CLICHES VERVERIJ ONS ZEELAND KONINKLIJKE ChemWasscherij cvAUG BIERENS L DORDRECHT. Stoomen - Verven Plisseeren - Stoppage VOOR DIT TIJDSCHRIFT VERVAARDIGD BIJ 15 Spelverruwing. Ons jongste artikel, getiteld „De Geest in de Voetbalsport hebben we besloten met de belofte, een en ander te schrijven over de toenemende verruwing van het voetbalspel. We zuilen thans die belofte inlossen, vooral omdat dit onderwerp op het oogenblik de aandacht der Nederlandsche voetbalwereld heeft gaande gemaakt. Het is een niet te ontkennen feit, dat over het algemeen onze voetbalwedstrijden ontsierd worden door verregaand ruw spel en dat men met twee soorten van dit spelbederf heeft te maken, n.l.: 1. Het op onaangename, harde, roekelooze wijze van spelen door een geheel elftal of de meerderheid daarvan. 2. Het ruwe spel van een enkelen speler van een elftal individueel. Voor een goede sportbeoefening wordt beteugeling van het eerstgenoemde soort van het grootste belang geacht. Dit is ook het moeilijkst, omdat men hier met een soort collectiviteit te maken heeft, wat repressieve maatregelen volgens de reglemen ten en de spelregels van den Kon. Nederl. Voetbalbond zeer be zwaarlijk maakt. Het ruwe spelen, als genoemd sub 2, is een euvel van eenvoudiger aard. De spelverruwing wordt aan verschillende oorzaken toege schreven. We willen er eenige noemen: Fouten in den clubgeest, zich hoofdzakelijk uitende door ge brek aan zelftucht in het elftal en clubchauvinisme. Het spreekt van zelf, dat een opgewonden publiek op een elftal, dat voor misbruik ontvankelijk is, een hoogst nadeeligen invloed uit oefent. In dit verband moet genoemd worden de pers, in het bijzonder de plaatselijke pers, die, dit wetende, zich laat ver leiden tot vergoelijking en verheerlijking van spelers van het plaatselijk elftal. Ook de clubbladen gaan in dezen niet vrij uit. Een andere oorzaak van ruw spel kan zijn de methode van spelen, die een elftal toepast. Het is mogelijk, dat de in de laatste jaren meer en meer gevolgde methode van het open spel meer aanleiding geeft tot ruw spel dan het vroeger meer ge volgde systeem van het gesloten spel, dat meer techniek ver- eischt. Het schijnt, dat de eerste methode van spelen meer aan leiding kan geven tot een onmatig gebruik van kracht. Een belangrijke oorzaak voor ruw spel kan ook zijn de in richting van de competities. In 't algemeen worden de compe titie-belangen door de vereeniging onderschat, terwijl de strijd, om een eenmaal verkregen positie te handhaven dan wel om iets hoogers te bereiken, een bijzonder nadeeligen invloed heeft gehad op de spelverruwing. Een vanzelf sprekende oorzaak van verruwing van het spel is ook gelegen in het slappe optreden van sommige scheidsrech ters, die in twijfelachtige gevallen te laat of niet ingrijpen. De Scheidsrechterscommissie van den K.N.V.B. heeft het dan ook noodig geacht, te trachten, het kwaad van onderaf te be strijden. Zij is begonnen met in diverse centra van ons land lezingen te houden voor de scheidsrechters van haar eigen Bond zoowel als die der onderbonden. In Amsterdam heeft de Heer H. Meerum Terwogt, sportredacteur van de Nieuwe Rotterdam- sche Courant, eene dergelijke lezing gehouden, die door bijna 200 scheidsrechters werd bijgewoond, terwijl vorige week te Rotterdam onze Zeeuwsche K.N.V.B.