Zeekmd op de 142 VRIJDAG 9 MEI 1930 No. Er wordt in Zeeland peel gefietst Langs Walcherens landwegenZeelands welvaren op de fiets. De fiets is nog een betrekkelijk jong vervoer middel. Voor ons, menschen van de twin tigste eeuw, lijkt dit niet zoo, omdat de tech niek zich de laatste 50 jaren zoo ontzaglijk snel ontwikkeld heeft, en de eene uitvinding de andere heeft opgevolgd, en verdrongen. Voor ons is een fiets niets meer dan een heel gewoon en onontbeerlijk vervoermiddelmen kan haar niet meer missen. Liepen de Germanen op bloote voeten, hun nakomelingen droegen, eerst als luxe, schoenen daarna kon men ér niet meer buiten. Zoo ging het ook met de fiets. Maar wel is het bijna ontstellend, te denken, dat voor den eer- Er stond een hoorn op,zooals som mige ouderwetsche motorfietsen, die we nu nog hebben. Het was in den tijd, dat de luchtbanden nog zeldzaam warenmen zag meest massieve, dunne banden, zooals nu onze kinderwagens die hebben. Maar de techniek ging vooruit. De lucht banden veroverden de geheele we reld, en daarmee ontstond de moderne fiets. Zooals ik zei, was de fiets vroe ger een luxevervoermiddel. Men ging niet „even op de fiets" naar de post, en men ging niet met de fiets naar zijn werk. De fabriek fietst leeghet rywiel krijgt op onzen luieren leeftijd mede een ern stiger beteekenis dan voor de jeugd. sten overgang honderden jaren noodig waren, en voor den tweeden nog geen vijftig. Onze ouders kunnen zich nog herinne ren, dat 'n fiets luxe en een fietstocht 'n gebeurte nis was. De eerste fietsen waren die stelt-achtige instrumenten met het reusachtige voorwiel, het miniatuur-achterwiel en 't belachelijk kleine stuur- tje. Men kon er niet hard mee rijden, en zeer moei lijk mee uit de voeten, want het instrument was lastig te besturen. Er wa ren exemplaren, waarbij men met een ladder in het zadel moest trachten te komen. Deze fiets hield het echter niet lang uit. We kregen de fiets met de even groote wielen en de houten spatborden. liet fietspad langs het kanaal.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 2