No. 13 VRIJDAG 13 JUNI 1930 255 ten over de financieele conditie van de Berkeley Staal Maatschappij." „Natuurlijk, baas, natuurlijk." Willie Weaver's zachte, sissende stem trachtte hem te kalmeeren. „Je vroeg naar alle bizonderheden „En die heb ik gehad. Laat nu al die nonsens alsjeblief loopen. Ik ben iets definitiefs van plan en dat is, baas Ik wil Borden nu eindelijk réken en hem stévig raken óók I" Een sinister glimlachje schoof langs Weaver's breede lippen. „Dat is nu niet precies 'n nieuwtje voor me, baas. Maar er lijkt wel opeens iets met je gebeurd te zijn. Heb je niet altijd geduld gepredikt Waarom zou je nu nog niet een beetje langer ge duld hebben De din-gen loopen precies in de richting, waarin we ze willen heb ben „Naar den duivel met geduld 1 Ik wil resultaten zien." „Sta me bijWeaver stak een nieuwe sigaar op en staarde met half dichtgeknepen oogen naar de tengere gestalte van den dyna- mischen kleinen advocaat. „Er is iets, dat je opeens dwars is gaan zitten, dat is zoo zeker als twee maal twee vier is. Natuurlijk zijn 't mijn zaken niet/maar Carmody perste zijn lippen op elkaar, tot ze een smalle, bleeke streep leken. „Je bent geen stomme ling, Willie." „Ben ik niet?" „Heb je op eigen gelegenheid niet een en ander geobserveerd Willie kruiste zijn massieve bee- nen over elkaar. Hij hield zijn si gaar op armslengte van zich af en scheen aandachtig na te gaan, hoe de blauwe rook naar de zoldering omhoog krulde. Toen hij sprak, was zijn diepe, lispelende stem zoo goed als onpersoonlijk. „Je vraagt zoo èrg op den man af, baas Carmody fronste de wenkbrau wen. „Je begrijpt dus sommige dingen hè „We-e-el je hebt zelf.daar even gezegd, dat ik geen stomme ling was. En niemand heeft ooit beweerd, dat ik nu juist stekeblind was." „Goed Een donkere blos joeg over Carmody's wangen. „We be grijpen elkaar dus. De dingen gaan niet naar m'n zin. Ik moet Borden nu eindelijk maar eens aanpakken ,,'t Is niet precies Borden alléén, wei?" „Natuurlijk niet. Wat ik vóór alles wil, Terry vernietigen en hoe sneller en volkomener ik hem vernietig,deste liever 't me zal zijn. Is datduidelijk?" ,,'t Kon moeilijk duidelijker zijn." Weaver scheen na te denken. „De jongen is ons aangewezen werk tuig, ons natuurlijk wapen tegen Borden. Je plan schijnt dus te zijn, hem voor jou de kastanjes uit het vuur te laten halen en hem daarna zijn eigen vingers te laten branden „Je bent er achter. Maar ik heb geen lust om tot in alle eeuwigheid te wachten. Ik heb er genoeg van. Mijn zenuwen gaan naar de maan. Terwijl Terry Borden haat, zooals hij doet „Jongen, ja, zeg dèt wel 1 Soms zou je met je boerenverstand denken, dat Terry zwak is, zich met iederen stroom mee laat drijven en de dingen maar doodgemakkelijk opneemt. Dan krijg je op eens 'n glimp te zien van wat er eigenlijk in hem omgaat, en je ziet, dat hij in plaats van zwak ge weldig sterk is „Precies I Nu, wat belet ons, van die kracht en dien haat van hem partij te trekken „Ja, dat is 't nou juistwét Volstrekt niets. De vraag is maar hoe Ze zaten elkaar een oogenblik zwijgend aan te staren, diep in gedachten. Van buiten kwam de verwijderde galm van een kerkklok, die midder nacht sloeg. De enkele hooge lamp verspreidde een gedempt licht en de twee mannen de een lomp en zwaar, de ander tenger en bewegelijk schenen een zonderling sinister paar. Carmody stak allebei zijn handen uit in een plotseling, heftig gebaar. „Ja, hoe dat wilde ik nu juist van jou weten, Willie. Ik heb gedócht en gedécht, tot ik niet meer denken kén. Maar ik weet, dat de dingen zoo netjes gevorderd zijn. dat er bij voldoende overleg van mislukking geen sprake kan zijn. leder mensch heeft een kwetsbare plek. Zie, dat je die van Borden uitvindt. Tref hem dan door middel van Terry. Terry zal tot alles bereid zijn hij is een man, die maar één gedachte kent. Hij kan zich op niets anders concentreeren dan op dit ééne dat hij Borden haat. Hij zou er op den duur overheen kunnen raken, wanneer we al te lang wachten en dat is de bedoeling niet. Je kunt hem op honderd verschillende manieren bewerken door Todd Shannon bijvoorbeeld." „Nou Todd Shannon!" Lispelende Willie Het aardige, oude stadje Goeree, op het eiland rioederéede, Nederland. De oude toren beheerscht de huizengroep. liggen de stille schepen. ;roeger een voorname koopstad In het spiegelende water weifelde. „Een primitieve, sentimenteele doedel." „Doedelig genoeg maar toch niet tè. Ver vloekt, Willie Al wat we noodig hebben, is een geniale inspiratie, een vlot plan. Heel veel langer kan ik niet meer wachten. Er zijn redenen Werp je hierop met al je energie. En onthoud Carmody brak midden in den zin af. Zijn smal gezicht vertrok krampachtig en zijn vingers leken een oogenblik klauwen. „Onthoud dit, Weaver ik wil Borden