DOOR OCTAVUS ROY COHEN 114 VRIJDAG 25 APRIL 1930 No. 6 De Gebrandmerkte praten over ontslagnemen. Ik Q houd het experiment voor een IN O. y zotheid, maar wanneer je erbij blijft ,,Dat doe ik." „Laten we dit dan als afgehandeld beschouwen en overgaan tot de zakelijke besprekingen." Het was Lambert, die sprak. „Wij hebben een financieele kwestie te bespreken, en een danig gewichtige. Heb je je gegevens meegebracht, Borden „Zeker." De onder-directeur opende zijn acten- tasch en nam er een bundeltje keurig-getypte bladzijden uit. „Ik heb deze gegevens zorgvuldig voorbereid en indien je wenscht „Neen, lees maar niet voor. Geef ons 'n over zicht." Borden keek vragend de tafel langs. „Is dat voldoende „Vooruit maar 1" commandeerde de man met het ronde gezicht. „In 't kort dan, heeren deze maatschappij 'is opgebouwd uit niets, in het aangezicht van een zeer scherpe concurrentie. Wij zijn klaar om onzen nieuwen bouw te betrekken een nieuwbouw, die noodzakelijk was, als we onze expansie willen voortzetten. Het bouwen van die nieuwe uitbrei- dings-perceelen heeft vertraging ondervonden ten gevolge van een staking, die zoowel ons als den aannemer in een delicate positie brengt. Callahan heeft zijn kaarten open op tafel gelegd. Hij zegt me, dat, indien we hem noodzaken, de in het con tract vastgestelde boete bij niet-aflevering van het gebouw op den overeengekomen datum te betalen, hij gedwongen zal zijn, faillisse ment aan te vragen. Dat zou ons voldoe ning kunnen verschaffen, maar zeker geen voordeel. Nu is mijn voorstel, dat we trach ten, onze- belangen met die van Callahan te vereenigen, de regeling van zijn conflict te financieren op de basis, die de stakers eischen, zelf het verschil bij te passen en den bouw zoo spoedig mogelijk te doen voltooien." „En hoeveel zal ons dat kosten?" „Tenslotte weinig of niets. Het zal echter ongeveer een kwart millioen dollars vor deren in de eerste drie maanden. En moge lijk moeten we daarna nog wat meer opne men." „En waar moeten we dat geld vandaan halen „Het is aan u, heeren, dat te overwegen. Binnen twee jaren zullen we er trouwens de vruchten van plukken. In het andere geval zal er een stilstand in onze productie ko men en we zullen moeten procedeeren over de vertraagde uitvoering van orders, die we hebben aangenomen op de basis van onze stijgende capaciteit. Als we het geld opnemen „We hebben ons crediet bij de banken uitgeput. Ze hebben ons tot den laatsten cent al het mogelijke geleend om deze nieuwe gebouwen te financieren." „Dat weet ik. En daar dit vrijwel een gesloten corporatie is, en daarom niet altijd strikt officieel te werk behoeft te gaan, is het mijn voorstel, dat wij, als particulieren, de maatschappij geld leenen voor laten we zeggen twee jaar." „Hoe „Verhandelbare obligaties. Sommigen van ons bezitten bijvoorbeeld Liberty-obligaties tot een bedrag van belangrijk meer dan een kwart millioen dollars in totaal. Ver ondersteld dus, dat deze crisis op geen andere wijze kan worden afgewend, leenen we die obligaties aan de maatschappij zonder Dat," antwoordde Borden met rustige waar digheid, „is waar." „Genadige hemel 1 Tegen een misdadiger?" „Een oogenblikje, Jonas, alsjeblieft. De jongen is geen misdadiger. Hij is het nooit ge weest. Hij ging naar de gevangenis voor een mis daad, die hij niet begaan had „Juist. Jong en vatbaar voor indrukken en verbitterd jegens de samenleving. En hoe is het hem sindsdien gegaanhij heeft drie van de be langrijkste jaren van zijn leven doorgebracht in den omgang met misdadigers en hun filosofie in zich opgenomen. Dat is de reden, waarom hij zich niet op zijn plaats voelt in jouw huis dat is de reden, waarom al die zachtheid en toege vendheid hem krenkt inplaats van steunt. Ik kan wel iets vermoeden van wat de jongen heeft doorgemaakt en ik heb ontzaglijk met hem