No. 42 100 Mijlen daar gingen zij met hun zessen Reeds na anderhalve minuut viel de Bugatti tot groote ontsteltenis der menigte uit. Men had den coureur gaarne een kans gegeven, daar deze man zich had doen kennen als een duivel in het bochten nemen. Zijn rijden daar was een staaltje van huiveringwekkende slipkunst.... En terwijl zijn kostbare wagen nog geen vijftig mijl reed, sprong met een knal een der achterbanden. Het geheele wiel werd afgerukt en de wagen maakte een slag om. Als een bal vloog de coureur door de lucht en tien meter verder tegen den grond. Twee pits- managers, die toevallig op dat punt stonden, namen hem op en droegen hem snel weg. Toen de vijf andere wagens de plaats van het ongeval voorden tweeden keer passeerden, was het overschot van de Bugatti reeds verdwenen en waren de toeschouwers het be staan en de mooie kansen van den wagen reeds half vergeten. Na een kwartier be greep David, dat hij aan de geheimzinnige „King" de felste tegenstander zou hebben. Met dezen snellen wagen naast zich, soms iets voor, soms iets ach ter, had hij de overige drie auto's reeds enkele minuten achter zich. Het gejoel om hem heen werd luider, naarmate hij en de „King" hun achter volgers meer en meer ontkwamen en af en toe keek hij naar de borden, welke de pitsmanagers in het voorbijrijden op staken, en waarop de gemiddelde snelheid stond aangegeven. 156 K.Mgemiddeld Na precies 30 minuten rijden, toen hij juist op de lange baan de eeretribune voorbij daverde, hoorde hij schuin achter zich een ontzettend gehui en voordat hij begreep, wat er gebeurde schoot numero 34 hem voorbij. Een orkaan van stem men golfde op. „King" wint.... Vooruit „King"...." Mr. Gloria hield zijn hart vast, doch John bleef optimist. Ik weet wat ik aan David heb 1" zei hij vast. „Hij rijdt nog niet op zijn voordeeligst, straks zul je eens wat zien." „Maar van welken fabrikant is die „King" in vredesnaam vroeg Mr. Gloria. Op dat oogenblik raasde de wagen door de bocht met een gegier als van een stoomfluit. David klemde de tanden op elkaar en slaagde er in, de bocht zoo klein mogelijk te nemen. Weer zeilden twee wielen door de lucht. „Hij wordt roekeloos!" riep Mr. Gloria, doch John schudde het hoofd. Hij dacht plotseling aan Grace en zijn oogen gleden weer tusschen de toe schouwers, vonden het bleekt gezicht van zijn vrouw, die slechts mee was gegaan om Grace eerder te ontmoeten. Zij haatte dat gejakker en dat lawaai. Naarmate de minuten verstreken, werd er om hooger bedragen gewed. Het was duidelijk, dat de „King" zou winnen. Er kwam een spannend moment toen een der drie achter blijvende wagens, namelijk de zware Bentley, met groote sprongen zijn achterstand in ging halen. De coureur scheen een laatste poging te doenOnder daverend applaus passeerde hij de „Roode Bliksem" en ging hij de „King" achterna. Eén oogenblik, juist in een bocht, reden de beide duivels naast elkaar. Het was na drieënveertig minuten rijden. Een minuut later klonk de roep door het stadion „Bentley.... Bentley....!" Maar de triomph van den coureur duurde niet lang. Nog meer vergrootte de „King" zijn vaart en langzaam zakte de Bentley af. Op het moment dat David den wagen op zijn beurt weer voorbij reed, gebeurde een tweede ongeval. VRIJDAG 3/JANUARI 1930 Plotseling begon de Salmson te slingeren en voordat men goed begreep wat er gebeurde, buitelde de auto tot drie maal toe over den kop.' Een geloei schalde op, vrouwen vielen in zwijm, mannen gilden en daarna werd het een kort oogenblik stil. Doch de coureur werd door een wonder gered. I erwijl de Salmsorr als het ware in tweeën brak, krabbelde de man uit ljet wrak en liep hij duizelig en slingerend naar een veiliger plekje. Later bleek dat hij slechts een arm gebroken had. WERKENDAM -- Een aardig kijkje in de Dorpsstraat. Dit ongeval gebeurde achter David's rug en hij begreep pas dat er iets gebeurd moest zijn, toen hij slechts drie tegenstanders telde. De „King' was nu een halve baan voor hem en snorde regel matig met een vaartje van vijfennegentig mijl verder. Dit rijden was ontzaglijk. Vlak achter zich wist hij de zware Bentley en geheel achteraan kwam de Austin, doch deze wagen scheen er niets voor te voelen om smadelijk als laatste aan te komen. Hij slaagde er in de Bentley te passeeren door handig manoeuvreeren in een bocht en nu was de Bentley achterste. De strijd zou nu spoedig beslist zijn en David begreep dat de „King" zou winnen, als hij niet zijn uiterste best deed. Toen hij aan de laatste tien mijl begon zette hij zich schrap en vergat hij alles. Langzaam, heel langzaam begon