No. 51 VRIJDAG 7 MAART 1930 1013 van den sigarenfabrikant, „heb je 't al gehoord Die postiljon, die zich den heelen avond zoo aanstelt, heeft met een dame op zijn schoot gezeten." Maar op hetzelfde oogenblik had ze voor 't eerst van haar leven spijt, dat ze haar mond had open gedaan. Want wat moesten haar oogen aanschou wen Juist danste haar dochter Hermine langs haar heen, in het costuum van koningin der nacht, zwart fluweel, met gouden sterretjes bezaaid. En aan den achterkant vertoonde dit costuum zeer duidelijk een witte plek, die als een Melkweg tusschen en over de sterren heen lag. De vrouw van den bakker dacht aan het witte kleedingstuk van den Postiljon van Lon- jumeau zij wist, dat wit leer niet altijd onberispelijk wit is, zij combineerde, ze zei ,,o grut," en ijlde naar het buffet, naar haar druk-bezigen echtgenoot. De vrouw van den sigarenfabrikant had óók een dochter, die als Zigeunerin me' een roodzijden rokje op 't bal verschenen was. Zij had geen flauw idee, dat genoemd rokje eveneens met. witte vlekken was versierd, anders had ze allicht niet aan de vrouw van dokter Wolle verteld, wat ze pas van de bakkersvrouw gehoord had. En mevrouw Wolle vertelde het aan mevrouw Terlaken, en die fluisterde het mevrouw Van der Zijden in 't oor, en zoo ging het verhaal al verder en verder, en vele oudere dames keken perplex naar het midden der zaal, naar de dansende paren; tal van jonge dames vertoonden witte vlekken aan haar kleurige kleeding. Oscar wandelde óók eens een keer naar het buffet, toen er een heer voor zijn voeten trad. „Mijn naam is Vilt," zei die. ,*U hebt met een meisje op uw schoot gezeten." Oeijoei, dacht Oscar, arme Ida „Dat was mijn dochter," ging de bakker voort. Oscar schudde het hoofd, maar dat hielp hem niets. De bakker had 't maar over ,,be- teekenen" en „compromitteeren" enzoovoort, en toen hij nog midden in zijn redevoering was, kwamen er van verschillende kanten andere heeren in de vuurlinie, en die hadden allemaal hetzelfde verwijt tegen het nu lang niet meer sneeuwwitte kleedingstuk, en ze zeiden allemaal „meneer, u hebt met een dame op uw schoot gezeten Op dringend verzoek van het so- ciëteits-bestuur moest Oscar het bal vroegtijdig verlaten. Hij was al een minuut of vijf thuis, toen doctor Batist, leeraar in de physica aan de H.B.S. van het stadje, de ontdekking deed, dat de jaquet-panden van den eigen verdenking tegen Oscar voelde verdampen, het allergelukkigst was Oscar zelf. Want zijn populariteit werd zoo groot, en de talrijke vaders voelden zich zoodanig verplicht, om'het begane onrecht goed te maken, dat de Raad zijn ambtenaarssalaris op een ongehoorde manier vergrootte. Toen heeft Oscar, figuurlijk gesproken dan, zijn Ida in het publiek op den schoot genomen. ....zij «aal als middeleeuwsche ridder. Peinst zij in de keuken over haar romanheldin.... En de kordate huisvrouw, die de leiding heeft over een gezin, kan haar heerschzuchtige neigingen ook op Carnaval niet afleggen..,. ....dan hult zij zich voor een paar uurtjes in hermelijn, dat gewoonlijk alleen koninginne- schouders drukt. ontvanger Fiber witte vlekken vertoonden. Hij meende te mogen aannemen, dat de ontvan ger althans niet op den schoot van den postiljon had gezeten, overwoog verder, dat iedere mensch twee kanten heeft en bij gevolg ook aan twee kan ten kan afgeven, greep ten slotte, om aan zijn wetenschappelijke rede neering een bewijs uit te praktijk toe te voegen, den zweep, dien de pos tiljon in de haast had moeten achterlaten, en klopte daarmee op de zittingen van alle stoelen en banken. En iederen keer, als er ergens een wit wolkje opsteeg, zei de geleerde tevreden „Aha, hier heeft hij ge zeten Gelukkig waren de va ders en moeders, nog ge lukkiger was Ida, die zelf niet verdacht was en haar

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 13