HIJ»- .llfili No. 10 VRIJDAG 23 MEI 1930 183 Men kan dit in zeker opzicht ook gebrek aan energie noemen. Maar tóch kunnen we voor dit gemis dankbaar zijn, omdat daardoor Middel burg het karakter van een oude stad volkomen kan handhaven. En dat karakter is tevens aristocratisch; niet alleen door de gebouwen, maar ook door het feit, dat er nog zooveel oude Zeeuwsche families wonen. Maar het mooist is Middelburg bij nacht. Wij gaan daar nu niet meer van vertellen, want we zullen in een afzonderlijk artikel binnenkort de Zeeuwsche steden bij nacht laten zien. Laten we het dus dezen keer bij het daglicht, dat de mooie kleuren en tinten van de oude ge bouwen zoo goed doet uitkomen. Heerlijk zijn de bolwerken in hun onregelmatige kronkeling, met de wilde, natuurlijke beplanting. of van het eieren en boter verkoopen op het mooie pleintje aan den Burg, met ziin eeuwenouden lindeboom. En dan van de drukte ineens op het Abdijplein; men valt er in een oase van rust, stilte en stem ming. Plechtig rijzen de mooie oude gebouwen met de markante gevels en torens omhoog, als aan een strand ligt er het mooie oude hotel, dat zooveel buitenlanders weten te waardeeren. En er naast, plotseling wild oprijzend, de lange Jan, Zeelands mooiste toren. Ook de buitenstad heeft echter haar bekoring. Heerlijk is het, te wandelen langs de oude kaden, die getuigen van vroegere welvaart. Schitterend zijn de bolwerken in hun onregel matige kronkeling, met de wilde, natuurlijke be-' planting prachtig is er de oude molen, die uit een wolk van groen omhoog rijst. En mooi ook zijn de nieuwe huizenrijen langs de grachten staaltjes van gezonden nieuwbouw. Middelburg is een stad, waar ik graag zou wo nen, en toch ben ik blij dat ik er niet woon. Want juist, wanneer men er slechts zoo nu en dan komt, vallen alle schoonheden weer op waneer men ze dagelijks zag, dan zou men er op den duur niet meer zoo intens van kunnen genieten. Zoo draagt onze hoofdstad niet onrechtmatig dien naam. Er zijn maar weinig gewesten, die een zoo fraaie hoofdstad bezitten een stad die kan wijzen op zooveel schoon uit het verleden, dat in het heden wordt bewon derd en geëerd. v. B. Ook al is het weer wat minder gunstig en al ver regent de marktdag wel een beetje, dan is er de gezellige drukte niet zoo heel veel minder om. Middelburg is een stad van stemmingen,van rust, van kalmte. Men ziet het den menschen niet aan, dat zij moeten werken om den kost te verdienen; 't lijkt wel, of alles er van zelf gaat, en of de men schen er alleen op straat loopen voor hun genoegen. Ook de marktdag is er rustiger, kalmer dan b.v. de Goesche. Het is, alsof men naar de markt komt om zich te amuseeren. Dat doet men dan ook, zooals men kan bemerken, wanneer men een bezoek brengt aan de vele melk- salons. Neem op Donderdag eens een kijkje in „De Landbouw," den Zeeuw- schen melksalon bij uit nemendheid, waar al de mooie meisjes uit het Wal- chersche land komen uit rusten van de vermoeie nissen van het winkelen En prachtig is er de oude molen, die uit een wolk van groen omhoog rijst.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 3