Bedrijfsconcentratie iliM 662 VRIJDAG 7 NOVEMBER 1930 De toestand in onzen landbouw is zoo langza merhand acuut geworden. De depressie, die in 1924 begon, is veranderd in 'n blijvende crisis, die zorg baart voor de toekomst. Velen ook in Zeeland hebben zich dan ook met adressen tot de regeering gewend, waarin steun werd gevraagd om het vooral den kleinen landbouwers mogelijk te maken, hun bedrijf voort te zetten. Steun in allerlei vorm wordt overwogen. Maar zal daarmee de landbouw gebaat zijn Talrijke deskundigen spraken zich op dit punt reeds uit, en nu weet men het, dat de schoen elders wringt. De uitvoer wordt voortdurend bemoeilijkt en daar ons land nu eenmaal veel te veel produ ceert voor eigen gebruik, zal men, zoo lang de tariefmuren gehandhaafd blijven, naar een weg moeten zoeken, die een oplossing zal kunnen brengen. No. 34 Een groot bedrijf a's de Wil- Iwlminapoldcr, dat geconcen treerd kan werken, zorgt ook Door doelmatig materiaal. Door den geheelen polder loo/ten rails en rijden kipkarren. De paarden blijoen hier blijk baar in eere. Een kijkje op een der boerderijen oan den Wilhelminapolder (samen zjjn er zes oan deze moning- en stalelncomplexen). Op elk zijn circa 30 paarden aan wezig ooor het merk. Nu zijn er niet veel wegen, die bewandeld kunnen worden. Feitelijk is er maar een, die der bedrijfsconcentratie. Een goedkooper product van betere kwaliteit is het, waarnaar men moet zoeken. Men zal dit niet kunnen vinden op de arbeidsloonen deze zijn wer kelijk niet hoog. Is er sprake van een workelijken crisis-toestand, dan moét men in sommige gevallen de loonen verlagen, zooals dat dezen keer met de plukloonen is gebeurd. Maar concentratie is wenschelijk, zoo niet noodzakelijk. In Zeeland heerscht mede door de verbrokkeling in eilanden een sterke verdeeldheid op allerlei gebied. Is het b.v. niet absurd, dat 1.1. Paschen in Zeeland op één zelfden dag niet minder dan vijf pluimveetentoonstellingen werden gehou den Er was gelegenheid tot het houden van één goede tentoon stelling, die zeker het product ook buiten de provincie een goeden naam had kunnen bezorgen. Nu verbrokkelt men, met het gevolg, dat er vijf matige tentoonstellingen werden gehouden. Afgezien van het feit, dat al deze tentoonstellingen samen ge weldig veel méér geld kosten, dan één tentoonstelling (een provinciale) Als tegenstelling een overzicht oan een klein bedrijfje, zooals me ze nog aantreffen aan den Doet oan onze duinen op Walcheren en Schouwen Ook op Schouwen onder Haamstede is een groote onder neming, N. V. Niewo Haamstede, aan het merk. In het midden oan een groot complex aangekochte gronden komt een oliegoeld, dat oolgens deze foto zeer uitgestrekt en gunstig gelegen blijkt te zyn. Op het terrein zijn aanwezig ir. C. J. Dussel, directeur der N. V., de heerj. J. Cock (my zend), die de promotor Dan dezen grootschen opzet mag genoemd morden, en de heer E. o. d. Broek, diens rechterhand en sinds enkele meken aangesteld ah vertegenwoordiger op Schouwen nan de K.L.M,, melke maatschappij het volgend jaar een olieg- dienst naar hier zal openen voor nerooer der producten enz.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 2