SOPbA Uit de geschiedenis van „Ons Zeeland" 8 ONS ZEELAND Aan den anderen kant mogen die van Holland en Zeeland zich vrij binnen Goes en 't eiland bewegen om koophandel te drijven en er te wonen, zonder dat zij naar hun geweten onderzocht of terzake daarvan zullen worden verontrust. Tot meerderen waarborg neemt de prins onder zijn bescher ming alle kerken, geestelijke instellingen van stad en eiland, benevens alle R. K. geestelijken, die daar zijn of komen, mitsgaders hun particulieren eigendom. T) Oranje zal tevens geen gouverneur aanstellen of krijgs volk binnen stad en eiland in garnizoen leggen, dan op kos ten van de gemeene zaak en met medeweten der overheid. Is zulks noodig, zoo zullen noch gouverneur, nóch soldaten, de belijders van den R. K. godsdienst, noch hun personen of goederen ook maar eenige hindernis of beletsel mogen aandoen.8) Het is van belang om het hier meegedeelde uit de satis factie te vergelijken met hetgeen in 1578 in de stad is ge beurd. Al deze zooeven genoemde punten uit de satisfactie gaan in tegen de Holl. Zeeuwsche unie.B) Maar we zullen zien, hoe in de komende dagen de Goessche magistraat aan de bedongen voorwaarden vasthoudt ten aanzien van inlegering van soldaten en magistraatbestelling, hoezeer de unie den prins eene grootere bevoegdheid toekent. ,,Geen betoog dat dit onderscheid tusschen leden van een en hetzelfde landschap," zoo zegt van den Spieghel, „nood wendige verwarring in de regeering moet veroorzaken." Van daar dan ook, dat Holland en Zeeland probeeren die satis factie ongedaan te maken en Goes te bewegen den prins te erkennen als hoofd en hoogste overheid, zooals bij de unie in beide gewesten is vastgesteld. Hoezeer ook de stad verknocht is aan den ouden gods dienst, nochtans schroomt zij niet zich te verzetten tegen de aanmatigingen van Johannes van Strijen, den in de plaats van Nicolaas a Castro verkozen bisschop van Middelburg. Op Zuid-Beveland had men slechts één mannenklooster, dat der Kruisbroeders en wel van de orde der Augustijnen. Het had aanzienlijke inkomsten en voorrechten en was voor moordenaars een vrijplaats. Bij stedelijke keur was het sinds 1430 onder bescherming der stad gesteld en bevestigd in het genot van al hare rechten, mits zij bijdroegen in de algemeene lasten zooals ieder poorter der stad. Als na de inname van Middelburg de positie des bis- schops précair wordt, zoekt hij nog zooveel mogelijk van zijn inkomsten te redden. Te Leuven, een toevlucht vin dend, tracht hij de goederen der Kruisbroeders aan zich te trekken en meent deze te moeten inlijven krachtens een bul in de kanonieke kerkgoederen van Middelburg. Maar de Goessche regeering moet daar niets van hebben, doch te vergeefs, 't eenige wat zij verkrijgen kunnen is een bevel der Brusselsche regeering, waarbij de Kruisbroeders, thans geheel ten laste gekomen van de stad, door hen van het noodige moeten worden voorzien.10Daar echter hun kerkgoederen bij de satisfactie nog geheel intact zijn, schij nen zij een middel gevonden te hebben om 's hisschops besluit ongedaan te maken. Op 1 Januari 1578 besluit de magistraat, dat de Kruisbroeders, aangezien men toen niet wist waar de bisschop zich ophoudt, alle inkomsten mogen behouden, welke hun klooster ontvangt. Later zijn hun goe deren door Oranje aan de armen van Goes geschonken.11) Voor Uwe gezondheid zonder papier 100 pCt. tabak Hebben de Staten van Holland en Zeeland bij hun unie in '76 de openbare belijdenis van den Gereformeerden