No. 49 VRIJDAG 21 FEBRUARI 1930 969 De nog natte, zonbeschenen straatkeien weer spiegelen vroolijk het rustige beweeg en vangen de reflexen der oud-glimmende geveltjes op, van bonte kleur en verscheidenheid, die het geheel zoo'n vriendelijk aanzien geven, 't Was Vrijdag vandaag. D.w.z. dat het voor de propere Hollandsche huismoedertjes eigenlijk Zaterdag" is! En lustig wordt geklopt en geslagen op de klee- den, loopcrs en matten, op de straat, omdat men geen vrees kent voor oorverdoovend, versuffend en zenuwvretend auto-verkeer, dat alles van den weg vraagt. Hier geniet ge de bekoring, die er uit kan gaan van het rustige, gezellige provincie stedeke met één bioscoop. Waar de klare, ietwat humoristische oogopslag van den rustigen provin ciaal nog niet verstard is tot den schichtigen blik als van angstig-opgejaagde vogeltjes, lijk me dat steeds treft in de grootstedelingen, die immer voort en door het leven jachten als bezetenen, ja, als achternagezetenen Maar leidt uit dat alles niet af, dat Vlaardingen slaapt. De visscherij-vloot moet die van Scheveningen overtreffen. De tonnage der pakket-vloot stemt u tot na denken. En plots wordt het oor verdoft door het ge- klink op de scheepswerven het gesis der kranen het orkest van den arbeid. Krullen de stoom- en rookwolken, sissend en verduisterend de hooge luchten in hijgen de kra nen onder hun geweldige vrachten dreunen de slagen door de gigantische, ijzeren rompen van de zeekasteelen, die op de werven in reparatie liggen op, in nevelige verten, de gewel dige kranen, die als reuzen-armen door de lucht gieren, fel beschenen door de zon, die stralen, pijlen licht laat ketsen van deze ijzeren gevaarten. Vulcanhaven 1 Wat 'n bedrijf! Wat 'n bedrij vigheid 1 Als 'n onmetelijk gouden plas deint de haven in rusteloos beweeg. Fel spuiten stralen stoom over die gulden vlakte en blijven kleven aan het rimpelend watervlak. Indrukwekkend gieren de kranen hun duizenden tonnen gewicht met gemak over 't water. En vet hangt de smoor van olie en benzine rondom ons van de kleinereschepen, die als dwergen langs de huizen- hooge zeekasteelen voorttuffen tus- schen ijzer, staal en water zoo ver het oog kan zien. Da's Vlaardingen-Oost. Vlaardingen, met z'n oud stedenschoon, z'n beteekenisvolle visscherij, z'n vulcanhaven en z'n landelijke pracht, Vlaardingen is 'n stad van typische Hollandsche allures en bedrijvigheid die we als Nederlanders met trots mogen aanwijzen, wat ik in dit blad gaarne poogde te doen Vlaardingen, Januari 1930. A. A. L. GRAUMANS. Frisch omspoelt de wind den wandelaar hier. Hoog slingert de dijk door het lage land en kijkt ge in de schoorsteenen der kleine woningen die hier verdoken liggen ach terden dijk. Rust en stil te. Reine natuur. Vroolijk fietst 'n sol- datengroepje deze stilte door met het windje in den rug. „Mekkert" 'n geit, loeit 'n koe en scha teren de kippen in dezen vroegen voorjaarsdag, nu alles reeds in zonnelicht te baden ligt. Er doemen voor ons ^OUDE TOL, EMOUS:Komt ge langs landelijke dreven, waar de kale, oer-oude booinen als trouwe wachters staan voor ouderwetsche dorpshuisjes. DE EERSTE HOOGSTEEQ ...waar statige, oude kerkmuren oprijzen, hoog boven het hlok- kerig gedoe van de roode pannendaakjes der eenvoudige huisjes langs de vaart. gaan de arbeiders af en aan in dezen wriemelenden hoop van kaieidoscopisch bedrijf. Tot ge plotseling weer komt in de rustige sfeer van de omgeving, waar de tientallen platte schui ten met de honderden melkbussen statig over het water boomen waar leuke achterhuisjes met trapjes en erfjes in de vaart uitmonden waar de statige oude muren van de kerk oprijzen hoog boven het blokkerige gedoe van de roode-pannen- daakjes der eenvoudige huisjes langs de vaart, die er in te spiegelen staan, dat ge lachen zoudt van schoon genoegen. Ge komt langs landelijke dreven, waar de kale, oer-oude boomen als trouwe wachters verheven voor de ouderwetsche dorpshuisjes staan. En zoo nadert ge den Dijk, die in groote bocht u voert langs de lage graslanden naar Vlaardingen- üost. VULCANHAVEN: Als 'n onmetelijke, gouden plas deint de haven in rusteloos beween. Indrukwekkend nieren de kranen-reuzen hun duizenden tonnen gewicht inet gemak over 't water. En overal ijzer, staal en water, zoo ver het oog kan zien. Picturaal doen hier de oude Vlaar- dingers aan, op hun witte klom pen, gekleed met den schippers- bonker langs deze waterkanten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 9