\n[SC_H_E-~r DOOR ONZE 182 VRIJDAG 23 MEI 1930 No. 10 Middelburg is een stad met een schitterend verleden, waarvan zij nog tot in merg en beende sporen draagt. De prachtige, forsche huizen, bijvoorbeeld langs de kaden, getuigen ervan. En in de straten dragen orgels en muzikanten er het hunne toe bij om op marktdag de feestelijke stemming te verhoogen. de omgeving, het oude geheel krijgt men nooit terug. Het is zooals na den brand iemand in de Middelburgsche Courant schreef alsof men kunsttanden zet in een geschonden gebit. Middelburg heeft tol moeten betalen aan een ingeworteld conservatisme en een roekelooze on voorzichtigheid. Gelukkig is deze tol overigens niet vergeefs betaald; men is druk bezig met de reorganisatie der brandweer, en dit voorbeeld wordt door veel Zeeuwsche gemeenten helaas nog niet alle 1 gevolgd. Gelukkig echter, zijn de voornaamste kunst schatten van onze hoofdstad gespaard gebleven. En zoo moeten wij nog dankbaar zijn. Ik ken geen enkele stad, waar het leven zoo gemoedelijk heen glijdt als in onze hoofdstad. Men bemerkt dat alleen al uit de onophoudelijke verkeersopstoppingen. Breng een fragment Middelburgsch verkeer in Rotterdam, en je hebt in vijf minuten een alge- meenen veldslag. Maar in Middelburg maakt men zich niet druk. Men wacht tot de weg vrijkomt. En zoo is er het heele leven. Middelburg is de stad van het klokkenspel, van de mooie huizen, van de handwagens, van de spionnetjes en van de.branden. Middelburg is een stad met een schitterend verleden, dat zij zich nog steeds herinnert, en waarvan ze tot in merg en been de sporen draagt. Er zijn hoekjes, die zóó konden zijn weggeloopen uit de Kroniek van Smallegange. Er zijn straatjes, die men onveranderd zou kunnen gebruiken voor de opname van een film uit de Middeleeuwen. Middelburg is een schoone stad. Een ideale stad voor menschen, die van rust en stilte houden, maar toch niet in een dorp wil len wonen. Een ideale stad ook voor geleerden en kunstenaars, die er respectievelijk rust en in spiratie kunnen vinden. Ik vind Middelburg de parel in de kroon der Nederlandsche steden. Zeker, er zijn nog Het is, alsof men naar de Middelburgsche markt komt, om er zich te amuseeren. Dat doet men dan ook, en van die feestelijke stemming weet de bloemenman zeer handig partij te trekken. méér mooie, oude stad jes, maar geen enkele is mij zoo sympathiek als Middelburg. Dat komt voorname lijk, omdat men deze stad als een eenheid voelt. Er is niets, dat uit het aspect gemist zou kun nen worden, en er is ook niets te weinig. Nu moet ik even som ber zijn. Want Middelburg heeft iets verloren, dat het nooit zal terug krijgen. Ik denk aan den brand, die de Lange Delft onher roepelijk heeft verwoest. Men kan er nieuwe hui zen -bouwenmen kan er zelfs zoodanige bou wen, die in stijl zijn met

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 2