bre ken 1 Maar Borden is niet de man, op wien ik 't eigenlijk gemunt heb. Begrepen „Ja, kameraad." „De man, dien ik hebben moet is Bob Terry. En bij den duivelWillie ik zal hem krijgen 1 Ik ga hem terugsturen naar de Staatsgevangenis 1" TWEE-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK "NJu ze dan werkelijk zouden komen, voelde Bob, ^dat de heele zaak een vergissing was, 'n flater. Hij liep met een onbehagelijk gevoel rond door de groote, zdcht-verlichte zitkamer, en deed vergeef- sche pogingen, zich Todd Shannon en Kathleen in die omgeving voor te stellen. Peter Borden zat in zijn lievelingsstoel onder de schemerlamp, verslonden in de beursberichten van den dag. Hij had weinig over het geval ge sproken, maar Bob voelde een zwakke opzwelling van dankbaarheid de eerste morgenschemering van zachtere gevoelens jegens den ouderen man toen hij zag, dat avondkleeding voor deze bizondere gelegenheid vermeden waren. En Lois al wat Bob wist, was, dat ze eenvoudig en rustig gekleed was hij was te zeer een man om iets te vermoeden van de urehlange, nauwgezette zorg, die ze aan haar toilet besteed had, noch kon hij weten, dat ze iedere detail van haar verrukkelijken eenvoud angst vallig bestudeerd had. Niemand voelde zich behaaglijk of op zijn ge mak. Borden's mager gezicht was ondoorgronde lijk Lois was zenuwachtig. B b kon zijn spijtig heid nauwelijks verbergen.Zijn uitnoodiging aan Todd en Kathleen was een soort van baloorigheid geweest zooais hij zelf aan Todd verteld had. „Ze probeeren mij te overbluffen, maar ik houd ze aan hun woord." Maar het was heelemaal hun bedoeling niet geweest, hem te overbluffen, en Bob werd geïmpo neerd door hun kalme aanvaarding van het feit, dat zij dezen avond in hun eigen huis zouden moe ten doorbrengen met zijn vroegeren cel-maat en de nicht van den ex-gevangene. Bor den had alleen maar gezegd, dat hij blij was, dat Bob zijn vrienden had uitgenoodigd; Lois was wérke lijk blij. Dit was haar eerste en eenige kans om Kathleen Shan non te ontmoeten, van wie zij zoo veel gehoord had. Zij was erop voorbereid, dat zij het meisje zou verafschuwen en heel vriende lijk behandel^. Ondanks alles was zij toch in zekeren zin een bond- genoote bij het streven, Bob Terry weer tot een bruikbaar mensch te maken. In hoofdzaak echter was Lois eenvoudig vrouwelijk-nieuwsgierig. Wat voor een soort meisje kon dit zijn, dat de nicht was van een ge wezen tuchthuisboef en privé-secre- taresse van den geslepensten poli- tieken intrigant van den Staat Van welken aard was de band, die tusschen haar en Bob bestond Lois wist zelf niet nauwkeurig wat ze verwachtte een vrij luid ruchtig persoontje natuurlijk en ten eenenmale onbekend met de finesses van den beschaafden om gang. Heel haar leven lang was Lois zorgvuldig verwijderd gehou den van alle contact met grover- besnaarden menschen van Ka thleen's kring waren schepselen, die zij wel van hooren-zeggen ken de, maar waarin zij nooit voldoende belang gesteld had om er verder onderzoek naar te doen. En Lois was te veel vrouw en te in telligent om niet - te beseffen dat zij, bij deze eerste ontmoeting onder de oogen van Bob Terry, al het voordeel had van haar eigen achtergrond. Zij hoorde hier in deze be scheiden weelde thuisKathleen zou heelemaal uit haar element zijn. In 't eerst had Todd zich heftig tegen dit voor genomen bezoek verzet. Maar tot zijn verbazing had Kathleen de baas over hem gespeeld. En Todd dacht te zwaar en te langzaam om haar be weegredenen te ontleden. Kathleen was verloofd met Bob Terry en met haar'vrouwelijke intuïtie raadde zij een ge vaarlijke mededingster in Lois, niet zoozeer om wat Bob over haar zei, als wel om wat hij niet zei. Ook zij had de verandering waargenomen, die in hem had plaats gegrepen sinds het regelmatig werk op Carmody's kantoor hem zijn gevoel van onafhankelijkheid had teruggegeven. Vóór dien tijd had hij Lois vermeden, zooals hij iedereen vermeed, die een beschermende houding jegens hem aannam. Nu zag hij haar vaker en vond genoe gen in haar gezelschap. Wat Kathleen meende'te begrijpen, was verre van geruststellend. Zij was te weten, gekomen, dat Bob in vroeger dagen Lois van verre had vereerd dé vereering van den klerk voor de mooie dochter van zijn rijken patroon. Dat er niets persoonlijks in hun omgang-was geweest dat zij zich in zeer verschillende kringen hadden bewogen waren dingen, die, inplaats van haar gerust te stellen, haar aan 't tobben brachten, omdat de verande ring zoo radicaal was geweest. Nu kwamen ze dagelijks met elkander in contact in de intimiteit van een gedeeld tehuis. Zij wist door zinspelingen van Bob, dat Lois bijna te leven dig belang stelde in zijn enrriere. f Wordt voortgezet: HM

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 15