No. 22 VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1930 423 We zouden niet volledig zijn, als we niet nog een andere soort van buiten-maatschappelijke menschen noemdende klui zenaars. Veel plaatsen kennen zoo'n type, dat moederziel alleen in een kamertje woont, en met zijn medemenschen zoo weinig mogelijk te maken wil hebben. Dikwijls sterven ze in armoede en vervuiling, zooals b.v. „vule Bette" in Sluis, waarover we vroeger al eens schreven. Zoo zijn onze zwervers. We hoeven in Zeeland over 't algemeen niet bang voor hen te zijn. Een enkel gevaarlijk type zal men er wel eens tusschen treffen, maar die vindt men ook binnen de grenzen van het maatschappelijk leven. En ik voel altijd véél voor zwervers, die een onbezorgd leventje in een oude-mannenhuis wegwerpen voor het staag trekken langs de wegen door het mooie landschap, waaraan zij hun hart hebben verpand, en dat hen vasthoudt, tot zij ergens, aan den weg of in een hooiberg, eenzaam sterven. Dat is hun aller eind. Laten wij daarom de levenden gedenken. v. B. Dan zijn er de zigeu ners, die heelemaal niet tot bovengenoemde ca tegorieën behooren. In het zigeunerkamp. .op de standplaats te Middelburg, die dan ook niet druk bevolkt is. De woonwagens worden hier gewoonweg aan een vuilnisbelt geplaatst. Wel een contrast met vele andere Hol- landsche steden, waar door een specialen aanleg van drink waterleiding, vaste W. C.'s enz., ook dezen menschen eenig comfort wordt gegund en de vervuiling wordt tegengegaan. Van hen moeten de Zeeuwen niet veel hebben. Ze zijn te brutaal, en bovendien, „ze bin vremd Er zijn er de laatste jaren veel in Zeeland. Overal hebben ze hun vaste verblijfplaatsen een afge paald stuk wei meestal, waar hun dieren kunnen grazen. Ze trekken welgemoed van de eene pleisterplaats naar de andere, 's Avonds zitten ze vredig bijeen rond hun wagens, en dan k'inkt er overal muziek, die menigen wandelaar doet stilstaan. Het schijnt, dat de Westelijke landen door hen zeer gezocht zijn. Maar het genoegen is veelal niet wederzijdsch. Zoo is er veel strijd aan de grenzen van verschillende landen, die alle graag deze ongeregeld levende bevolking willen kwijtraken. Zigeunertypen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 3