HET HAIL8SINIOIIR DE ^a™ Ghandi 392 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1930 No. 20 Ghandi aan zijn soberen rijstmaaltijd. „Ga naar je vriendin madame Forestier, en vraag of die je wat leentJe bent dik genoeg met haar, om 't te vragen." Zij gaf een kreetje van vreugde. Daar had ze niet aan gedacht. Den volgenden morgen ging ze naar haar vriendin en schetste haar verlegenheid. De vriendin haalde een juweelen kistje, en zei„Kies maar uit." De keuze was moeilijk. Er werd gepeinsd en gepast, en madame Forestier haalde nóg een kistje. Daarin lag een pracht van een halssnoer, enkel diamanten. Met bevende handen vatte madame Loisel het aan en zij probeerde het om haar hals. „Mag ik dót hebben,.... dat alleen?" „Welja, natuurlijk Zij vloog haar vriendin om den hals, kuste haar wild en vluchtte met den schat. Madame Loisel genoot op de soirée. Zij schitterde door haar bevalligheid en schoonheid, zij werd bewonderd en gehuldigd, zij danste en werd zelfs door den minister opge merkt. Haar man dutte wat met vrienden in een zijvertrek, en toen het vier uur was kwam hij met haar mantel en shawl. „Ik zal een rijtuig zien te krijgen," zei Loisel, „je vat kou zoo." Zij was mooi, charmant, maar de dochter van een ambtenaartje; en met een ambte naartje was zij ook getrouwd. Zij kleedde zich eenvoudig, omdat zij zich niet chic kleeden kón, maar haar smaak ging naar het mooie en charmante, en zij leed onder den eenvoudden eenvoud van haar kleeren, en ook van haar wo ning, meubelen, gordijnenZij droomde van salons met oude zijde, van Oostersche tapijten en bronzen candelabres, en huisknechten met korte broeken. Als zij den stamppot op tafel zette, droomde zij van zilveren serviezen en ga lante gesprekken bij fijne schotels. Zij had geen kleeren en geen sieraden, zooals haar rijke schoolvriendin, met wie zij zoo weinig omging, omdat zij te veel treuren moest, als zij van de visite weer thuiskwam. Maar op een avond kwam haar man thuis met een triomfantelijk gezicht en een groote enveloppe. „Hier," zei hij, „dat is iets voor jou." Zij trok de kaart uit het omslag en las „De Minister van Onderwijs en madame Geor ges Ramponneau verzoeken monsieur en madame Niet alle Europeesche gemakken schijnt de Indische leider zich te ontzeggen. Loisel, hun de eer van hun gezelschap te geven op Maandagavond 18 Januari." Maar zij was niet blij, zooals hij verwacht had. Zij gooide de uitnoodiging op tafel, en zei met een ontevreden gezicht„Wat heb ik daaraan „Maar schat, we gaan ndoit uit, 't is zoo'n prachtige gelegenheid. Iedereen komt er, en 't is een heele eer, dat we gevraagd zijn." Ongeduldig keek ze hem aan. „En wat moet ik aandoen vroeg ze. „Nou,.... je schouwburgjapon,.... die ziet er toch nog heel goed uit Ze zei niets, maar hij merkte kort daarop, dat ze schreide. En vijf minuten later informeerde hij, wat een gepast gewaad, eenvoudig, zoodat het ook bij andere gelegenheden dienen kon, kosten zou. Met vierhonderd francs zou ze het wel zien te redden, zei ze. Hij werd een beetje bleek, maar hij zei toch 't Is goed,ik zal je vierhonderd francs geven. Zie maar iets moois te krijgen." De dag van de soirée naderde, en de japon was er, maar nog keek madame Loisel treurig. „Wat is er toch vroeg hij. „Je kijkt zoo vreemd de laatste dagen," „Ik heb niet één sieraad, geen diamantje en geen kettinkje.Ik zal er zoo kaal uitzien „Neem een paar bloemen," zei hij, „dat staat keurig in dezen tijd van 't jaar. Voor tien francs krijg je twee of drie prachtige rozen." Maar die gedachte voldeed haar niet. Het was zoo vernederend, door rijkere vrouwen op die bloe men te worden aangekeken.... „Wat zijn we toch dom 1" riep hij opeens uit. Ook ontvangt hij nog geregeld bezoek van de voornaamste van zijn volgelingen. Hij zet zijn inzichten uiteen terwijl hij zijn eigen kleederen spint. Rondom de figuur van den Indischen natio- nalistischen leider Ghandi mas na zijn arres tatie, welke een gevolg is geweest van zyn actie tegen de zoutbelasting, plotseling een stilte gevallen en het scheen of zyn invloed aan het tanen ging. Zelfs werd verwacht, dat hij bevel zou geven de ongehoorzaam heidscampagne stop te zetten om onderhan delingen met de Britsche Regeering mogelyk te maken. Echter is dit niet geschied en met vernieuwde belangstelling wordt uit gezien naar den afloop van den stryd. Wij brengen hierby een serie unieke en nog niet gepubliceerde foto's van Ghandi, die van zyn volk den eeretitel „Mahatma", dj. heilige man" heeft ontvangen. Ghandi heeft zijn opgewektheid in zijn gevangenschap niet verloren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 12