No. 25 VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1930 483 Resten nan fundamenten der oude gebouwen en nenotte boomstronken steken hier en daar enkele centimeters bonen den grond uit, omgroeid met zeewier. vlakte van ruim 20.000 gemeten (8.000 H.A.). Sommige weten er weer bovenop te komen, zooals de bekende stad Reimerswaal, een groote bloeiende plaats, eens de der de stad van Zee land. Ook Nieuw lande werd weer bedijkt, helaas, slechts voor korten tijd. In den nacht van 2 op 3 Novem ber 1532 werd het andermaal door de zee overvallen de pas opgeworpen be dijkingen waren niet tegen de golven bestand en scheur den als spinrag vaneen. Wel werd De scharen Dan schoenwinkel een straatje van pl.m.500zulke blauwe tegeltjes liggen, afkomstig uit Nieuwlande. Vooral de laatste jaren wordt deze streek nog al druk bezocht door personen, die iets trachten te vinden, dat oudheidkundige waarde heeft. Deze moderne schatgravers woelen het terrein om, ver nielen steeds meer het geringe overblijfsel der gebouwen, zoodat men als dat zoo doorgaat met het in-'t-wilde-weg-graven misschien al heel gauw weinig meer van de ligging en indeeling van een dorp zal kunnen bemerken. Er wordt echter zoo goed als niets gevonden tegenwoordig, of men moest komen voor een schedel of een ge raamte. Beenderen liggen er gezaaid op het kerk hof, ook al door het graven, waardoor ze aan de oppervlakte zijn gekomen, voorzoover het water ze nog niet blootgespoeld had. 't Raakt tijd, om deze plaats te verlaten het water komt nader, langzaam en rustig. En als je, staande op den dijk, daar zoo kalm die golfjes ziet voortrollen, zou je niet zeggen, dat het datzelfde Schel- dewater is, maar dan opge stuwd- tot woeste schuim- koppige baren, dat deze verwoesting heeft teweeg ge bracht. 't Is in 1530," voor deze vruchtbare, welvarende streek een waar rampjaar. 't Is de 5e November, later genoemd St.-Felix' kwade Zaterdag. De wind, die de vorige dagen west was, wordt een noordwesterstorm tusschen 8 en 9 uur 's morgens en duurt tot den volgenden namiddag 5 uur, ver gezeld van een ge weldig onweer en zware stortregens. Om 2 uur zal het vloed zijn, maar nog een paar uur vroeger, tegen den middag reeds, staat het water gelijk met de kruin van den dijk. Nog erger, dewild-aanrollende golven slaan een gat in den dijk en 't woeste water stroomt den polder binnen. Een vruchtbare landstreek, de Breede Watering, beoosten Ierseke, overstroomd 18 18 dorpen staan onder water, waar onder ook Nieuw lande, alles te zamen een opper- Ken stoep Dan tegeltjes (te Krabbendijke)af komstig uit de kerk nan Nieumlande. enkele jaren later een een klein deel van het ambacht Nieuw lande weer bedijkt(334 gemeten van de 2161 gemeten), maar de plaats, waar het dorp met de kerk lag, bleef tot nu toe door de gol ven overspoeld. Zal er nog eens ooit een nieuw dorp verrijzen op de puinhoopen van 't oude Nieuwlande? Wie de ge steldheidvan Zeeland eenigs- zins kent, weet, dat het niet onmogelijk is. M. L. v. W

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 3