Van de TtöafdUtn V 962 VRIJDAG 21 FEBRUARI 1930 No. 49 i Men kan de Zeeuwen het beste leeren kennen op hun klapbank. Daar komen de meenin gen voor den dag daar durft men zeggen, wat men elders dikwijls niet naar voren durft te brengen. De klapbank is de vrijplaats voor kletspraatjes, en niet ten onrechte heeft men op die te Borssele het opschrift geplaatst Hoort, ziet, zwijgt. Echter zal dit niet veel helpen. Men komt bij de klapbank samen om te praten en stoort zich niet aan opschriften. Over het algemeen verschillen de klapbanken nog al wat van elkaar. De eenvoudigste is de ge wone dorpsbank. Meer algemeen is de driehoekige bank, rond een boom gebouwd. Dat is de echte „klapbanke", waaraan meestal historische her inneringen zijn verbonden. Het onderhoud van de klapbank was eertijds veelal opgedragen aan de vereenigingen van „joenge joengers", onge trouwde jongens dus, die een club vormden en geregeld in de dorpsherberg bijeen plachten te komen om zich te vermaken. Deze jongens zorgden veelal voor het onderhoud van de klapbank bij bijzon dere gelegenheden kreeg zij een laagje verf en soms een versiering. Dit is nu over 't algemeen niet meer het geval. De klap banken worden van ge meentewege verzorgd. Ze zijn ook dikwijls van uiterlijk veranderd. Men vindt op sommige plaatsen, zooals b. v. in Bij een praatje behoort een pijpje Góes en Borssele, houten huisjes, waarin de banken geplaatst zijn. Dat zijn de overdekte klapbanken. Voor die het nog niet wisten, deelen we nog mee, dat „klap" niets met ons werkwoord klappen te maken heeft, maar met het Vlaamsche dat praten beteekent. De klapbank doet dus ook in Zeeland nog haar naam ten volle eer aan. We willen hier nu een lied meedeelen, dat omstreeks het jaar 1880 gemaakt is, waarschijnlijk, zooals uit den inhoud blijkt, te Goes. Het vertelt heel aardig van den gang van zaken op de klapbank. Het heet Op de klapbanke te Sraskerke l) G'en aevend Pier, schuuf is wat omtne da'k ok m'n enste 2) is zetten kan. 'k Bin zö van 'uus van 't wuuf 'ekomme, en 'k bin nog moei geloaft 'et, man 'k Goeng as de weerslag 3) nae de spinde en 'k nam een groate snee mie spek. Den 'oenger dee m'en 't al verslinde, want kiek, 'k ao as een delver trek. Toen è'k is nae de guus 'ekeke, M'en joengste eit 'et in z'n buuk, En bie vleejaere vergeleke, Dan is m'n wuttf ok erg keduuk. Wat nieuws is 't er van d'eele weke Is 't kacheltje van Lou doad Ik 'oorde er op 'et land van spreke. Noe, 't beest was mien wat al te groat 1 'n Paerd mot seffes an mer groeie, Eest zachjes an, zó as een kind Eest gaen, dan loape mie de kolie, Zó is 't me Pier, m'n beste vrind 1 Wa bin d'r puijen in de dulve Je 'oort ze kwaeke en ure ver 1 Bie 't terveland van Kees van Wulve der sprienge ze mae gints en 'er Ja, manne, jae, wó za'k je zegge? De puije bin as de dominees Ze kwaeke maè, mae bin te luie Dó doen d'r vee te vele zeers. En kom je nie bie 'urn ter kerke, Dan komt 't en daedlik bie j'in 'uus. Dan mag je nie mee voe z'n werke, en dan mislieë s) doen 't de guus. 's Heer Arendskerke; -) m'n eigeste, mezelf; 3) weerlicht kikvorschen 5) er voor boetenwaarschijnlijk 't ge meentebestuur van Goes, dat toen ook al voor afschaffing van de kermis voelde 7) viool; s) Atjeh? of milicien ')de barbier; Den Haag; deze regel is mé niet duidelijk. Misschien beteekenl het, dat de pupekasse van schaamte bloost?; l2) combinatie van beroep: de barbier is tevens her bergier; ia) boven z'n theewater; Er wordt hier bedoeld, dat Jasper wel eens een slippertje maakt en dab verder gaat dan Goes. Zeer artistiek en modern uitgevoerd is de jubileumbank te Goes, die aan heel wat menschen plaats biedt. Een moderne overdekte bank aan de Kanaalkade te Middel burg. 't Geval lijkt veel op een wachthuisje, maar wordt bijna uitsluitend gebruikt door de kadebezoekers.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 2