gods dienst vastgesteld om tevens alle andere te doen ophouden, nu Goes en Tholen niet tot de unie zijn toegetreden, blijft daar de Katholieke leer gehandhaafd. En bij de pacificatie worden de religiezaken in Holland en Zeeland gelaten op den voet zooals ze zijn, totdat de Staten-Generaal hierover van gedachten hebben gewisseld, terwijl alleen verboden wordt iets tegen het R. K. geloof te ondernemen buiten de twee bovengenoemde provincies van alle bepalingen, op Holland en Zeeland betrekking hebbend, worden die plaatsen nadrukkelijk uitgezonderd, welke nog niet onder 's prinsen stadhouderschap ressorteeren, totdat zij tot de pacificatie zijn toegetreden en van Oranje satisfactie hebben verkregen. Wat is nu de bedoeling van de satisfactie? Niet om zich aan te sluiten bij de overeen gekomen punten der Holl. Zeeuwsche unie. maar enkel om zich te voegen bij de Gent- sche bevrediging en onder Oranje's stadhouderschap. Men hoopt immers, dat deze overeenkomst door Philips wordt goedgekeurd en dan waren immers de Nederlandsche on lusten van den baan? Niemand is bij die vredesonderhande ling genoopt zijn godsdienst te veranderen, maar om slechts satisfactie voldoening te nemen, totdat de lang ver wachte bijeenkomst der StatenGeneraal over dit moeilijk onderwerp zal beslist hebben. 4) Acte Alg. Staten d.d. 30 Oct. '76, o.a. te vinden in 't Oud- Archief te Goes. 2) Zie Ons Zeeland No. 45. 3) Bor. Hist. Ned. Oorl, D I, bl. 741. 4) Acten van Goes. !i) Dr. J. W. F. Nuijens: B III, D I, bl. 62. Publicatieboek der stad Goes: bl. 282, e. v. 7) Bor: D I, bl. 810. h) L. J. van den Spieghel: Hist, satisfactie van Goes, bl. 395. Zie Ons Zeeland No. 38. 10) Res. van Burg. en Schep. Ao. 1574, bl. 4. Zie het verdrag over de geestelijke goederen, gesloten tusschen Gec. Raden en Amb. Heeren van Z. Beveland. In aansluiting op het bericht dat de uitgever van dit blad in het vorige nummer plaatste, wil ik hier een en ander mee deden uit de geschiedenis van dit zoo bij uitstek Zeeuwsche weekblad, dat zoo veel heeft mogen bijdragen tot de belang stelling van velen voor de historie van ons gewest. Ik acht mij daartoe competent, omdat ik meen de eenige te zijn, die als medewerker in al het lief en leed van „Ons Zeeland" vanaf de oprichting heeft gedeeld. Daarom ook is het schrijven van deze regels mij meer een plicht dan een liefhebberij, een plicht die ik overigens met de meeste be reidwilligheid vervul, omdat deze mij voor de eerste en laatste maal de gelegenheid geeft een woord van hulde te brengen aan uitgever en redactie van dit blad, die zeker niet te vergeefs een viertal jaren voor een goede zaak hebben gestreden. En, naar ik hoop en verwacht, spreek ik in deze mede namens de overige medewerkers en de vele lezers van ,,Ons Zeeland". De geschiedenis van ,,Ons Zeeland is in weinig woorden te vertellen. Vier jaar geleden werd het blad te Haarlem opgericht. Het was ontstaan uit de behoefte om de banden tusschen de buiten Zeeland wonende Zeeuwen te versterken. Deze ban den waren overigens al aanwezig; in de meeste groote plaat sen van ons land, waar veel Zeeuwen wonen, bestaan Zeeuw sche vereenigingen die den naam van Zeeland in den vreemde willen hoog houden. Deze vereenigingen zochten contact door middel van een orgaan, en dat orgaan was „Ons Zee land De redactie van het blad was toentertijd in handen van den heer M. P. Cornelisse te Haarlem. Hoofdzakelijk

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1929 | | pagina 6