ZEELAND TE WATER En er zijn de mooie meelen, kleine oasen in het landschap, waarin neel oisch zit, paling vooral. Zicht op Veere. om het water. Zoo is het trouwens ook met mij. Men kan Zeeland pas ge heel waardeeren, wanneer men het vanaf het water kent. Aan het water dankt ons gewest ook voor het grootste gedeelte zijn welvaart. In vroeger tijden was dit nog ster ker de voornaamste middelen van bestaan waren scheepvaart, vis- scherij en zoutnering. De laatste bestond uit het verbranden van derrie, waarover zeewater werd uitgegoten. Het zout bleef dan over. In de 15e eeuw verzand den echter vele havens 202 VRIJDAG 30 MEI 1930 No- 11 Is er wel een grooter onderscheid aan te wijzen dan dat bestaat tusschen de omstandigheden en wijzen, waarop men te land of te water zijn brood verdient? Toch is er weer eenheid. De brood winning te water is evenzeer van de goedgunstigheid der natuurkrachten afhankelijk als die op het land. Vreemd is het dan ook, dat in Zeeland geen onderscheid bestaat tenzij het er van oudsher is door intrek van uitheemsche elementen tus schen de Zeeuwsche land- en waterbevolking. Een Zeeuwsche boer of een Zeeuwsche visscherer is tusschen hen weinig of geen verschil. De volksaard is algemeen, en het beroep blijkt van geen invloed. Toch is de gedachtenkring van den boer wel geheel anders dan die van den visscher. De laatste ziet Zeeland ook anders houdt van zijn land vooral En overal op de Zeeuw- de Disschersschuiten, die soms aan Chineesche vaartuigjes doen denken Vergrijsd by het werk op het mater, machten dagelijks de oudjes, nu niet meer in staat om uit te varen, op het binnenkomen van de visschersvloot. De Zeeuwsche visscher houdt van z'n land om het mater. de invoer van uitheemsch zout maakte bovendien het nationale bedrijf renteloos. Niets bleef er van over dan enkele namen, zooals het hotel „De Zout keet" te Goes en de heuveltjes asch, zooals men die b.v. rond Zierikzee vindt (de Zilke). Zeeland ging zich toen noodgedwongen ontwikkelen als Iandbouwprovincie. Later echter kwam er vooral met de opkomst van Antwerpen meer scheep vaart. Nu is het kanaal door Zuid-Beveland een der rijkste verkeersaders van de wereld. Plaatsen als Vlissingen, Wemeldinge, Hansweert en andere, profiteeren daarvan. Het zijn geen ei genlijke landbouwdorpen meer. Ook zijn dat niet de visschersdorpen als Arnemuiden, Bruinisse, Ierseke. Ze vallen uit den Zeeuwschen trant, en zijn ovei 't algemeen erg beweeglijk en schilderachtig. Het zijn de mooiste dorpen. De vischvangst is de laatste jaren, vooral door de oestercultuur, weer belangrijk geworden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 2