zoons van den beroemden staatsman, die in 1623 tegen Maurits samenzwoeren. In 1638 verkocht de onfortuinlijke kleindochter van Marnix de heerlijkheid met het kasteel aan de stad Middelburg, die het eerst aan bijzondere personen verhuurde, maar het in 1679 verkocht aan Isaac van Pere, burgemeester van Middelburg. In 1686 werd de heerlijkheid West-Souburg door de Staten van Zee land tot een goed en onsterfelijk leen verheven. In 1694 volgde Cornelis van Pcre zijn overleden broeder op als heer van de beide Souburgen en bewoner van het kasteel, dat deze nog bezat, toen Mattheus Gargon zijn vrienden en vrien dinnen rondleidde door het ,,Walchersche Arkadia", toen zij het slot zagen liggen „in breede watergrachten, dikke muuren, en hooge bcomen", en achter het kasteel „daar het eertijds vervallen, en een puinhoop was", zich verlustigden in den aanblik van „een ruim plein met rondeelen en beelden ver sierd, en vischrijke Vyvers, vruchtbaare Boomgaarden, en groene Wandelaarijen, die op wey- en akkerland een ver- kwiklijk gezicht verlenen". Na den dood van Cornelis van Pere, in 1746, kwam West- Souburg aan zijn neeef Mr. Adriaen Steengracht, rentmees ter-generaal van Zeeland en schepen en raad der stad Mid delburg, en na diens overlijden, in 1773, aan zijn broeder Cornelis Steengracht. Deze liet het slot, waarvan in het midden der eeuw nog slechts een klein gedeelte was over gebleven, in 1780 en 1781 wegens bouwvalligheid afbreken. Hallo, hallo Hier is het draadloos omroep-station de Schelde-Zender! Vindt u het interessant, te hooren: dat bij Kon. besluit de betrekking van commissaris van politie van Zierikzee opgeheven is. dat in de Tweede Kamer is aangedrongen op spoedige herstelling van de Postbrug over het Kanaal door Zuid-Beve land, daar de ligging der brug hinderlijk is voor auto's. dat in Goes zoo nu en dan des avonds nog steeds meisjes worden lastig gevallen door een onbekende. Het is de politie nog niet gelukt den onevenwichtige te grijpen. dat de Goesche orgelfabriek A. S. J. Dekker in Enge land een zusterbedrijf zal stichten. dat in den Willem-Annapolder, in Zuid-Beveland ge legen, de vorige week een oeververschuiving plaats vond. De steenglooiing viel over een lengte van pl.m. 80 M. weg. De toestand is echter niet gevaarlijk. dat reeds meer dan 20.000 passagiers dit jaar met de „Zeeland" naar en van Engeland reisden. dat een hotelhouder in Sluis de vorige week een lo geergast dood te bed vond. De identiteit van den doode kon niet werden vastgesteld. De dood heeft onder verdachte om standigheden plaats gehad en daarom is het lijk door de justitie in beslag genomen. dat de Scheldezender zich gelukkig niet behoeft te mengen in het conflict tusschen de diverse Nederlandsche radio-uitzendstatiens. dat in Axel reeds enkele weken een 15-jarige jongen wordt vermist. De knaap heeft vermoedelijk uit vrees voor straf van z'n baas de vlucht genomen. dat de Middelburgsche middenstandsvereenigingen besloten hebben, om geen dag voor winkelsluiting aan te ne men en aan de patroons over te laten de diensttijden in hun zaken in overleg met het personeel te regelen, zooals de belangen hunner zaken dit eischen. - dat de verschillende organisaties van Vlissingsche win kelbedienden daarentegen nogmaals besloten hebben zich tot den gemeenteraad te wenden met verzoek een wettelijke Woensdagmiddagsluiting in te voeren en tevens het sluitings uur op andere dagen te bepalen op 7 uur, alleen Zaterdags 9 uur. dat Maandag op den Dam te Middelburg een 79-jarige heer ineenzakte en dood bleef. Een hartverlamming maakte een einde aan het leven, dat de heer M. Hemmekam dezer dagen 30 jaar veld wachter te Schore was. Zijn vader bekleedde dezelfde be trekking 29 jaar, zoodat de familie Hemmekam meer dan een halve eeuw in Schore het gezag vertegenwoordigde. dat Flip Vermeulen en Pieternella Strijd te Goes de vorige week Maandag 60 jaren in den echt verbonden waren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 4