No. 49 VRIJDAG 21 FEBRUARI 1930 3 Zou 't kerremisse weze, Jaop 't Is toch een boere mensch z'n wensch. Of zouë aol die 'eere vreze da ielk nie zorgde voe z'n pens? Laet schiete as die groate 'eere de boel opscheppe in de stad. Wat kan dan ons plezier d'er dere, A drienke m'ons ok stapelzat Me rieje rienk en op de fietel, Dan sprieng ik ok 's eens in 't jaar. En 't misje 'out wé van gekietel, en eel vee worre dan een paer WA 'k zegge wou die ties van Fraesse Die 'eit 'et ók nie varre 'ebrocht. Mit al z'n drukte en viese facies Noe is 't en as Atsjien 8) verkocht. Mè 't was een schooier, 'eel de joenge Gin meisje liet 'en ooit mie vree. Ie maekte altied bokkespronge, Noe kan 't en doe, ver over zee 1 In Goes schijnt men meer van een babbeltje te houden, want, zooals .uit onze foto blijkt, is zelfs in den winter de overdekte bank goed bezet. En dan drienkt Jasper altied mee Maer as z'n vrouwe nie kwam zurge, ee kiek 1 den baes raekte an de thé. la) Ie kan van joenge misjes praete Mèr van z'n eige praet 'en nie Waerom nie zumrne d'r mae laete, Want Goes komt 't er nie 't naiste bie. 14) Zoo gaat dit lied verder. Het meest Zeeuwsche gedeelte hebben we hier weergegeven. Als schets van het klapbankieven is het onverbeterlijk Een volgende maal over een ander lied. LEO VAN BREEN. Kwa, 'k mot me nog 's laete schrappe. Ik praete mie Nelis wel is graeg. Ie weet altied vee raere grappen Mè liege kan 't en tot den Aog ln) Ie weet van ieder wat te zegge Z'en pupekasse blienkt d'er van u) Weet tekste gladjes uut te legge, Zó as 't mae gin perfester kan. En ee je kan een borrel burge 12) In den winter trekt de bank niet zoo erg hoewel het hier een gezellig hoekje is en deoverdekte bank in het gebouwtje rechts zich wel voor een rustig praatje leent. 't Is voor de oudjes te koud om te zitten. Ze hebben een kringetje gevormd rond om de klapbank, maar zijn nu in hun praatje gestoord door den fotograaf. Een gemoedelijk praatje bij de overdekte bank vroeger een vischkot sele, niettegenstaande daarboven een bordje prijkt met het vermanende opschrift „zwijgt I"

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 3