s II 43 No. 43 VRIJDAG 10 JANUARI 1930 843 terpelleerd. De minister heeft nu zijn steun toegezegd, maar daar mee is het stadhuis niet gered. Er moet hier geholpen worden, en wel zoo spoedig mogelijk. Het stadhuis verkeert in een treurigen toestand, en het stadje, dat zeer achteruitgaande is en nog geen 1000 inwoners telt, kan zelf zoo goed als niets doen. Er is hier weer sprake van een algemeene fout. De kwestie is, dat alle zandsteengebouwen veel te lijden hebben van het klimaat. Wanneer men de zaak niet geregeld bij houdt, staat men plotseling voor een kostbare restauratie. Dan is er geen geld. Ook in Veere is er geen geld. Maar we hopen toch, dat de regeering zal inzien, dat hier spoedig en afdoende geholpen moet worden. Het Veersche stadhuis is een juweel van bouwkunst; bovendien staat of valt daarmee de architectonische gaafheid van een onzer fraaiste oude stadjes. Ge lukkig is het beter gesteld met de Goesche kerk. Daar restaureert men geregelder is de laatste jaren zeer veel gedaan. Momenteel staat o.a. de toren in een stelling, nadat aan het binnenwerk groote „karweien" zijn verricht. Binnen afzienbaren tijd zal de fraaie kerk weer weerstand kunnen bieden aan ons klimaat van storm en wind; moge Veere spoedig volgen. B. MOOI MIDDELBURG. De prachtige Kuiperpoort die met de karakteri stieke Oud-Hollandsche geveltjes een intiem en artistiek geheel vormt. Overigens is men daar ook al niet tevreden. Want nu het gemeentebestuur besloten heeft, dat de gemeenteperceelen óók electrisch verlicht zouden worden, had men verwacht dat dit zeer MODERNISEERING van Zeeuwsche kerkjes. Een kijkje in het kerkje van Kloetinge waar de Firma van Driel te Goes bezig is met den aanleg van het electrisch licht. De kaarsenkroon en de petroleumlamp, die nog herinneren aan voor-historische tijden, worden opgeruimd. spoedig zou gebeuren. Dan was men tot een percentage van 80 gekomen, waardoor de prijs van het licht aanmerkelijk gedaald zou zijn. Want, zooals men weet, wordt in de dorpen de prijs van het licht bepaald naar het aantal aansluitingen, terwijl in Goes een vaste prijs gesteld is, onafhan kelijk van het aantal aansluitingen. Het ware dus wel gewenscht geweest, dat het gemeentebestuur van 's Heer Arendskerke beslo ten had tot gelijktijdigen aanleg van de gemeente perceelen. In Goes heeft dit geen haast, omdat de prijs toch stabiel is. In Zeeland zitten vele gemeenten op zware lasten. Eeuwen geleden was Zeeland voor een groot deel een handelsgewest; er was veel rijkdom, en men bouwde overal groote kerken, gemeente huizen en andere, voor officieele doeleinden te gebruiken perceelen. In onzen tijd is de toestand veranderd; Zeeland is een landbouwprovincie geworden, en, hoewel nog de meeste gemeenten welvarend zijn, zitten vele er van toch in hun maag met groote historische bouwwerken, die schatten aan onderhoud kosten. Komt men nu in een stad als Middelburg, waar men een zekere groep van inwoners vindt, die voor het stedelijk schoon gevoelen en bovendien vol doende kapitaalkrachtig zijn, dan kan het bezit van historische gebouwen alleen maar tot vreugde stemmen. Anders is dit in gemeenten waar men dergelijke personen niet vindt, en waar de gemeente zelf niet rijk genoeg is, op voldoende wijze voor onderhoud van zijn gebouwen zorg te dragen. Daar is b.v. Brouwershaven met zijn zeer fraaie kerk, die noodig restauratie behoeft. Daar is het aardige kerkje van Ellewoutsdijk, dat in zéér betreurenswaardige!! toestand verkeert. En vooral: het stadhuis te Veere. Daarover is den laatsten tijd veel geschreven zelfs heeft men over het restauratie-vraagstuk in de Kamer geïn- 1 K IN VEERE, een onzer fraaiste oude stadjes, is men bezig met de restauratie van den prachtigen toren. Een juweeltje van bouwkunst is het Raadhuis te Veere, dat echter grondige restauratie dringend behoeft.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 3