VRIJDAG 7 No. 34 OVEMBER 1930 Groote stukken land morden tot luinboum- gebied naar het voorbeeld oan het Westland omgewerkt. Een kiekje oan de plaats, waar glascultuur hoofdzaak zal morden. Vroolyk oerrichten de Schoumsche schoonen het nieuwe merk, dat van deze schrale streek eens ryke vruch ten hoopt te oogsten, en waarmee me de omgeving gelukmenschen. Bollenvelden zullen 't volgend jaar reeds dit geheele gebied sieren. Het merk op de nieuwe bollenvelden aan den voet van de mooie duinen op Schouwen is reeds volop in gang. Hoe de grond, die bjj menschen- heugenis nooit in exploitatie is geweest en voor onmiddellijke resultaten nog ongeschikt is, met de stoomploeg mordt omgewoeld en duchtig bemerkt, zoodat men hoopt reeds spoedig deze gronden in cultuur te zullen brengen. paar hectaren eigen grond. Moge men zulks gaan inzien. Ook op Schouwen is een groote onderneming aan het werk. Ze heeft een groot complex gronden men spreekt van 1000 gemet in den omtrek van Haamstede aangekocht. In het midden daarvan komt het vliegveld, de nu vervulde wensch van vele Schouwenaren. Nu staat men in Schouwen zelf echter wat twijfelachtig tegenover deze onderneming. Velen zeiden mij, dat de grond voor een groot deel nog ongeschikt is voor onmiddellijke resultaten. Maar is dit geen teleurstelling? Inder tijd hebben we er in dit blad al op gewezen, dat de Schouw- sche duingrond een waardevol bezit voor de toekomst be- teekende. Eerder dan we denken konden, is onze voorspelling uitgekomen. Tegen matige prijzen is de onderneming in bezit gekomen van een groote uitgestrektheid grond, die op den duur zeker wel rendabel gemaakt zal kunnen worden. Dat er op dezen grond iets bereikt k&n worden, blijkt wel uit de renda biliteit van sommige kleinbedrijven op dit gebied, welke men in den omtrek van Haamstede vindt. Minder aangenaam zal het velen treffen, dat dezelfde onderne ming 't plan heeft, 'n aantal week-end-woningen te laten bouwen. Ook op dit punt is onze voorspelling betreffende Schouwen als badstreek uitgekomen. Nóg is het tijd voor de duindorpen om zelf iets in deze richting te on dernemen, voordat vreemden het totale initiatief hebben genomen. Mogen vooral de gemeente besturen van Haamstede en Renesse inzien, dat hier een bron van welvaart ligt, die aan hun gemeenten ten goede kan komen, mits nu iets gewaagd wordt. v. Br. had kunnen kosten, is het verkeerd, onderlinge ver deeldheid en naijver in het leven te roepen. Waarom niet één provinciale pluimvee- vereeniging opgericht, die allen vereenigteen lichaam, dat door vereende krachten in staat zal zijn, iets voor zijn leden te doen Ik gaf dit voorbeeld, om dat het zoo duidelijk demon streert, hoe weinig men in Zeeland op dit gebied met zijn tijd meegaat. Want ook de organisatie op landbouwgebied kan nog veel intensiever worden gemaakt, dan nu het geval is. Plaatselijke kringen kunnen veel goed doen en de positie van den kleinen land bouwer vooral versterken. En dit is noodig. Het bedrijf van den kleinen landbouwer loopt ernstig gevaar. Zoo ziet men dan ook, dat op verschillende plaatsen groote ondernemingen op touw worden gezet, die zeer zeker kans tot slagen bieden. Een bedrijf als de Wilhelminapolder, dat gecon centreerd kan werken, zal het veel langer kunnen uitzingen dan een boer, die alleen ploetert op een

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 3