morden de studieboeken teruggebracht en uitgeleend. Hownschoonheid in de Hibliolheek en Leeszaal. Links di oerlichte Citrine met de diverse catalogi en prospectussen /Je buste nan den heer J. nan Rijn, den verdien stelijken initiatiefnemer. nog maar enkele dagen, sedert 1902 de geheele week ge opend, groeide de belangstelling en het gebruik geleidelijk, tot men in 1907 de bibliotheek als een zelfstandige instelling haar eerste eigen gebouw gaf aan het Van Hogendorpsplein, waaraan vele stadsgenooten zeker nog een levendige her innering bewaren, lil dien tijd tusschen 1890 en 1907, was men overal in ons land met de oprichting van openbare leeszalen begonnen, eigenlijk dus bibliotheken niet voor studeerenden alleen, maar voor de heele bevolking, waar men een gewoon leesboek kan leenen en een courant of een adresboek kan naslaan. De heer Q. van Rijn, die toen voor de bibliotheek zorgde en de eerste eigenlijke biblio thecaris was, heeft de bestaande boekerij bij de nieuwe wenschen en gedachten weten aan te passen en daardoor den grondslag gelegd voor de groote uitbreiding,die deze gemeentedienst sindsdien heeft gekregen. De eer komt Item zeker toe dat zjjn marmeren borstbeeld de hal van de tegenwoordige bibliotheek aan de Nieuwe Markt versiert. Voor dat paleisje, waarin de Gemeentebibliotheek nu gevestigd is, heeft hij nog wel de eerste plannen mogen In de catalogi-kamer kan men rustig opzoeken, mat men roenscht Ook de courantenzaal, die ruim en licht is, rnordt zeer druk be zocht. Aandachtig leest men daar het blad nan zijn gading. maken, maar de uitvoering heeft hij niet beleefd. In November 1923, dus juist 7 jaar geleden, werd het nieuwe gebouw in gebruik genomen daar het oude reeds lang veel te klein wasgewor- den. Daar is voor het oogenblik alles ruim en mooi. En het publiek voelt er zich behaaglijk in 'n rijkeen beschaafde omgeving. Onze foto's geven daarvan een duidelijk beeld. Wie daar nog nooit geweest is, bedenkeeens.dat dit alles evengoed voor hem als voor al zijn medeburgers beschikbaar is en dagelijks van 's ochtends tot 's avonds voor hem open staat. Om intusschen ook hen, die in de buitenwijken wonen, van de voordeelen der gemeentebibliotheek te laten meegenieten zijn er ook een aantal filialen of bijbibliotheken gesticht. De eerste dagteekent al van 1910 en is gelegen in de 3e Pijnackerstraat. De volgende werden omstreeks 1920 gesticht: in het tuindorp Vreewijk, aan den Hoek van Holland en in de Gouvernestraat (Gebouw „Ons Huis"). En juist in dit najaar werd de vijfde bibliotheek geopend in het verre Westen aan de Blokmakerstraat, dicht bij het Marconiplein. In het bijzonder is nog te vermelden, dat de Centrale Bibliotheek en ook de nieuwgebouwde filialen afzonderlijke kinderleeszalen hebben. Ook zijn er afzonderlijke tijden, dat er kinder boeken worden uitgeleend. Om een indruk te geven van wat er in de bibliotheken zoo omgaat staan hier enkele cijfers uit het laatste jaar verslag. De Centrale Bibliotheek bezit ongeveer 170.000 boeken, de bij- bibliotheken bovendien nog een 40.000. De leeszalen aan de Nieuwe Markt werden bezocht door 206.000 personen, waarbij nog 45.000 komen in de filialen. Er waren 20.000 personen als lezer ingeschreven, benevens nog 9000 in de filialen. En er werden uitgeleend in de Centrale Bibliotheek bijna 200.000 boeken, en in de filialen bovendien nog ruim 140.000. Laten de cijfers niet duidelijk zien, dat er hier veel te genieten en te profiteeren valt? En geven zij niet te denken aan hen, die van deze nuttige instellingen tot nu toe nog geen gebruik maakten Het onlangs geopende filiaal der Gem. Hibliolheek en Leeszaal, aan de Rlokmakerslraat. +^Exterieur van het fraaie filiaal aan de Mare.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1930 | | pagina 11