hij weer op de ..King" te winnen, doch niemand geloofde meer dat de Gloria als eerste zou arriveeren. De menschen waren krankzinnig van opwinding en David zelf voelde zich vreemd rustig. Negenenvijftig minuten na den start was de King twintig meter voor hem. Er restte hoogstens nog een minuut rijden en de 100 mijl zouden al- gelegd zijn. Toen gebeurde er iets dat de dagbladen en tijdschriften over heel de wereld de heele week kolommen van copie gaf. Als een kogel raasde de „Roode Bliksem" de voortreffelijke „King" voorbij. De laatste bocht lag voor den jongeman, een kwestie van enkele seconden. Een gehuil denderde op, hij was vóór. En als eerste passeerde hij het eindpunt, en het bord gaf aan, dat hij de 100 mijl in 59 minuten en 18 4/5 seconde afgelegd had. Heel sportief Detroit juichte, hoewel de wedders die hun dollars op „King" hadden gezet een zuur gezicht trokken. En Mr. Gloria drukte John Montague ontroerd de hand en moest een ovatie in ontvangst nemen van de kennissen en hen, die hem kenden. David werd op sterke schouders genomen, een groote lauwerkrans werd hem omgehangen en met een glimlach van geluk moest hij toelaten, hoe tien tallen handen de zijne drukten. XVII OP ZOEK NAAR GRACE J-J et tooneel van de zeer geslaagde wedstrijden (de Amerikaan vindt een enkel ongeluk op de race-baan zeer natuurlijkwerd in drommen verlaten en tusschen coureurs en officials begaf David zich naar de kleedkamers. Hij verkwikte zich, waschte zich haastig en slaagde er in weg te glippen. Een hevig verlangen naar de identiteit van de „King" dreef hem naar de plaats, waar de snelle renwagen was ach tergelaten. De coureur had zijn „King" in den steek ge laten en David haastte zich den auto aan een snel doch nauwkeurig onderzoek te onderwer pen. Plotseling richtte hij zich op en slaakte hij een kreet van verbazing.Twee jaar lang waren de „Glo ria's" over den transport band langs hem gegle den. Hij kende de wagens door en door en hij kwam tot de ontstellen de ont dekking dat deze King"., niets anders was dan een geheel veranderde „Glo ria". Dit was de reden ge weest dat ook Mr. Gloria zelf reeds dadelijk iets eigenaardigs aan het ge heele model had gevon den, doch daar de afstand van de eere-tribune te groot was geweest, had hij zich niet in bizonder- heden kunnen verdiepen. Woest en rood van op winding staarde David naar den auto en opeens drongde nuchtere werke lijkheid, de naakte waar heid tot hem door. Deze wagen, deze „Gloria" was veranderd met behulp van de ontstolen teekeningen. Wat detective Ritter niet had kun nen ontdekken, gelukte hem door een toe valSlechts door zelf het uiterste van zijn eigen „Gloria" te vergen, had hij van de andere „Gloria" kunnen winnen. En ondanks zijn felle verontwaardiging kwam het oude gevoel van trots in hem op, toen hij aan het uitstekende product van de prachtige Gloria-fabrieken dacht. Even trachtte hij Mr. Montague te gaan zoeken, doch dit was een hopeloos werk in de menschen- menigte. Hij besloot allereerst zijn trouwen wagen weg te rijden, om rustig te kunnen nadenken en niet de kans te loopen door de talrijke journalisten en persfotografen overrompeld te worden, die als katten over de omheiningen waren geklauterd en reeds zijn naam schreeuwden Een paar minuten later zag hij de kans schoon en snorde hij door een achteruitgang den weg op, in de richting van het „witte huis". Mr. en Mrs. Montague waren nog niet aanwezig en tot zijn schrik hoorde hij, dat ook Grace niet was teruggekeerd. Van dit oogenblik wist hij dat er iets gebeurd moest zijn en stond hij tusschen de keus naspofingen naar haar te doen, of wel Mr. Gloria te gaan waarschu wen in verband met zijn ontdekking. Ongetwijfeld zou de politie den coureur kunnen arresteeren en op deze wijze kunnen ontdekken, welke fabriek de veranderingen had laten aanbrengen. De dief zou dan zeker spoedig gevonden worden. Maar hij hakte den knoop spoedig door. De ge dachte aan haar, die hem bewust had doen worden van dat wonderlijke, dat liefde heet, liet hem niet met rust. Zonder te weten waar hij moest gaan zoeken, reed hij in zijn rooden snelheidsduiver den weg op, na het wedstrijdnummer verwijderd te hebben en zich haastig te hebben verkleed. Waar kon zij zijn Detroit was zoo ontzaglijk groot 1 Waarom had zij tegen het dienstmeisje gezegd dat zij naar Mr. Gloria zou gaan, terwijl deze van niets wist Had zij een vooropgezet plan gehad haar woning te verlaten Dit leek dwaasheid en hij verwierp het idee spoedig. Maar waar was zij dan heen gegaan? (Siot voigt)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 7