-official, de heer J P. van Bel, eene soortgelijke causerie heeft gehouden, die door onge veer 160 scheidsrechters werd aangehoord. Deze samenkomsten hadden ten doel, de scheidsrechters op te wekken, om, zoodra het karakter van den wedstrijd hiertoe aanleiding geeft, zeer streng op te treden en ruw-spelenden voetballers verdere deelname aan het spel te ontzeggen. De z.g. strafcommissie van den K.N.V.B. heeft reeds officieel haar voor nemen ter kennis gebracht, om spelers, die zich aan ruw spel schuldig maken, voor geruimen tijd uit te sluiten. Ook het Be stuur van den K.N.V.B. en de Scheidsrechterscommissie hebben verklaard, achter hunne scheidsrechters te staan, indien deze, met alle hun ten dienste staande middelen, daadwerkelijk op treden om het ruwe spel te bestrijden. Sommige spelers meenen hun gebrek aan techniek te mogen en moetep aanvullen door gebruikmaking van hun lichaams kracht. Anderen' handelen uit wraak, indien zij, al dan niet opzettelijk, door een speler der tegenpartij ietwat hardhandig zijn bejegend. Weer anderen weten niet beter of zij mogen met bruut geweld zich een weg banen naar het vijandelijk doel. Maar in elk geval is het feit, dat spelverruwing welig tiert, onaan vechtbaar en is het helaas ook een feit, dat velen, die voetbal een goed hart toedroegen, zich van het spel hebben afgewend, omdat zij zich niet kunnen vereenigen met de tegenwoordige spelmethodes. Het valt niet te ontkennen, dat de Clubbesturen zeer nuttig werk kunnen doen door hunne leden te wijzen op het ontoelaat bare in hun spel en desnoods hen niet meer in hunne elftallen op te nemen. Maar de verenigingsbesturen schieten helaas in dit opvoedend deel hunner taak ernstig te kort en zij missen den durf, om het mes flink in de wonde te zetten. En waar juist dit mooie middel om spelverruwing te beteugelen, door de daarop aangewezen lichamen niet wordt aangewend, rust de plicht, om het spelbederf te diminueeren, bijna uitsluitend op de scheids rechters. De taak van deze functionarissen is er niet gemakke lijker op geworden. Zij hebben reeds met een vooroordeel te kampen van de zijde van spelers en publiek en velen zullen in het strenger optreden der rechtsprekers een nieuwe aanlei ding vinden om de rechtspraak te bemoeilijken. Maar waar voortaan alle excessen ernstig zullen worden bestraft en eene goede samenwerking bestaat om het beoogde doel te bereiken, daar zullen de scheidsrechters goed doen, ruggegraat te toonen en resoluut op te treden tegen elke ontsiering van ons spel Voetbal is weliswaar geen salonspel, maar het mag niet ontaar den in een ruwe gooi- en smijtpartij, die met sport niets gemeen heeft. En wanneer het publiek aanleiding geeft tot sa-boteeren van het goed verloop van een wedstrijd, zal een verbod om een of meer volgende wedstrijden met toelating van publiek re spelen, hopelijk de schrik er in te brengen. Wij hebben, ongeveer twintig jaar geleden, zelf zeer veel ge speeld en we hebben heel wat duwtjes te verduren gehad, maar er ook heel wat uitgedeeld, doch deze uitwisseling van „klin kende argumenten" droeg niet het karakter van ruwheid of weerwraak. We juichen de actie der scheidsrechterscommissie van den K.N.V.B. van harte toe, omdat zij beoogt de bestrijding van een kanker in het spel en het even noodig als wenschelijk is, dat deze kanker wordt uitgeroeid. Weliswaar zal dit zeer geleidelijk geschieden, maar we zijn er van overtuigd, dat verbetering mo gelijk is en dat het voetbalspel weer in goede banen is terug te brengen. Mogen ook de spelers dit begrijpen, opdat de actie met zoo min mogelijk slachtoffers kan doorwerken en tot ver heffing van het wedstrijdbeeld moge leiden. Zendingen franco. Vraagt prijscourant.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 13