O f9928 No. 7 VRIJDAG 2 MEI 1930 133 zich lui in z'n stoel, stak de groote sigaar op en keek fluitend de zaal in. Nu kwam het schot. Verduiveld, wat talmde Burks vanavond 1 Als 't nog langer duurde, bedierf ie z'n scène.Nielsen werd onrustig. Waar wachtte Burks op Drom mels, daar kwam geen eind aanWas er iets gebeurd Om den toestand zoo'n beetje te red den, liep Nielsen even heen en weer, verzon er iets bij, om de aandacht van 't publiek vast te houden. Doch dat had z'n grenzen. Als 't schot nu niet kwam, moesten ze in de zaal merken, dat er iets niet in orde was. Maar 't schot kwèm niet. 'n Oogenblik weifelde Nielsen. Dan begreep-ie te moeten ingrijpen, of 't heele slot van 't stuk was hopeloos bedorven. „Waar blijft mijn vader?" sprak-ie, 'n weinig angstig, al stond dat niet in z'n rol. „Hij was zoo vreemd daareven. Ik wil eens kijken." Nielsen liep naar de tweede deur rechts, opende die, ver dween 'n oogenblik van 't tooneel. Daar zat Burks op 'n stoel, de revolver in z'n hand. „Maar m'n hemel, sterf dan tochSchiet 1" raasde Nielsen met halve stem. Plots staarde-ie in ontzetting op Burks. Wat zat die daar vreemd 1 Slap hing een van z'n armen langs z'n lichaam en z'n mond stond half open. En met groote zekerheid wist Nielsen opeensde groote Burks was, vlak na z'n schitterende scène, op 't veld van eer, achter de coulissen, gestorven. Groote God, wat moest ie doen Maar 't publiek wachtte Alsrie dat slot-tooneel nog maar even speelde, was de voorstelling in elk geval gered. Wankelend trad Nielsen terug, ver scheen weer op 't tooneel, werkelijk „geheel ver anderd." En hij stamelde, zóó waarachtig aange grepen, dat 't haast geen spel meer was„Ver schrikkelijk 1 Ik heb 'm gezien. Zooals-ie daar lag. Ik zal 't nooit vergeten," enzoovoort, enzoovoort. Er was minstens evenvee' aandacht in de zaal als toen Burks z'n laatste scène speelde, ,,'t Was schitterend, schitterend 1" betuigden na afloop dan ook verschillende toeschouwers. „Nielsen is 'n groot, heel groot acteur. Hij doet voor Burks niet onder, integendeel 1" 't Doek was voorgoed gevallen. Achter de cou lissen heerschte 'n groote consternatie. En 'n hef tige ontroering greep allen aan, toen 't be kend werd, dat Burks inderdaad gestorven was. ,,'t Is verschrikkelijk, verschrikkelijk 1" huilde de eerste, dramatische, vrouwelijke rol en wan hopig sloeg ze, troost behoevend, 'r armen om Nielsen's hals. „Ja, ontzettend," gaf die toe, „maar" liet-ie er haast juichend op volgen en z'n oogen schitterden, „heb je gezien, hoe ik vanavond gespeeld heb Ik zóg Burks voor me, zooals-ie daar lag en toen ging 't vanzelf. Voortaan houd ik die scène precies zoo. Ik heb 't eindelijk gevonden 1 ja, die Burks was toch altijd 'n echt goed collega 1" En verrukt stapte Nici- sen,die tochwerkelijkgeen ongevoelige kerel was, naar z'n kleedkamer. Dit was Burks' einde. In Frankrijk is 'n mode ontslaan, om in pijpekoppen de beeltenissen oan beroemde mannen te snijden. Uit den eenen mondhoek oan dezen rooker hangt generaal Foch, uit den anderen Poincaré. De Engehche oloot bezit thans schepen, maarnan het dek dienst doet «fa startplaats voor vliegtuigen, die in tijd oan cwrlog de zeeën afzoeken naar vijandelijke kruisers.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 13