No. 18 VRIJDAG 18 JULI 1930 343 verreweg de meeste zijn ingekwartierd in Axel en omgeving. We naderen nu het eigenlijke fabrieksterrein. Daar is het een leven, dat hooren en zien vergaat. Overal reusachtige gebouwen van allerlei aard een stad op zichzelf is op dit terrein aan 't ver rijzen. Op het terrein is het een en al drukte en bewe ging. Men hoort er allerlei talen spreken er werken De oude boerderij verdwijnt langzamerhand tusschen de moderne fabrieksgebouwen Indirect vaart de Zeeuwschvlaamsche bevolking goed bij den bouw. Niet alleen, dat talrijke arbeiders er werk vinden, en het werkloosheids-vraagstuk dus momenteel minder beklemmend is ge worden, maar ook verdient de bevolking er een aardigen cent als pensionhoudster. Dat is natuurlijk alleen tijdelijk, maar toch van belang. Overigens staat de bevolking nog wat vreemd tegenover dit grootsche gebeu ren, maar dit zal wel wennen, vooral als men de industrie ondervindt als welvaartsfactor van beteekenis voor de heele streek. Wanneer men Sluiskil in de verte ziet liggen, dan bieden de ge bouwen een aardigen aanblik. Een voordeel is het, dat alles ruim is opgezetóók dat men zich niet te storen heeft aan de omgeving. Er is zeker rekening gehouden en dat kon ook met aesthetische eischen. Het zal niet lang meer duren, voor het werk gereed is. Echter blijft er nog de kwestie van de verbindingen. Moge men inzien, dat goede wegen hier noodzakelijk zijn, en mogen we tevens hopen, dat de doortrekking van het kanaal niet al te lang op zich laat wach ten. Hier openen zich perspectieven voor groote welvaart, eene, die wij, vooral in dezen tijd van land bouwcrisis, vooral niet mogen onderschatten. B. De uitbreidingswerken nan het kanaal Gent— Terneuzen, dat langs het fabrieksterrein wordt geleid en waarin hier een haven wordt aangelegd Waar nog steeds onder hoogen druk aannieuwe^"** complexen wordt ge werkt. „«ft-:.-..- behalve Nederlan ders en Belgen, ook Duitschers, Fran- schen, Russen en Italianen. Met Ne- derlandsch kan men er niet overal te recht. Het is bijna on mogelijk, een goed overzicht te geven van al de gebouwen die noodig blijken te zijn voor ammo- niakbereiding. Er zijn er van allerlei vorm en hoogte. Bovendien hebben de menschen er geen tijd, om behoorlijk inlichtingen te geven daarvoor wordt onder te hoogen druk gewerkt. Zoo bepalen wij ons tot het weer geven van onze indrukken, en willen nu nog eens nagaan, wat deze enorme fabrieksbouw voor Zeeuwsch-Vlaan deren beteekent. Terneuzen zelf zal er niet zoo bijster veel aan hebben. Het heeft het nadeel, dat de complexen arbeiderswoningen op zijn terrein worden gebouwd, terwijl de villa's op Axelsch terrein staan. Axel sleept dus den buit weg. In dit verband noemen we de grensrege lingskwestie tusschen beide gemeenten, die nog niet opgelost is. Kijkje op het onaanzienlijke dorpje Sluiskil/ iangs het groote kanaal GentTerneuzen (zie boven;

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 3