WIE HELPT ONS aan Zeeuwsche Woorden en Uitdrukkingen? MfegL Voor de smederij te Zaamslag: de Zeeuwsche deugden van zindelijkheid en arbèidzaamheid zijn op dit kiekje vereenigd. No. 6 VRIJDAG 25 APRIL 1930 van onderstaande vragen. Bin nenkort hoort ge, wat de ant woorden opleverden, de aardigste zegswijzen en spreekwoorden zullen van tijd tot tijd in deze rubriek verschijnen. Over het schrijven der Zeeuw sche woorden voorloopig maar één raad schrijft ze zooveel mogelijk, zooals ge ze uitspreekt. Mocht het ons stadslui niet heelemaal duidelijk zijn, dan mogen we wel eens navragen. Nu dan eindelijk onze eerste vragen, mogen ze veel beant- woorders vinden 1 VRAAG I Kunt u ons spreek- woorden en spreek wijzen geven in 't Zeeuwsch, in verband met den landbouw, in den geest van onder staande „Je moe menne t'wiel da' d'eul leit." „Le eet as 'n meedelver." „Ie eit 'n mond as 'n mendeure." „d'Aerde groeid-achter z'n ooren, je kunt er peetjes in zaoie." VRAAG II Kunt u ons de Zeeuwsche namen geven van de voorwerpen, gebruikt bij het melken, het karnen, kaasmaken enz. (zoo veel mogelijk met eenuitleg erbij). Wanneer u hierbij spreekwoorden enz. invallen, hooren we die gaarne. Ook liedjes, die hierbij gezongen worden. VRAAG III Kunt u ons de onderdeelen opnoemen van een schuur, zoowel van buiten als van binnen We kennen er al eenige, als „d'n anslag, de weege, d'n tas, d'n uutlat", maar wisten graag meer. Wellicht hoorden som migen der Zeeuw sche lezers van dit Weekblad reeds van het bestaan en de werkzaamheden van onze Zeeuw sche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Een ver- eeniging met een eenigszins langen en deftigen naam, maar die een nuttig werk verricht, waar aan alle geboren Zeeuwen, klein en groot, kunnen meewerken. Want het is er onze Vereeniging om te doen, zooveel mogelijk alle woorden en zegswijzen, die „goed Zeeuwsch, goed rond" zijn, te verzamelen en uit te geven, zoodat onze Zeeuwsche woordenschat, waarin zooveel ouds en moois en kernachtigs voort leeft, dat in onze algemeene taal verloren ging, behouden zal blijven. Niet alleen om stof te leveren voor diepzinnige gesprekken van geleerde taal kundigen, maar tot genoegen van allen, die belang stellen in een aardig woord, een teekenende uit drukking, een zegswijze, waarin het gezond ver stand en de humor van ons volk leven. Daarom ook vertrouwen we, dat we in dit week blad belangstelling en medewerking zullen vinden. Dat in Zeeuwsch-VIaanderen ook defiksche Zeeuwsche vrouw het werk niet schuwt, dat toont wel dit typische plaatje van een vrouwelijken voerman. Sas van Qent bezit een prachtige entrée in zijn royaal aangelegde, fraai beplante en deftig bebouwde Stationsstraat. VRAAG IV Zouden we ook nog de Zeeuwsche namen van de onderdeelen der boeren- kleeding mogen vragen, in de verschillende deelen van Zeeland We durven er dezen keer eigenlijk niet goed meer mee aankomen. Misschien kiest de een vraag III, de ander vraag IV om te beantwoor den Voorloopig reeds onzen hartelijken dank. Nog eens, we verwachten veel van u voor de kennis van wat goed Zeeuwsch is, stelt ons niet teleur 1 Antwoorden worden gaar ne ingewacht bij het secretariaat der Zeeuw sche Vereeniging voor Dialect-onderzoek, adres Lijsterhof, Domburg. Portokosten worden op verzoek vergoed. Een medewerking, die ons zeer te pas zal komen, want al bestaat de meer derheid van ons bestuur uit Zeeuwen ,,'t Bin mae Statters," zouden ze hier op Domburg zeggen, en van die stadslui kun je geen boeren-Zeeuwsch verwachten. En goed boe ren-Zeeuwsch is wat we noodig hebben. Daarom helpt ons, lezers der Zeeuwsche Editie, in de eerste plaats gij, die het boeren- Zeeuwsch uw geheele leven gekend hebt en het nooit meer vergeetook al weet gij op het oogen- blik heel goed uw woord te doen op z'n Hollandsch en beproeft uw krach ten aan het beantwoorden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 17