No. 31 VRIJDAG 17 OCTOBER 1930 615 Hoe men fortuin maakt op de beurs. Neem een krant en sla de bladzijde beursberich ten op. Na een beetje oefening zul je die gemakkelijk herkennen ze staat vol cijfertjes en rare woorden. Jij met je geoefende hersenen zult haar stellig heel spoedig kunnen onderscheiden van de advertentie pagina's. Als je de goede bladzijde hebt, ga dan de lijst van effecten na en kies er een uit, dat op 't punt staat te stijgen. Als effecten rijzen, rijzen sommige langzaam en geleidelijk, andere plotseling en met groote sprongen. Voor jouw doel is een effect van de tweede soort het meest geschikt. Schat voor je zelf, hoeveel geld je graag verdienen zou, en deel dit bedrag door de stijging, die het effect waar schijnlijk zal ondervinden. Door deze berekening vind je het aantal aandeelen, dat je koopen moet, om de som gelds te verdienen, die je hebben wilt. Maar wacht, Clarence ik geloof dat ik er weer naast sla. Ik dacht er niet aan, dat je die 10.000 dollar, om mee te beginnen, niet hebten je weet, hoe knijperig en zelfzuchtig die zoogenaamde banken zijn met hun zoogenaamde geld. Laten we het dus met iets anders probeeren. Hoe men fortuin maakt met maatschappijen. Zoek terdege naar twee groote ondernemingen, die saamgesmolten moeten worden en het niet weten. Een heel goede manier is, twee groote spoorwegmaatschappijen te pakken te krijgen, en die saam te smelten tot één kleine. Een andere goede weg is, van een bepaalde industrie alles in je hand te krijgen en die hand dan dicht te knijpen. Dergelijke dingen zijn zoo belachelijk en eigen wijs eenvoudig, dat ik volkomen instem met je gevoel van verontwaardiging voor de lui, die ont zaglijke fortuinen hebben verworven (van de armen) door ze in practijk te brengen. Maar ik ben bang, Clarence, dat we 't nèg ergens anders zullen moeten zoeken. De dingen, die ik daareven genoemd heb, eischen nogal wat tijd. Je zou over de dertig zijn, vóór je de wereld goed en wel aan je voeten had. We moeten een vluggere manier vinden, om de armen in hun beurs te tasten. Mënsch, dat laclil Hoe men een for tuin maakt met een hoenderpark. Heb je je, even als ik, wel .eens aangetrokken ge voeld door de ge dachte, om terug te keeren naar het land, een echt leven te leiden aan den boezem der natuur, en toch niet ver van 'n goede bank Misschien heb je zelfs wel eens aan kippen gedacht. In New York alleen worden aan 't ont bijt een millioen eieren opgegeten, en de eieren kos ten vijf"cent; één kip legt 200 eieren per jaar; behandel 't dier goed, dan houdt 't zich nog beteren 't eet maar ik ben ver geten hoeveel laten we zeggen om en nabij niemendal. Dat er aan te ver dienen valt, en goed ook, is duidelijk, nietwaar Misschien echter zul je beweren ik ben er zeker van, dat je 't zult be weren dat het hoenderparkleven je te geestdoodend is, niet voldoende intellec- tuéél. Als je dat vindt, waarom zoek je 't dan niet in de kunst of de litteratuur Het heeft voor ieder, die van nature goed de pen hanteert, 'n zekere aantrekke lijkheid, met schrij ven zijn fortuin te maken. Hoe men fortuin maakt met schrijven. Als je dan mocht besluiten, rijk te worden door letter kundig werk, dan zou ik je willen raden, verzen te schrijven, 'n Goede marktprijs voor poëzie is 25 cent per woord, en ie mand, die zoo vlug schrijft als jij, moet 't best tot dertig woorden per mi nuut kunnen bren gen van de snel heid hangt natuur lijk veel af, maar ik denk toch, dat je jezelf veilig kunt schatten op dertig woorden, of 7.50 dollar per minuut. Dat is, gelijk je terecht opmerkt, niet veel en ik geef toe, dat meneer Ford en meneer Rockefeller en an deren spookachtig veel meer moeten maken, hoewel ze crglangzaam schrij ven. Tegen cijfers (Foto Ufa) valt echter niets in Dier. dat treurt. te brengen je kunt dus rekenen dat de poëzie een 45 dollar per uur opbrengt. Nemen we aan dat poëten, aangezien ze buiten de arbeidswet vallen, tien uur per dag maken, dan kun je 't op deze wijze al spoedig tot een 2700 dollar per week brengen. We moeten echter niet vergeten, da't je dan een vrij druk leven zult heb ben, omdat je niet alleen vrij veel zult moeten werken, maar je ook aanhoudend moet bezig houden met het waarnemen van de natuur, het weer, enzoovoort. Hooge opbrengst der kunst. Met 't oog op die feiten zul je, beste Clarence, misschien liever een andere branche, even ver heven, maar minder veeleischend dan de poëzie, willen kiezen. Wat denk je van portret-schilderen Je hebt in het eerste jaar les gehad in rechtlijnig teekenen, en je hebt een diploma voor reclame, dus denk ik niet, dat je met het schilderen van een portret veel moeite zoudt hebben. Een goed portret, in absoluut prima verf, op eerste kwaliteit linnen, en royaal vernis, brengt 3000 dollar op. Daar moet af de prijs van het doek, dat is minstens 1 dollar je verf, laten we zeggen drie blikjes van vijftig cent het stuk; je vernis, vijftig cent de pint en je netto opbrengst daalt tot 2.997 dollar.... Beter naar een boerderij. Kortom, beste Clarence, als ik je heelemaal goed bekijk, vind ik 't heel moeilijk je een beslisten raad te geven, die je van je huidige besluiteloos heid bevrijdt. Het lijkt wel, of alle lui, die vóór jou succes gehad hebben, bijzondere voordeelen geno ten. Thomas Edison kwam net op de proppen, toen de menschen electrisch licht noodig begonnen te hebben Henry Ford trof precies het moment, dat er behoefte kwam aan auto's. Weet je wat ik denk, Clarence Dat 't beste voor jou misschien nog zou zijn, 't met de ouder- wetsche manier te probeeren een baantje op een boerderij te zoeken tegen 20 dollar per maand met de kost. Is 't nooit in je opgekomen, dat zooiets je portuur wel eens kon zijn Je eigen geboortedorp adverteerde gisteren nog om twintig „flinke mannen voor grondwerk". Wie weet hoe 'n kraan je zijn zou in een riool. Probeer 't eens 1 Je zult je er in ieder geval tevredener voelen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 15