Zeeuwschelndustrieën DE GLASFABRIEK TE SAS VAN GENT 942 VRIJDAG 14 FEBRUARI 1930 No. 48 in haar omgeving. Sociaal gezien schijnt ze gunstig af te steken tegen de vele fabrieken in den omtrek, waar de staking nog niet overal is opgeheven of de opheffing nog niet de vereischte rust heeft ge- bracht. Hier is alles „pais en vrede" en bij het jubileum, dat door verschillende werknemers is meegevierd wegens 25-jarigen trouwen dienst, is de aankondiging van extra loon en van enkele verbeteringen voor Zondagsdienst enz. niet alleen door de werklui zelf, maar door de geheele Sassche bevolking, die meeleeft met het wel en wee van nijvere ingezetenen, met sympathie vernomen. En het contrast tegenover andere werkgelegen- Het bouwen van 'n vuurvasten oven. heden, waar het er niet zoo vreedzaam naar toe gaat, is weer eens stevig aangedikt. Maar de fabriek bloeit en vooral de laatste jaren is ook Holland een veelbelovend af zetgebied geworden. Niet van alle jaren der 25-jarige pe riode kan dat gezegd wor den en tijdens den oorlog is de fabriek 2 jaar moe ten worden stilgelegd, ook wegens gebrek aan grond stoffen. En nu wat het glas zelf betreft. Denk u eens in een wereld zonder glas De beschaving en de tech niek staat of valt er groo- tendeels mee. Zonder glas geen electrisch licht Maar in nog grootere behoefte, zou ik denken, voorziet het glas als doodgewone vensterruit in onze huizen, zoodat het ons beschut tegen regen en wind zonder nochtans ons van het daglicht te berooven ja, hier en daar verhoogt het zelfs het effect van het licht door glinstering van kristallen en spiegels en glazen versierselen die dikwijls wonderveel op schitterende diamanten lijken. En ook in de wetenschap, in de geneeskunde, in de natuur- en scheikunde, is glas onmisbaar. En dan spreken we nog niet van het dragen van een flatteerenden uilenbril, die ook weer aan 't glas te danken is, aan het kunstig geslepen brilleglas. Ja, het gebruik van glas is algemeen en ieder ziet het nut ervan in. Maar niemand weet precies, wie 't glas heeft uitgevonden. Reeds 58 j. v. Chr. spreekt Strabo, een Orieksch geleerde, over de fabricatie en de Romeinen wisten al heel goed, welke grondstoffen noodig waren om glas te vervaardigen. Maar en ittei /Een der potten met een inhoud van pl.m. 1000 K.G., of 450 Liter, wordt leeg gestort en de zware wals zal de massa tot een groote, ruwe glasruit pletten. De „glacerie", zoo als de fabriek al gemeen genoemd wordt, bestond kortelings 25 jaar. Ze is ontstaan uit de in 1899 door een Bel gische Maatschappij in Sas van Gent gestichte fabriek, die 't evenwel slechts enkele jaren kon volhouden. In 1904 reeds werden de fa brieksgebouwen overgenomen door een nieuwe Maatschap pij, waarbij vooral 't groote concern van glasfabrieken van St. Gobain, Chainy en Cirey was betrokken, dat in gansch Europa, in Frankrijk, België, Spanje en Duitschland reeds verschillende fabrieken had. In de 25 jaren van haar be staan heeft deze fabriek naam weten te maken, niet het minst De geschiedenis van het vervaardigen van glas in het algemeen en van het gieten van glas in het hijzonder.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 2