D 'N Eersten Oest DOMBURG, 12 qMEI VRIJDAG 30 MEI 1930 OOSTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN Als overal in *t Zeeuwsche land zijn de weidelandschappen, die men in Zeeuwsch-Vlaanderen treft, in Oost of in West, van een bijzondere bekoring. En een tafereeltje zooals het bovenstaande, dat wij in het Oostelijk deel der landstreek aantroffen, is het penseel van een schilder waardig. N auwelijks was in het num mer van 25 April de oproep verschenen, om onze vereeniging te helpen aan Zeeuwsche woorden en uitdrukkingen, of het eerste antwoord lag in de bus. En meer volgden. Het bestuur van de Z.V.v.D.O. zegt hierbij vrien delijk dank aan de inzenders. Moge uw ijver niet verzwakken en vele anderen uw voorbeeld volgen I Want wij zijn dankbaar, maar niet voldaan I Aan de bijdragen uit Zuid-Beveland, Walcheren en Oostelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen, die we ontvingen, zouden we gaarne inzendingen uit Noord-Beveland, Tholen, Schouwen-en-Duiveland en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen toegevoegd zien. Natuurlijk zijn ook daar lezers, die ons willen helpen. Spreek- woprdén en spreekwijzen, in verband met land bouw en melkerij zijn er ook bij u en het zal u weinig moeite kosten de onderdeelen van een schuur in 't Zeeuwsch op te schrijven. Krijgen we nog uw bijdragen Dan wordt hetgeen, we reeds ontvingen, mooi aangevuld. Maar we hebben ook nieuwe pijlen op onzen hoog en komen met de volgende vragen Vraag I. Wie kan ons helpen aan Zeeuwsche woorden en uitdrukkin gen, behoorend bij het molenaarsvak, en de na men van de onderdeelen van een molen. Ook spreekwijzen in dit ver band zijn zeer welkom. Vraag II. Oaarne hoor den we iets over de be werking van het land in de vier jaargetijden. Een brutale vraag, want er zit heel wat aan vast, maar wie weet of niet hier of daar een rustend landbou wer denkt„Kwa, me zu 't rnae's aeven- ture I" Vraag 111. De slacht is op de hofsteden en in de dorpen nog steeds een gewichtige gebeurtenis. Mogen we eens hooren, hoe het allemaal op z'n Zeeuwsch heet, wat er van ,,'t vèrke" komt Zeeuwsche lezers, denkt niet,.Dat zal een an- der wel doen"neemt zelfde pen ter hand Antwoorden worden gaarne ingewacht bij het secretariaat der Zeeuwsche Vereeniging voor Dialec- tenonderzoek, Domburg. Desgewenscht worden portokosten vergoed. En nu tot slot enkele fragmenten uit de ingeko men antwoorden Eerst een naar we vermoeden heel oud liedje op het „schipwachten" (schapenhoeden) uit Oost- Zuid-Beveland „Dit voetje en dat voetje Die gingen te simen schlpen wachten Dit voetje liep in 't koren verloren En dat voetje bleef achten." Dan een paar spreekwijzen uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen Ie ei 'n kop as 'n slegge "(zware houten hamer, „Ie ei pooten as 'n Belzen 'ingst." Sint Jan Steen, onder den rook van Hulst, heeft In taal, in zeden en gewoonten sterk den invloed van het nabije Vlaan deren ondergaan, zooals vele dorpen in deze grensstreek. „Ie is zó bont as 'n kraoie." (vol blauwe plekken). „Ie is de gepikte veugel." (zondebok.) Een karnliedje uit Walcheren „Kèrne, kèrne beutertje Tien pond in 'n scheuteltje Tien pond in 'n kannetje. 't Is voo' moeders Jannetje." Tenslotte uit Kapelle-Biezelinge een verhaaltje van een zuinigen boer en zijn knecht, die na Sinte Maerte (11 November), als de slappe tijd op de hofstee aanbreekt, maar schralen kost krijgt en „smerregs petaoten mie raopen mot eten" De knpcht zei: „de raopen bin lekker, baes 1" D'n boer zei „Je bin gek, 't is spek." De knecht: „lk docht, dat 't raopen wazze." D'n boer ,,'t Is spek, en aje nie zeit, dat 't spek is, mojje mè gaen, dae 't beter is 1" De knecht: „Noe, dan is 't spek." (Maer ie docht„da' za'k ontouweji 1") De volgende zummer was 't druk in den oest en de knecht stoeng boven op 'n voer 'ooi (op d'n doffloer) of te steken. D'n baes 'ielp ansmakken. De knecht keek nae boven en riepKiek, dae zit 'n aes op 't aene- baiksje 1" D'n boer zei„je bin gek, 't. is 'n katte I" De knecht 'ieuw z'n eigen goed en zei„Aje nie zeit, dat 'n aes is gae 'k dalik dae 't beter is." D'n baes zei„Noe, dan is 't 'n 'aes I" (maer ie docht„noe eitten me te pakken.") De knecht begon te lachen en zei „Toen de raopen spek wazze, was de knecht gek, Mae noe de katte 'n 'aes is, is de knecht baes." Het spijt ons, dat wij het hierbij moeten laten, maar de plaats ontbreekt. Nu lezers, volgt deze goede voorbeelden, we rekenen op u

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 17