r r- r __"v: VRIJDAG 31 OCTOBER 1930 643 In veel gevallen deed de vrouw den man in alles na. Uit kleeding en gewoonten is dit merkbaar. Gelukkig is hieraan voor een groot deel een eind gekomen. De nieuw-feministische beweging verheft een waarschuwende stem laat de vrouw vrouw, en in de eerste plaats echtgenoote en moeder blijven Dat is haar roeping. We onderschrijven dit graag. Want niet alleen dat door het èl te modern op treden der vrouw het gezinsleven in vele gevallen werd ontwricht of vernietigd, ook economisch is het niet wenschelijk, dat de vrouw een werkelijke concurrente wordt van den man. Natuurlijk ver dient het alleszins aanbeveling, dat een meisje in staat is, indien ze ongetrouwd blijft, haar brood te verdienen. Maar het is niet wenschelijk, dat, in deze tijden van ernstige malaise en werkloos heid, de vrouw optreedt als een mededingster naar posities, die door mannen kunnen worden bezet mannen, die een gezin hebben, dat bij werkloosheid honger lijdt. Maar in Zeeland hebben we op dit punt gelukkig geen klagen. B. Snieje mae jonges! Maar daarvan hadden de vrouwen nu genoeg. Vrijheid, gelijkheid maar geen broederschap werd weer eens de leus 1 De vrouw wilde zich erkend zien ais degelijke van den man. Ze won haar plaats in 't openbare en economische leven. En die heeft ze zij het door jarenlang vechten gekregen. Maar geen nieuwe beweging zonder overdrijving.Zoo ook hier. Als de itouw hengel en snoer hanteert. We hebben hier ook de periode gekend, dat de vrouw alleen in haar huishouden werkte, en, volgens 't oordeel der mannen, nergens anders voor deugde. En al was het dan niet zoo erg als in sommige Oostersche landen, waar de vrouw zich niet anders dan zwaargesluierd in 't publiek mocht vertoonen, èrg was het toch in ieder gevalDaarin is met 't ontstaan van de vrouwenbeweging verandering gekomen. Ten minste een algemeene verandering. Want de geschiedenis van ons volk kan talrijke gevallen aanwijzen van vrouwen, die zich aan de heerschappij van haar heer echtgenoot niet stoorden en kalm haar eigen gangetje gingen. Maar de vrouwenbeweging brengt systeem. Wat roepen verontwaardigd de voorvechtsters van deze beweging, de mannen meer waard dan wij Kun je begrijpen I Wij regeeren de wereld. En daar had je de poppen aan 't dansen De mannen onder wierpen zich wel altijd en dikwijls al te graag aan de heerschappij der vrouwze deden dat tóch maar op een bepaald en begrensd terrein, en zouden het nooit openlijk hebben erkend. H aar blijven m'n kooj>ers Geen halve maatregelen, van buiten moet hel evengoed blinken als van binnen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 3