ONS ZEELAND 5 i'Lr\A-"öowvSSWaaA Ac. *Vvlt*TvVti 1«s '- .w ■f*- maakt en alleen des avonds te Vlissingen aangekomen post met de eerste boot van 7.30 worden overgebracht. De och tendbladen van Zondag komen dus eerst Maandag in den loop van den morgen, dus bijna 24 uur later dan thans. De verandering is een verslechtering geworden. Laten wij Zeeuwen toch vooral waken tegen verwaarloozing van Z. Vlaanderen! ST. MAARTENSDIJK door JAN VERMEER. ,,In den eylande van der Tholen is oock gheleghen een smalle Stadt, die den naem van St. Martensdijck heeft ont- fangen, ende bij velen van den in- ende omgesetenen, t' sij weynich sin hebbende in dusdanighe Santen, t' sij ghewoon zijnde de oprechte namen van Steden ende landen te ver korten, ende alsoo te besoedelen, Smeersdijck genoemt. Dese is haer eerste beginselen schuldich aen een heerlijk Slot, het welck als noch daer nevens staet, met dobbelde grachten ofte wateringhen voorsien, waer by sich met der tijdt ver- samelt heeft een kleyn dorpken (dese naem draeght het in eenighe oude Reeckeninghen van de Heeren Rentmeesteren van Zeelandt Beoosterschelde) het welck met der tijdt aan wassende, grooter ende grooter, ende ten laetsten met lage aerde wallen voorsien is gheworden". Aldus beschrijft Boxhorn in zijn ,,Chronick van Zeelandt het stadje St. Maartensdijk, destijds zoowel als thans ,,in een seer plaisierige landouwe, ende midden onder het ghe- boomte ghelegen", en waarover hij ons verder weinig meer meedeelt dan de namen dergenen, aan wie de heerlijkheid van St. Maartensdijk achtereenvolgens heeft toebehoord. De geschiedenis der plaats, en het vele merkwaardige, dat zij binnen haar muren bezat of bezit, laat hij onvermeld. St. Maartensdijk vormde oudtijds een eilandje op zich zelf. Hier ontstond, aan den stroom de Haastee, het dorp Haastinge, dat naderhand St. Maartensdijk zou heeten. Toen deze plaats in later tijd een wapen kreeg, nam men daarvoor een loopenden haas van zilver in een veld van sinopel, ter herinnering aan den ouden naam. Reeds in 1388 wordt het dorp Haastinge genoemd, welks bewoners toen reeds tol vrijheid bezaten. Het slot van St. Maartensdijk, dat zich even buiten het dorp verhief, dateert uit nog vroeger tijd, wellicht uit de eerste helft der veertiende eeuw. In 1374 gaf hertog Albrecht het in erfleen aan Frank van Borssele, en sindsdien werd het aanmerkelijk uitgebreid, verfraaid en versterkt. De kerk van St. Maartensdijk, de grootste en mooiste dorpskerk in Zeeland, was gewijd aan St. Maarten, en aan deze omstandigheid dankt het dorp zijn tegenwoordigen naam. Frank van Borssele, de vierde echtgenoot van Jacoba van Beieren en heer van St. Maartensdijk, stichtte er in 1429 een college van kanunniken. Ook liet hij in den Zuid- Westelijken hoek van het kleine koor der kerk de nog be staande tombe oprichten boven het graf zijner ouders. De thans helaas zeer geschonden zerk vertoonde oorspron kelijk de beelden van een geharnast ridder en zijn echtge-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 3