922 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1930 No. 47 N< GOES zeel an os M De laatste jaren is de fruitbouw in Zee land zeer toegeno men. En bovendien wordt steeds gestreefd naar verbetering van het pro duct. Proeftuinen, zooals de bekende in den Wil- helminapolder, werken deze in de hand. Zoo komt het, dat het minderwaardige fruit op den achtergrond wordt gedrongen, en alleen de beste soorten behoorlijk geld opbrengen. Maar deze soorten halen dan ook altijd goede prijzen, zelfs in een jaar als het afgeloopene, dat aan een overvloed van producten lijdt. Maar er komt in den fruitbouw meer kijken. Sorteering en verpakking zijn voorname factoren bij de prijsbepaling. Vandaar dat hiervoor cursus sen zijn opgericht, die wel succes schijnen te hebben, als men tenminste de resultaten ziet van dit werk, die men kon vinden op de onlangs te Goes gehouden fruittentoonstelling. Er waren inzen dingen van verschillende Bevelandsche cursussen. De Wilhelminapolder haalde den eersten prijs, en welverdiend. Prachtig wa ren de kisten met paradijs appels, sterretjes en goud- reinetten. Een lust voor de oogen. Hier ziet men dan ook het beste van het beste. In de praktijk is dit anders, zooals we straks zullen zien. Tijdens de tentoonstel ling heeft de heer Hanken, directeur in den Wilhel minapolder, prijzen en d i p 1 o m a 's met een pas send woord uitgereikt aande cur sisten. Spre- Hel vrachtauto's vol wordt het fruit aange voerd en het veilingsgebowo binnengedragen. ker wees op het nut van het onderwijs in het sor- teeren en verpakken, dat den naam van het Zeeuw- sche fruit ten goede komt. Zeer zeker is dit het geval. Maar de praktijk Men mag niet uit het oog verliezen, dat alleen het beste fruit de groote moeite van sorteeren en mooi verpakken waard is. Men ziet dan ook, dat een zeer groot aantal kisten ongesorteerd fruit bevat, dat los ingeworpen wordt. Ook komt het voor, dat de kisten weer in een spoorwegwagen worden leeggestort. De moeilijkheid is hier, dat de kweeker de zeggenschap over zijn fruit mist, zoodra het ter veiling is ingezonden. En de tusschenhandelaar zal veelal om de huur van de kisten mis te loopen het fruit los in den goederenwagen doen storten. Alleen voor den export is het een andere kwestie. Daarvoor moeten de vruchten verpakt blijven. En aan deze verpakking wordt zeer veel zorg besteed. Jammer is het echter, dat men de vruchten dikwijls inperst. We zagen meerma len, dat de bovenste vruchten daarbij leelijke kneuzingen hadden opgeloopen. Tafereeltje tijdens de veiling. Men is al druk bezig en luide klinkt de stern van den afslager: „tb, niemand hooger dan 16?' lloog opgestapeld en ordelijk gerangschikt staan daar de kisten met fruit, klaar voor de veiling. Zorgvuldig wordt het fruit gesorteerd, waarna men met de verpakking kan gaan beginnen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 2