te doen. Maar dat verandert niets aan de zaak, Bor den, je geeft je af met een misdadig type." „En wiens schuld is dat „Niemands schuld. Je dacht, dat hij schuldig was. Je had genoeg plichtsgevoel, om alle persoon lijke gevoelens opzij te zetten en je medewer king te verleenen bij een vervolging, die je meende, dat rechtvaardig was „En mag ik dan niet evenveel plichtsbesef heb ben bij mijn pogingen om het onrecht te herstellen?" „Och 1 Drommels 1 Je had advocaat moeten worden geen zakenman 1 Ik wensch je veel geluk met den jongen." „Daar ben ik blij om, Jonas, want ik heb je instemming noodig bij iets, dat ik wil voorstellen te doen." „Eh Merriwether's minzaamheid vloeide weer onheilspellend-zalvend over hem neer. „Wat „Bob Terry's voornaamste behoefte is momenteel een vaste werkkring. Regelmatig dagelijksch werk voor een salaris. Hij was employé van deze maatschappij,toen we hem naar de gevangenis zonden, en nu vind ik dat hij bij ons terug moet komen „Ja." Merriwether's oogen werden spleten. „Dat kan in orde komen, Peter. Maar, natuurlijk, in een zeer ondergeschikte positie." Peter Borden stond op en zag zijn directeur vast in de oogen. „Dat zal niet voldoende zijn, Jonas." „Waarom niet „Je vergat, dat deze maatschappij verant woordelijk is voor wat er met Bob Terry gebeurd is. Het is mijn plan, hem het salaris aan te bieden, dat hij dit jaar zou verdiend hebben, wanneer hij bij ons gebleven was, wat hij zeer zeker zou hebben gedaan. En hem dan zoo snel mogelijk te laten op klimmen, totdat hij de positie inneemt, die gewoonlijk samengaat met zoo'n salaris." Merriwether lachte zachtjes. „Ik vrees, dat het niet zal gaan, Peter. Zulke experi menten komen de betreffende philantropen gewoonlijk duur te staan. Zoo'n positie als jij er een op 't oog hebt, is er een van verantwoordelijkheid en financieele betrouw baarheid. Ik zou den jongen liever een geschenk in contanten geven." „Hij heeft geen geld noodig. Hij heeft werk noodig, en wij zijn hem dat ver schuldigd." „Nonsens 1 Dat jij nu zoo miserabel veel „plichtsbesef" hebt, is nog geen reden, waarom onze maatschappij die risico zou moeten loopen. En verder De stem van Peter Borden was zoo scherp als een mes. Ik ben uitvoerend onder-directeur van deze maatschappij, Jonas. Wat ik van plan ben, zal ik doorzetten. Ik zeg, dat ik Bob Terry juist het soort van positie zal aanbieden, dat ik zoojuist om schreven heb. Indien ik te eeniger tijd mijn be voegdheid te buiten ga en de raad van commissaris sen'het wenscht dan dien ik onmiddellijk mijn ontslag bij je in. Is dat duidelijk Horace Lambert's stem viel in, opgewekt en goedmoedig. „Gaan jullie nu niet kibbelen, zeg 1 Ik voor mij vind, dat jullie een heeleboel drukte maakt over niets, terwijl we een paar werkelijk belangrijke kwesties te behandelen hebben. Mijn meening en ik geloof,dat ik gerust kan spreken uit naam van de overigen is, dat Peter altijd veel te scrupuleus is geweest. Maar ik vind óók, dat die eigenschap evenveel lichtpunten als schaduwzijden heeft. Het feit blijft, dat hij deze maatschappij uit haar toestand van verval en schijnbaar onvermijdelijk bankroet heeft omhooggewerkt tot wat ze nu is een van de belangrijkste factoren in het industrieel schema van dit district. En daarom stel ik voor,dat hem, als naar gewoonte, de vrije hand wordt gelaten bij al wat hij wenscht te doen." Een korte, breedgeschouderde, gemoedelijke man, die aan een hoek van de tafel zat, maakte een lacherige opmerking„Peter doet 't in ieder geval, Jonas." Merriwether wist, dat hij verslagen was. Het koude licht bleef in zijn oogen, maar hij zag zich genoodzaakt, te glimlachen. „Ik gaf raad geen bevel, Peter." „Dank je, Jonas." „En natuurlijk moet je niet beginnen met te OfCI.FT Achter tic Niemne Kerk.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 14