No. 52 VRIJDAG 14 MAART 1930 1029 mij tegen, want zooals Uzelf zien zult op de bij gaande foto's, bijna alle geveltjes vertoonen het zelfde model en de zoogenaamde trapgeveltjes komen in onze stad al heel schaars voor. Uit den aard van de zaak vindt men de oude geveltjes alleen in de binnenstad, bij het Hang, de Zijl, den Visschersdijk, de Delftschevaart en achter het nieuwe Stadhuis en Postkantoor, waar den laatsten tijd heel wat oude huisjes gesloopt zijn. Op den tocht, dien wij door Rotterdam maakten om oude geveltjes te fotografeeren, gebeurde het dan ook nogal eens, dat een huisje, dat ons wel leek, sinds korten tijd een hoekhuis geworden was, omdat het huis er naast kortgeleden was afge broken. Stukken rood en hemelsblauw behang op den buitenmuur van het huisje, dat zijn tijd stond af te wachten, gaven nog een idee, hoe het er bij de buren had uitgezien, en die mengeling van kleuren, de tegelt jes op den buitenmuur, die eens een keuken sierden, het verloop, op den buitenmuur alweer, van wat eens een trap was, gaven al die huisjes een bekoring te meer. De oude geveltjes, die nog hier en daar in de stad staan, zijn meestal sierlijk van vorm en vooral als groep tusschen meer moderne huizen in doen zij het sieeds aardig. De straatjes, waarin deze oude huisjes zich bevinden, zijn meestal zoo smal, dat de gevel vrijwel niet te fotografeeren is, tenzij je hem schuinweg neemt, of het geluk hebt, dat er juist een zijstraat tegenover is. Op de Delftschevaart (een vroegere rijkeluis- buurt), bij de Raambrug, staat een aardig groepje oude, doch nog goed bewaard gebleven huizen, waarvan de geveltoppen mooie lijnen vertoonen en slechts de omringende huizen en de antennes, die ook op de oude daken geplaatst zijn, verraden, dat wij in de twintigste eeuw leven. S.J.ENGERS Het jaartal 1688 in den top van een dezer geveltjes getuigt van den eerbiedwaardigen ouderdom van dit schilderachtig stadsgedeelte. De oude geveltjes, die onze stad nog rijk is, stammen niet alle uit denzelfden tijd, doch dat er bij zijn, die reeds een respectabelen leeftijd hebben, bewijzen de jaartallen, die op sommige gevels ver meld staan. Een jaartal als 1(588, zooals dat op een onzer foto's voorkomt, is wel in staat ons cenig idee te geven omtrent den tijd, waarin vele dezer oude huizen, die nu nog met genoegen door ons bekeken worden, gebouwd werden. De huizen die nu nog met een antieken gevel prijken, onderscheiden zich vooral van onze tegen woordige huizen door het bovenste deel van dien gevel, en het is eigenaardig, dat juist dit onder deel van het geheel zijn stempel op het huis drukt. Ik wil hiermede zeggen, dat de vorm van het dak een voorname factor is, die ons een huis (natuurlijk alleen voorzoover het den buitenkant betreft) mooi of ieelijk doet vinden. Er wordt tegenwoordig veel geklaagd over leelijke en een tonige straten in onze buitenwijken, waar de blokken huizen smakeloos en saai naast elkaar gezet zijn en het is mij opgevallen, dat juist die stra ten het leelijkst zijn, waar de huizen platte daken hebben. Het is of zoo'n straat niet af is, of de huizen er staan te wachten tot zij een dak krijgen, een echt dak dan, schuin, of scheef, of rond, of hoe dan ook, als het maar een dak is, want het is juist het rechte verloop van de daklijsten, dat onze allermodernste straten zoo eentonig maakt. Hoe weinig aantrekkelijk de straatjes Her Hang is een onzer oudste binnenstads- straten. En zie eens wat een leven in de détails der opeenvolgende gevels, die toch geen onrustigen indruk wekken. ook dikwijls zijn, waar wij onze oude geveltjes nog vinden, toch hebben zij iets afwisselends, iets gezelligs en huise lijks, wat voornamelijk daaraan is toe te schrijven, dat zij zoo beweeglijk van lijn zijn en het strenge en koude missen, dat vele nieuwere straten kenmerkt. Doch hoe mooi onze antieke gevel tjes ook zijn, zij passen niet meer in onzen tijd, zij hebben afgedaan, en het gaat met hen als met mijn oude vrouwtje op een zekeren dag mis je hen, ze zijn er niet meer. Even spijt het je dan, maar verwonderen doet het je niethet was te voorzien. ADR. DUPU1S. Vooral de omgeving der Raambrug is rijk aan oude, karakteristieke bouw sels en rijk aan herinneringen voor ieder echt Rotterdammer.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 9