DOOR OCTAVUS ROY COHEN 394 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1930 No. 20 Dc Gcbrcuidniei'ktc Misschien, zoo overwoog hij, zou zij hem nooit verdenken. Hij vroeg zich af, wat zich op het oogenblik afspeelde ten huize Borden. Het was Dinsdagmorgen Peter Borden zou onver mijdelijk naar zijn brandkast zijn gegaan om de obligaties te halen. Zij moesten vanmorgen naar de bank gebracht worden. Bob was blij, dat hij het huis zoo plotseling verlaten had. „Ik wou, dat ik wist, wat er gebeurd was," dacht hij en voelde zich ellendig. Lois Borden stond met haar rug naar het raam en keek toe, hoe haar vader voor de vierde maal vergeefs alles afzocht. Zijn tengere figuur scheen deerniswekkend, toen hij, radeloos om de laatste vervlogen hoop, gebukt stond voor de oude safe, en toen hij zich omdraaide, ging haar hart naar hem uit. Hij was in een uur tijds tien jaar ouder geworden. Zijn gezicht, gewoonlijk zoo glad en gaaf, was ver wilderd en diep gegroefd. Zijn schouders waren gebogen. In zijn oogen lag een opgejaagde blik zijn manier van doen wees op volstrekte verbijste ring en onuitsprekelijk leed. „Geen succes, Vader Zij trachtte haar stem dapper te doen klinken. „Neen, lieve kind. Ze zijn weg." Vacantiepret. Waarom dan in vredesnaam gaan zitten piekeren.Je kunt die obligaties nu niet meer terug leggen, al wilde je nog zoo graag. En hoe jij er ook over denkt, mij spijt 't niet. Ik veronderstel, dat ik tranen zou moeten storten, omdat je nu wérkelijk van 't goede pad bent afgeweken, maar ik mag gehangen worden, als ik dat kan. Iedereen heeft je scheef aangekeken sinds die eerste misère bij Bor den op kantoor. En laten we nou maar eens zien, wat ze je kunnen maken." Hij bracht een pijp te voorschijn, stampte ze vol tabak en stak ze aan. „Wat ga je er mee doen?" Bob ontweek instinctmatig. „Ze verstoppen." „Bij Carmody?" „Neen." „Waarom niet „Ik geef er de voorkeur aan, ze zelf in handen te houden, Todd. Ik ben blij met mijnheer Carmo- dy's raad en bescherming maar dit is te veel geld om het aan iemand toe te vertrouwen behalve aan mijzelf. Zie je, Todder is geen levende ziel, die kan bewijzen, dat ik deze dingen heb wegge nomen behalve jij, en God weet, dat ikvoel.dat ik jou kan vertrouwen. Het zou niet verstandig zijn, ze aan Carmody in handen te geven." „Ben je bang voor den man?" „Nee-ee. Maar ik vertrouw nie mand heeleméél. Niet met zoo veel geld." Bij den uitgang van de lunch room namen ze afscheid. Het dunne pakje obligaties in Bob's zak voelde aan, of het een ton woog. Hij hield één hand op zijn zak gedrukt. Zijn eenige wensch wis, de obligaties kwijt te raken en toch wist hij, dat voorzich tigheid geboden was. Toen de City Bank haar deuren opende, was Bob Terry daar. Hij ging naar binnen en huurde een kleine box in de kluis, terwijl hij den naam opgaf van Edward C. Mack. Hij teekende de identificatie kaart met een ruig, stijl hand schrift, opvallend verschillend van zijn gewoon schrift. Tien minuten later verliet hij de bank zonder het dunne pakje. Hij liep niet direct uit de bank de straat op. Hij treuzelde in de hall van het groote gebouw, waar de City Bank gevestigd was. Hij voelde, dat er geen onmiddellijk gevaar was, en toch had hij op de een of andere manier spijt van wat hij begonnen was. Er had een verandering in zijn leven plaats gegrepen. Het was, alsof hij langen tijd aan een tweesprong had ge staan en toen opeens de beslis sing had genomen. En nu was hij er heelemaal niet zeker van, dat hij den juisten weg had inge slagen. Het was alles zoo plotseling gekomen. Er was geen tijd ge weest voor gezond en samenhan gend nadenken. Maar nu, nu hij wist, dat hij Borden's lot in de holte van zijn hand hield, schonk die gedachte hem niet zooveel vol doening als hij verwacht had. Hij voelde zich veilig. Zijn eigen vrees was meer innerlijk vrees voor zichzelf. Hij voelde zich in nerlijk niet op zijn gemak. Hij trachtte niet aan Lois te denken. Iedere zenuw in Lois' lichaam "NT was gespannen. Gedurende al den iNO. tijd, dat haar vader met de nauw- lettendste zorg zocht, had zij een strijd met zichzelf gestreden een grimmigen en bitteren strijd. Aan de eene zijde stond haar plicht en aan de andere Bob Terry. Zij was te zeer haars vaders dochter om de waarheid niet in de oogen te durven zien. „Gaat u eens zitten. Vader." Hij leek oud en gebroken. Hij gehoorzaamde zonder tegenspraak. Plotseling had hij zijn be- heerschte kracht verloren en zocht hij steun bij zijn dochter. Zij ging niet op de leuning van zijn stoel zitten, zooals hij gehoopt had. Inplaats daarvan trok zij een stoel tegenover hem en zat hem strak aan te staren. Er scheen een vreemde kracht over haar te zijn gekomen haar gewoonlijk zoo zachte mond was strak dichtgeklemd, en sprak van een vast besluit en een diep leed. „U hebt zelf die obligaties hierin gesloten Zater dagavond „Ja." „U kunt u niet vergissen „Neen, lieve kind. Gisterenmorgen heb ik weer aan mijn tabellen gewerkt, en toen lag het pakje er nog." „De safe is niet geforceerd „Neen. Degene, die ze geopend heeft, gebruikte het letterslot." „Wel Zij haalde diep adem. „Wie deed dat dan Peter Borden antwoordde niet dadelijk. En toen hij het deed, was het duidelijk, dat hij een rechtstreeksch antwoord ontweek. „Dat kan ik onmogelijk weten." „Maar u hebt uw vermoeden „Misschien, Lois. Maar ééns in mijn vroeger leven heb ik een man van een misdaad verdacht - en daardoor heb ik hem ten onder doen gaan." „U vergist u dezen keer niet, Vader." Zij sprak positief, met starren moed. Hij keek haar in de oogen. „Hoe kom je er toe, dat te zeggen ..Door allerlei dingen. Bob Terry en ik zaten in de huiskamer, toen u dat pakje obligaties in de brand kast legde. We zagen allebei, dat u het deed. Ik schonk er toen geen aandacht aan ik herinner het me nu pas. Maar met hem was 't waarschijnlijk anders. Een paar minuten later werd hij aan de telefoon geroepen." Haar stem sid derde van bitterheid. „Het was niet Todd Shannon en het was niet Kathleen Shannon." „Wie was het dan „Ik weet het nu. John Car mody I" „Carmody „Waarom niet Hij haat u. Hij is niet "van het type, dat vergeeft en vergeet. Begrijpt u nü niet, waarom hij zich Bob's lot zoo heeft aangetrokken Omdat Bob precies het werktuig was, dat hij noodig had tegen u omdat Bob hier in huis was op voet van vriend schap en intimiteit. En Carmody wist ontegenzeglijk alles van deze obligaties. Hij belde Bob op. Den heelen Zondag en Maan dag, Vader, was Bob zichzelf niet.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 14