Zwerversleven Zeeland VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1930 No. 22 Zeeland is niet het land van de zoogenaamde „wilde" zwervers, de echte landloopers, die van provincie tot provincie, en ook wel van land tot land trekken. Maar Zeeland is het land van de Zeeuwsche zwervers, van de menschen met het kastje op den rugvan de oude mannetjes, die met ellegoed lo'open. Een goedaardig soort menschen, waarvoor men heelemaal niet bang hoeft te wezen. Die heel vriendelijk hun goeien dag zeggen en nooit kwaad zijn op het stof, dat de vele auto's opwerpen dat hoort nu eenmaal bij hun leven ook het zwer- versbedrijf is modern. Er zijn de gebrekkige zwervers, die de dorpen afloopen en tegelijk alle nieuwtjes van gemeente naar gemeente brengen. Ze weten precies te ver tellen, dat Jan van Piete van Maatje van 't Rooie durp een toeval gehad heeft en dat „moei Jikke 't wee op d'reupen 'eit". Hoor eens naar zoo'n verhaal. „Piete Janse is wee terug nae Ernemuje 1" „Tsoeg 1" „Z'ei 'm 'et verteld, afijn, 'k kan 't begriepe 1 Ze zee'k noe een nieuw 'uusje, en ik stieng toch mae 'eele daegen an de deure, en je mien noe vraegt, waerom, 'k wéét ik 'et nie, mae 't was zoo aorig in zoo'n groate stad en ik verlangde'n zoo nae Jane! En ik wier d'r akelik van, kè je begriepe, en m'n man zee Je kan je 'eele leven tóch nie an de deure stae versliete, allé, gae is nae den dokter I Afijn, en ik gieng ee, en weet je wat 'n zee Jaet, zee ikGet geim- wee I Juust, zee ze, get geim- wee! Mensch, zee 't en, je mot zoo gauw mogelik Zeeland is het land van de Zeeuwsche- zwervers, van de menschen met het kastje op den rug... 'n Goedaardig soort... Een bekend Zeeuwsch type met de gramofoon een van de kluizenaarssoort. i is ermenschen die het eens goed hadden, maar^ door den drank of een slecht huwelijk in de maatschappij verongelukt zijn. Daar is Jantje, die twee kapitale hofstee's door zijn keel heeft gegoten en nu het land be reist met veters en schuur papier. Hij is heelemaal niet kapot geslagen door't ongeluk; zijn neus blinkt nog even vroolijk als vroeger en hij scharrelt zijn kostje wel bij elkaar, want Zeeland geeft graag en goed aan den mis deelde. Sommigen van hen, in hun heele leven gebonden aan de zucht naar avontuur, leven in voortdurenden strijd met de wet. Het zijn de stroopers en visschers in verboden water. Ze moeten altijd zondigen en zijn blij als ze een zootje visch onder de maat mee naar huis kunnen brengen, alleen al omdat ze met succes de wet hebben kunnen over treden 1 Dan zijn er de zigeuners, die heelemaal niet tot de bovengenoemde categorieën van zwervers behooren. Zij achten zich zelf ook geen zwerverszij hebben altijd gezworven en kunnen zich geen ander leven voorstellen. De woonwagenbewoners, zwervend langs Zeelands wegen, waar het beter is dan terug nae Jane I En toén èn m'n ons 'uusje mae wee ver kocht, en me wone wee op Ernemuje 1 't is tóch vreedl" Zoo gaat de wandelende krant door het heele Zeeuw sche land I De marktdagen brengen ze in de stad door, en daar kan men zien, hoe de men schen den zwerver beschou wen als een rechtmatigen loontrekker niemand wei gert hem de wekelijksche gift. Een ander soort zwervers

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 2