HULST DE JUBILEERENDE STAD IN 'T HARTJE VAN ZEEUWSCH VLAANDEREN 382 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1930 No. 20 Het ruime marktplein met de stoep en gedeeltelijken ooor- geoel nan het Raadhuis. door de Gentsche troepen geheel verbrand. Maar men begon met nieuwen moed aan den opbouw. In 1465 kwam de eerste omwalling met toebehooren (grachten, poorten enz.) klaar. Later kwam er nog eenige uitbreiding; terwijl in 1542 de aarden wallen moesten plaats maken voor een steenen walin dien tijd een zéér modern en nog weinig voorkomend beschermingsmiddel. Toch was hier nog het einde niet. In 1596 werd de stad ingenomen door Albertus van Oostenrijk, en daarna kwamen de vestingwerken tot stand, die Hulst vele malen goede diensten hebben bewezen. Hoe Hulst er in de 17e eeuw uitzag, vertoont een mooi schilderij van Cornelis de Vos, dat deze in 1628 aan zijn geboorteplaats schonk. Men kan dit vinden in de Raadzaal, waar Dit jaar viert Hulst zijn 750 jarig bestaan als stad. Buitengewone feestelijkheden worden voorbereid om dit jubileum op waardige wijze te vieren een der voornaamste voorbereid selen is wel het houden van een loterij, van welker opbrengst men een carillon, Hulst waar dig, hoopt te kunnen koopen. We willen hier iets vertellen uit de geschiedenis van dit Zeeuwsch-VIaam- sche stadje, dat een zeer bewogen verleden achter den rug heeft. In 1180 kreeg Hulst van Philips van de Elzas stadsrechten. De char ter, waarin deze rechten waren neer gelegd, en waarmee de feitelijke geschiedenis van de stad begint, is verbrand, maar werd later vernieuwd (in 1270) door Margaretha, dochter van Boudewijn van Vlaanderen. De stad bleef echter nog onbe schermd het eigenlijke stadsrecht bestond in vrijdom van tollen door geheel Vlaanderen in dien tijd een factor van groote beteekenis voor het economisch leven. Maar de behoefte aan wallen deed zich spoedig gevoelen. Deze verrezen echter eerst in het jaar 1426. Het was dan ook noodig. Een tijdperk van oorlogen brak aan in 1453 werd de stad nog talrijke andere fraaie schilderijen zijn onder gebracht. Wat is Hulst nu Volgens een opgave in 1925 telt het stadje 4000 inwoners; het is het centrum van een landbouw streek en gaat steeds vooruit, wat o.a. uit den nieuw bouw kan blijken. Het ligt nog geheel in zijn gave wallen weggedoken toe gang tot de stad geven drie poor ten, waarvan de Gentsche poort de fraaiste is. De wal len zijn hoog en breed en mooi be groeid. De grach ten zijn voor het grootste gedeelte dichtgegroeid en zeer ondiepdit doet echter geen afbreuk aan de schoonheid. Binnen de wal len liggen verschil- Iluister tafereeltje: Een ondennetsch deurtje. Een kijkje op den fraaien toren, een gedeelte nan de Willehrorduskerkdie uan pl.m. I2t)0 dateert. De toren zal dit jaar hopelijk nog nan een carillon morden Doorzien als feestgaoc. lende mooie, oude gebouwen. Daar is in de eerste plaats de Willebrorduskerk, een bouw werk, dat van pl.m. 1200 dateert. Het is echter niet in den oorspronkelijken toestand bewaard gebleven, want in 1549 brandde de toren af, en in 1652 gebeurde dit opnieuw (nadat hij vanzelfsprekend eerst was opgebouwd.") Toen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 2