VOOR DE LENS 1008 VRIJDAG 7 MAART 1930 No. 51 Toen ik Schiedam weer ging bekijken, was ik er lang niet heen geweest, 'k Zag het dus met „nieuwe" oogen, wat de objectiviteit ver hoogt. Het weer was guur en mistig en nevel hing alom wind spookte door de straten het was wat triestig, down. Misschien is triestig ook het woord niet het was meer Hollands nuchterheid. JaNuchter, nuchterder dan vroeger 'k miste de intimiteit. Intimiteit der kleine stede; de provinciale sfeer. Die was vervaagd op vele plekken, waar R.T.M. en bus parkeert. Het was zoodoende nog al moeilijk, te wennen aan dien nieuwen geest, die over Schiedam is gaan waren in den allerlaatsten tijd En ingewikkeld BUITENHAVEN gezien vanaf de Hooikade. Fraai illustreeren neen encadreeren de beide boomen 't stemmig Hollandsch water-vergezicht. ^MUNNIKENBUURT. Leuk prentje gevalletje in de oude Binnenstad SCHIEDAM, 'n Hennne ring als 't ware aan het oude Schiedam. Nog spiegelen de boompjes zich in 't water van de sloot. Nóg is 'n landelijk accent door 't weggetje behouden. Nóg -- maar ook eenmaal zal hier de moker zwaaien op tal looze heipalen wel de opgaaf, om van die stad-in-overgang in kort bestek een schets te maken, die haar het best typeeren zal En als ik het stukje hierboven herlees, dan is het, of ik weer in 't boemeltreintje zit van Vlaardingen Oost naar deze stad der Scfiie, dat je rhythmisch henenbouimelt door het weinige wat nog onbe bouwd en „onverstadscht" ligt in deze nijvere streek, wier luchten bezwangerd zijn met den Rot- terdamschen schoorsteenrook. Want je voelt hier den machtigen greep der overheerschende Rotte- stad zwaar drukken op dit stuk Zuid-Holland. Zwaar denderen de geweldige autobussen over het asphalt, asphalt ja, van ruime stadsgedeelten, die begrensd zijn met modernen woningbouw. Over de verbreede bruggen, waar moderne, hooge lantaarns, verkeerspalen en alles wat het groot- verkeer met zich brengt, domineeren, deinen in vluggen, veerkrachtigen gang de honderden auto's en vervult het geclaxon de luchten met het nieuwe lawaai 1 Neen, dat is Schiedam niet meer. Dat is OF. LANGE HAVEN. Typisch Hollandsch plaatje met de oude neveltjes, '(geboomte en de klapbrug en vooral... de stemming die de nevel door dit beeldje floerst.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 8