'\lïtTr No. 42 R. D'n brand in Middelburg? Dat was nogga gin rampje M. Die kwam deur kortsluuting. Rin 'n peterolielampje 1 M. As 't nie gesturremd 'ad, was 't nie zó erg 'eworde. De brandweer was d'r bie. De spuite was en orde. R. Mae 't waeter deugd nie dat wou d'r mae nié uut. D'n brand die gieng mae deur. M. 't vuur wier nie gestuut voeda't de mooie spuit uut Bergen was 'ekomme. R. Mae om z'n Lange Delft kan Middelburg noe bromme. M. M'n d'n Seppe-Lien in Zeeland nie geziëe. D'n slechten pad di kan zo'n schip toch nie van liëe? R. De slechte wegen? Nêe. Dó's d'oorzaek nie. Ik dienke da 't wachten is totdat de vesten nie mi stienke in Goes en Middelburg. M. Doè ze di dan niks an R. Ja, ja. Mè impesant wor je d'r kwaelik van Toeh bin d'r dit sezoen vee vreemde ier 'ekomme. Op Walcheren vooral. Di kwaeme ze mie dromme. M. In Vlissienge alléén ('k 't uut de krant vernome) vuuftegduuzend lui voe geld 'n bad 'enomc. En da kom' noe veral deur 't proppe-ganda- werk, van a de Vee-Vee-Vee) En toch, is dat nie sterk, R. wanneer die Vee-Vee-Vce ontvangste wille boeke, dan motte ze d'r geld mie 'n lantaeren zoekc. VRIJDAG 3 JANUARI 1930 Een Isten en eereprijs won te Axel deze Wyandotte-hen van den heer A. Loof. M. De staekeg 'in Sluuskil is nog a an d'n gang. R. Ja, da gemieter gins, da duurd' a vee te lang. De staekersvrouwen di, die kunne zo-is kloppe, die sloege d'r mae op mie 'arde koleschoppe. 'n Bliek van goeien blik en van gezond ver stand zo'n koolschop op je kop, die maekjegauw van kant. R. In Rilland wor nog steeds d'n overweg be- waekt M. Wat zei je noe? Bewaekt Ik doch' van onbewaekt R. 'k Bedoele dan bewaekt deur 'Eine-zonder- Vleisch. Di was voe menigeen 't end van z'n leste reis M. De boot van 't Vlissingsch veer di kumme nie van klaege, V.V.V. -- Vereeniging Voor Vreemdelingenverkeer. Ook Hansweert hield een tentoonstelling vanwege de post- duivenvereeniging „De Blauwe Doffer". De keurmeester met de duif in de hand is Juist bezig met de keuring van de brieven bestellers om uit de lfiO duiven den uitverkorene te kiezen. Interessant overzicht van de Ooesche Pluimveetentoonstelling. Deze mooie Leghornhaan is trotsch op zijn behaalden prijs. die ei mie gróoten glans d'n lesten sturm verdraege. Toen was 'tet ók kretiek an d'Wullem-Anna- polder, aest was 'ten overstroomd. 't Goed brochte z'a op zolder. En wée versloeg de Zeeuw z'n vijand en z'n vrind de trouwelooze zee, die nooit is ruste vindt. M. Ik glóve Rinesje, m'n bin noe rond 'ewist ik wense 't Zeeuwsche volk 'n êel goed jaer beslist. R. M'n zo overal awee is weze kieke. Noe gae me wee naer uus. M. Tesaem nae Krabbendieke. R. Me bluve 'n jaer lang weg. M. 'n Jaer da duur nie lang De mense komm' en gae. De tied die gae z'n gang. R. En Mina, as m'ier wee in Janne-warie stae dan 'oop 'ak zegge kan: 't Is aoles goed 'egae Zowè voe stad as land,voe ermen en voe rieken, voe 't Zeeuwsche vlakke land, mie duunen en mie dieken. Voe Zeeland in se-gêel, M. Voe 't eêle traenendal 'n Jaer van groóten bloei en.... Vrede bovenal R. Da's wee de Nieuwjaerswensch van 't Krab- bendieksche paer 'k Wensch' j aol wa wensch'lik is Samen Gelokkig Nieuwejaer R. M. R.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 3